Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Strojírenská výroba – 2351H510

Tento tříletý učební obor s výučním listem představuje komplexní přípravu pro kvalifikovanou práci v jednom z pilířů průmyslové produkce, přičemž klade důraz na praktické dovednosti a jejich teoretické ukotvení. Vzdělávací program je koncipován jako vyvážená kombinace teoretické výuky ve třídě a rozsáhlého praktického výcviku v moderně vybavených školních dílnách, který často doplňuje i praxe v reálných firmách. Studenti se nejprve seznamují se základy, jako je čtení a tvorba technických výkresů, což je naprosto esenciální dovednost pro pochopení výrobních postupů a kontrolu finálních produktů. Učí se rozumět všem normám, tolerancím a symbolům, které jsou v technické dokumentaci používány. Další klíčovou oblastí je nauka o materiálech, kde žáci získávají přehled o různých druzích kovů, slitin a dalších technických materiálů, jejich fyzikálních a mechanických vlastnostech, a především o jejich chování při obrábění. Praktická část výuky se soustředí na zvládnutí širokého spektra výrobních technologií. Začíná se u základních ručních operací, jako je pilování, řezání, vrtání či broušení, aby si studenti osvojili cit pro materiál. Následně přecházejí na obsluhu konvenčních obráběcích strojů, jako jsou soustruhy, frézky a brusky, kde se učí základní i pokročilé techniky obrábění. V dnešní době je však naprosto stěžejní částí výuky práce s číslicově řízenými (CNC) stroji. Žáci se učí nejen tyto stroje obsluhovat, ale také základy jejich programování, seřizování, výměny nástrojů a korekce programů. Důležitou součástí je také metrologie, tedy technické měření, kde se studenti učí používat různá měřidla od posuvných měřítek a mikrometrů až po složitější měřicí přístroje, aby byli schopni provádět precizní kontrolu kvality vyrobených součástí a zajistili tak shodu s výkresovou dokumentací. Neopomíjí se ani témata jako bezpečnost a ochrana zdraví při práci, základy ekonomiky a organizace výroby.

 

Uplatnění absolventů oboru

Absolventi tohoto studijního programu mají na trhu práce mimořádně silnou a stabilní pozici, neboť poptávka po kvalifikovaných technicích a řemeslnících je trvale vysoká napříč celým průmyslovým spektrem. Jejich uplatnění je velmi široké a sahá od malých rodinných dílen až po velké nadnárodní korporace. Nejčastěji nacházejí práci na pozicích jako obráběč kovů, kde se mohou specializovat na konkrétní technologii a stát se soustružníkem, frézařem či brusičem. S rostoucí automatizací je však stále žádanější pozice operátora CNC strojů, který dohlíží na chod stroje, provádí základní údržbu a kontrolu výrobků. S nabytou praxí se mohou vypracovat na pozici seřizovače CNC strojů, což je již vysoce kvalifikovaná práce zahrnující kompletní přípravu stroje pro novou výrobní dávku, včetně upínání obrobků, nastavení nástrojů a odladění programu. Další možností je uplatnění v montážních provozech, kde se jako montážní dělníci nebo mechanici podílejí na sestavování složitějších strojních celků, zařízení a výrobních linek, například v automobilovém, leteckém nebo energetickém průmyslu. Někteří absolventi se specializují na pozici nástrojaře, kde vyrábějí, opravují a udržují nástroje, formy a různé výrobní přípravky, což je práce vyžadující mimořádnou přesnost a kreativitu. V neposlední řadě se mohou uplatnit také v oblasti řízení jakosti jako kontroloři kvality, kteří pomocí přesných měřicích metod ověřují, zda vyrobené díly odpovídají požadovaným specifikacím a normám. Jejich dovednosti jsou cenné prakticky v každém podniku, který se zabývá kovovýrobou, výrobou strojů a zařízení nebo výrobou komponent pro jiné průmyslové sektory.

 

Platy či mzdy

Mzdové podmínky pro absolventy těchto technických profesí jsou obecně považovány za velmi dobré a ve většině regionů se pohybují na úrovni nadprůměrné mzdy, a to již krátce po nástupu do praxe. Nástupní plat čerstvého absolventa je solidní a představuje stabilní základ, přičemž existuje značný potenciál pro rychlý finanční růst. Ten je přímo úměrný získané praxi, ochotě učit se novým věcem a především míře specializace. Například pracovníci, kteří se specializují na obsluhu a především na programování a seřizování složitých pětiosých CNC center, mohou očekávat výrazně nadstandardní finanční ohodnocení oproti obsluze jednodušších strojů. Platové ohodnocení také často roste s odpovědností a schopností pracovat samostatně. Celkový příjem je navíc často navyšován různými příplatky, které jsou v průmyslové výrobě běžné, jako jsou příplatky za práci ve směnném provozu, za přesčasy nebo za práci o víkendech. Mnoho firem, zejména těch větších, nabízí k základní mzdě i širokou škálu zaměstnaneckých benefitů, například týden dovolené navíc, příspěvky na stravování, penzijní připojištění nebo možnosti dalšího vzdělávání a profesního růstu. Poptávka po těchto odbornících je tak vysoká, že si mohou často vybírat mezi několika pracovními nabídkami, což jim dává silnou vyjednávací pozici ohledně platových i pracovních podmínek.

 

Uchazeči

Tento typ studijního zaměření je ideální volbou pro mladé lidi, kteří mají kladný vztah k technice, jsou manuálně zruční a baví je sledovat, jak pod jejich rukama vzniká konkrétní, hmatatelný výrobek. Nezbytným předpokladem je technické myšlení, schopnost logické úvahy a dobrá prostorová představivost, která je klíčová pro čtení technických výkresů a vizualizaci trojrozměrných objektů. Uchazeč by měl být pečlivý, trpělivý a důsledný, protože práce v tomto odvětví vyžaduje vysokou míru přesnosti, kde se chyby měří v setinách či tisícinách milimetru a mohou vést ke znehodnocení drahého materiálu nebo poškození stroje. Důležitá je také zodpovědnost, a to nejen vůči kvalitě odvedené práce, ale především vůči bezpečnosti, jelikož se pracuje s výkonnými a potenciálně nebezpečnými stroji. Vhodný kandidát se nebojí práce rukama, ale zároveň chápe, že moderní výroba je stále více propojena s počítači a technologiemi, a je tedy ochoten se neustále vzdělávat a přizpůsobovat se novým trendům. Ačkoliv určitá míra fyzické zdatnosti může být výhodou, dnešní automatizace a ergonomie pracovišť již neklade tak vysoké fyzické nároky jako v minulosti. Ve zkratce, je to obor pro prakticky založené jedince s citem pro detail, kteří chtějí vidět okamžité výsledky své práce a mají zájem se podílet na výrobě věcí, které nás obklopují v každodenním životě, protože právě takové odborníky formuje obor Strojírenská výroba.