Studijní specializace s kódem 2343L506 představuje moderní a komplexní přípravu pro technicky orientované jedince, kteří chtějí rozumět strojům a zařízením nejen z teoretického, ale především z praktického hlediska. Jedná se o čtyřletý obor zakončený maturitní zkouškou, který unikátně kombinuje hluboké znalosti strojírenství s nezbytnými základy elektrotechniky, automatizace a informatiky, čímž reaguje na aktuální požadavky trhu práce a Průmyslu 4.0. Během studia si studenti osvojí širokou škálu klíčových dovedností. V teoretické rovině je kladen důraz na předměty jako technické kreslení, kde se učí nejen klasické manuální techniky, ale především práci v pokročilých CAD systémech pro 2D i 3D modelování, což je dnes naprostým standardem v průmyslové praxi. Dále je to strojnictví, které pokrývá mechaniku, pružnost a pevnost, a nauku o materiálech, kde se studenti seznámí s vlastnostmi kovů, slitin, plastů i kompozitů a jejich vhodným použitím. Stěžejní je také technologie obrábění, svařování a tváření, kde se teorie propojuje s praxí. Nezbytnou součástí je elektrotechnika a elektronika, poskytující znalosti o elektrických obvodech, pohonech, měření elektrických veličin a základech programování řídicích systémů, jako jsou PLC. Studenti se také učí principům hydraulických a pneumatických systémů, které jsou páteří mnoha moderních strojů. Praktická výuka tvoří velmi podstatnou část studia a probíhá v moderně vybavených školních dílnách a laboratořích. Zde si studenti vyzkouší ruční i strojní obrábění kovů, montáž a demontáž strojních celků, zapojování elektrických obvodů, diagnostiku poruch a jejich následné odstraňování. Klíčová je také odborná praxe, kterou studenti často vykonávají přímo v partnerských výrobních či servisních firmách, kde se setkávají s reálnými provozními problémy a učí se pracovat v týmu pod dohledem zkušených profesionálů. Cílem je vychovat flexibilního a univerzálního technika, který dokáže nejen číst technickou dokumentaci a rozumět principům fungování složitých zařízení, ale je schopen také samostatně provádět jejich údržbu, seřizování a opravy.
Uplatnění absolventů oboru
Absolventi tohoto oboru mají díky své univerzálnosti a praktickému zaměření jedny z nejlepších vyhlídek na trhu práce a nemusí se obávat nezaměstnanosti. Jejich uplatnění je možné napříč celým průmyslovým spektrem, od malých rodinných firem až po velké nadnárodní korporace. Konkrétní pracovní pozice jsou velmi rozmanité a umožňují kariérní růst. Základní a nejčastější pozicí je provozní technik nebo mechanik údržby ve výrobních závodech, kde je jejich úkolem zajišťovat plynulý a bezporuchový chod výrobních linek, strojů a technologických celků. Provádějí preventivní údržbu, diagnostikují závady a realizují opravy. Další častou rolí je servisní technik, který naopak pracuje v terénu, cestuje k zákazníkům a provádí instalace, záruční i pozáruční servis specifických zařízení, například obráběcích CNC strojů, zemědělské techniky, stavebních strojů, výtahů nebo třeba vzduchotechnických jednotek. Tato pozice vyžaduje vysokou míru samostatnosti a komunikačních dovedností. S nabytými zkušenostmi se mohou absolventi posunout na pozice jako je mistr výroby, dílovedoucí nebo vedoucí údržby, kde již neprovádějí jen technickou práci, ale také vedou a organizují tým podřízených, plánují směny a zodpovídají za plnění výrobních plánů a bezpečnost práce. Díky znalostem CAD systémů se mohou uplatnit také jako konstruktéři nebo technologové přípravy výroby, kde se podílejí na vývoji nových produktů, tvorbě výrobní dokumentace a optimalizaci výrobních postupů. Absolventi se silnými analytickými schopnostmi nacházejí uplatnění i na pozicích diagnostika nebo technika kontroly kvality, kde je jejich úkolem odhalovat skryté vady materiálů a výrobků a zajišťovat dodržování norem a standardů. Jejich znalosti z oblasti automatizace jim otevírají dveře i k práci s průmyslovými roboty, kde se mohou stát programátory nebo techniky pro robotizovaná pracoviště. Široké uplatnění je tedy v automobilovém, strojírenském, elektrotechnickém, potravinářském, energetickém i chemickém průmyslu.
Platy či mzdy
Finanční ohodnocení absolventů v tomto technickém segmentu je již od nástupu do praxe zpravidla velmi konkurenceschopné a ve většině případů výrazně převyšuje nástupní mzdy v humanitních nebo administrativních oborech. Poptávka po kvalifikovaných technicích je trvale vysoká, což tlačí mzdovou úroveň vzhůru a dává absolventům silnou vyjednávací pozici. Mzdový růst je navíc velmi dynamický a je přímo úměrný nabytým zkušenostem, ochotě dále se vzdělávat a specializaci. Technik, který se zaměří na úzce specializovanou oblast, jako je například programování PLC systémů, diagnostika složitých hydraulických obvodů nebo servis high-tech CNC strojů, může očekávat nadstandardní mzdové ohodnocení. Podobně i pozice s vyšší mírou odpovědnosti, jako je vedoucí týmu údržby nebo technolog, jsou spojeny s citelně vyšším příjmem. Mnoho firem navíc nabízí atraktivní systém benefitů, jako jsou příspěvky na další vzdělávání, jazykové kurzy, 13. a 14. plat, příspěvky na penzijní připojištění nebo životní pojištění. Zejména u pozic servisních techniků v terénu je běžnou součástí i služební automobil pro soukromé účely, notebook a mobilní telefon. Celkově lze kariérní dráhu v tomto oboru považovat za finančně velmi perspektivní a stabilní, s jasným potenciálem pro dlouhodobý a udržitelný růst příjmů v závislosti na výkonu a získaných specializovaných dovednostech.
Uchazeči
Tento typ studia je jako stvořený pro osobnosti, které mají vrozené technické cítění, logické a analytické myšlení a především zájem o to, jak věci fungují. Je ideální pro studenty, kteří rádi řeší problémy a hádanky, baví je rozebírat a zase skládat mechanismy a hledat příčiny poruch. Nezbytná je manuální zručnost a pečlivost, protože práce často vyžaduje přesnost a trpělivost, ať už při seřizování stroje, nebo při pájení drobného elektronického spoje. Uchazeč by se neměl bát ušpinit si ruce v dílně, ale zároveň musí být schopen soustředěné práce u počítače při tvorbě technických výkresů v CADu nebo při studiu technické dokumentace a schémat. Důležitá je také dobrá prostorová představivost, která je klíčová pro pochopení trojrozměrných sestav a čtení technických výkresů. Vzhledem k tomu, že tito technici často zodpovídají za funkčnost a bezpečnost drahých zařízení a mnohdy i za bezpečnost ostatních kolegů, je naprosto klíčová také vysoká míra zodpovědnosti, spolehlivosti a samostatnosti. Je to obor pro lidi, kteří chtějí vidět hmatatelné výsledky své práce – fungující stroj, opravené zařízení nebo nově zkonstruovaný díl. Pokud se v těchto charakteristikách poznáváte a hledáte studium, které vám poskytne pevný základ pro úspěšnou a dobře ohodnocenou kariéru v srdci průmyslu, pak je pro vás volba maturitního oboru, jakým je například Provozní technika, naprosto ideální cestou.