Tento středoškolský studijní program je komplexně zaměřen na klíčovou přírodní surovinu a její roli v krajině i ve společnosti, přičemž klade důraz na propojení technických dovedností s hlubokým ekologickým povědomím. Klíčové předměty zahrnují hydrologii, která zkoumá oběh vody v přírodě, a hydrauliku, zabývající se jejím prouděním v potrubích a otevřených korytech, což je základ pro veškeré technické návrhy. Dále se studenti hluboce ponoří do chemie a biologie vody, kde se učí analyzovat její složení, identifikovat různé druhy znečištění, stanovovat jejich koncentrace a chápat biologické procesy probíhající ve vodních ekosystémech. Nechybí ani základy hydrogeologie pro porozumění režimu podzemních vod, geodézie pro přesné měření a mapování v terénu a samozřejmě stěžejní stavební předměty, jako jsou vodohospodářské stavby, které pokrývají teorii i praxi návrhu přehrad, jezů, úpraven pitné vody či moderních čistíren odpadních vod. Součástí vzdělávání je i legislativa a ekonomika, protože správa vodních zdrojů je pevně svázána s platnými právními předpisy, vodním zákonem a finančním plánováním rozsáhlých projektů. Moderní výuka integruje také práci s geografickými informačními systémy (GIS) pro vizualizaci, správu a analýzu prostorových dat, což je dnes nezbytná dovednost. Dovednosti, které si studenti osvojí, jsou velmi praktické a přímo uplatnitelné. Patří sem schopnost odebírat vzorky vody a provádět základní i pokročilé laboratorní rozbory, měřit průtoky ve vodních tocích pomocí hydrometrické vrtule, pracovat s projektovou dokumentací vodních děl, navrhovat jednoduché vodohospodářské objekty v CAD programech a rozumět komplexním technologiím na úpravu pitné vody a biologickému i chemickému čištění odpadních vod. Cílem je vychovat odborníka s širokým mezioborovým přehledem, který dokáže efektivně propojit technické, přírodovědné a environmentální aspekty péče o vodu a krajinu.
Uplatnění absolventů oboru
Absolventi tohoto zaměření nacházejí uplatnění v mimořádně širokém spektru institucí a firem, neboť jejich expertiza je pro fungování moderní společnosti naprosto nepostradatelná a jejich pracovní trh je velmi stabilní. Mezi hlavní zaměstnavatele patří státní podniky Povodí, které spravují vodní toky, přehradní nádrže a protipovodňová opatření na celém území státu. Dále jsou to vodárenské společnosti, ať už obecní nebo soukromé, zajišťující celý cyklus od jímání surové vody přes její úpravu na pitnou až po distribuci ke spotřebitelům, včetně správy kanalizačních sítí a provozu čistíren odpadních vod. Absolventi jsou také velmi žádáni ve státní správě, například na odborech životního prostředí krajských a městských úřadů, kde se podílejí na výkonu vodoprávní agendy, na Ministerstvu zemědělství či Ministerstvu životního prostředí, nebo v kontrolních orgánech jako je Česká inspekce životního prostředí. Další významnou oblastí jsou projekční a konzultační firmy, které se specializují na návrhy vodních staveb, revitalizace toků, rybníků, hydrogeologické průzkumy nebo posudky vlivu staveb na životní prostředí (EIA). Uplatnění najdou i ve stavebních firmách jako stavbyvedoucí nebo technici specializovaní na realizaci vodohospodářské infrastruktury. Konkrétní pracovní pozice zahrnují například technologa úpravny vody, mistra provozu na čistírně odpadních vod, dispečera vodohospodářského systému, referenta vodního hospodářství na úřadě, projektanta vodohospodářských staveb, provozního technika na malé vodní elektrárně, asistenta hydrogeologa při průzkumných vrtech, nebo laboratorního technika v hydrologické laboratoři. Možnosti jsou tedy velmi pestré, od práce v terénu a v provozu až po kancelářskou a projekční činnost.
Platy či mzdy
Platové ohodnocení absolventů v tomto sektoru je obecně považováno za stabilní a s velmi dobrou perspektivou růstu, což odráží vysokou společenskou důležitost a odbornou náročnost profese. Nástupní mzdy po dokončení studia jsou obvykle na solidní úrovni, která odpovídá technickému a přírodovědnému zaměření s vysokou mírou praktických dovedností. S narůstající praxí, získáváním cenných zkušeností a dalším profesním rozvojem, například v podobě získání autorizace pro projektování staveb, se finanční ohodnocení výrazně a progresivně zvyšuje. Specialisté na klíčových a odpovědných pozicích, jako jsou hlavní technologové ve velkých vodárenských provozech, vedoucí projektanti komplexních staveb nebo zkušení hydrogeologové s vlastní klientelou, mohou dosáhnout na velmi atraktivní mzdové podmínky, které často a výrazně převyšují celostátní průměrnou mzdu. Zaměstnanci ve státní správě a ve státních podnicích jsou odměňováni podle zavedených platových tabulek, které zaručují pravidelný růst, jistotu a řadu benefitů, zatímco v soukromém sektoru, zejména v projekčních a stavebních firmách, je odměna více flexibilní a závislá na osobním výkonu, velikosti a úspěšnosti zakázek a celkové ekonomické situaci firmy. Obecně lze říci, že se jedná o obor s nadprůměrně konkurenceschopným ohodnocením a vysokou mírou jistoty zaměstnání, neboť potřeba odborníků na vodu je trvalá, cyklicky neovlivnitelná a společensky naprosto nepostradatelná.
Uchazeči
Tato studijní dráha je ideální pro studenty, kteří mají hluboký a kladný vztah k přírodě, zejména k vodním tokům, jezerům a krajině jako celku, ale zároveň se nebojí techniky, matematiky a exaktních věd. Vhodný kandidát by měl disponovat logickým a analytickým myšlením, protože bude často řešit komplexní problémy spojené s prouděním, kvalitou a dostupným množstvím vody, a to jak v přírodním, tak v umělém prostředí. Důležitá je také značná dávka trpělivosti a pečlivosti, ať už při precizních laboratorních analýzách, kde záleží na každém detailu, při rýsování složitých technických výkresů v CAD programech nebo při systematickém zpracování velkého množství dat z terénních měření. Ideální uchazeč by měl ocenit pestrost práce a být připraven na kombinaci činností v kanceláři, v laboratoři a v terénu, a to často i za nepříznivého počasí při hydrologických měřeních nebo kontrole staveb. Silný zájem o chemii, biologii a fyziku je klíčovou výhodou, stejně jako dobrá prostorová představivost a alespoň základní technické cítění a manuální zručnost. Jelikož se jedná o obor s obrovskou odpovědností vůči životnímu prostředí, ekosystémům a v neposlední řadě i zdraví milionů obyvatel, hledají se jedinci zodpovědní, spolehliví a s vnitřní touhou aktivně přispět k udržitelnému rozvoji a ochraně nejcennějšího přírodního zdroje, který máme. Pro takto všestranně a prakticky zaměřeného člověka je obor Vodní hospodářství a ekologie vynikající a celoživotně naplňující volbou pro budoucí kariéru.