Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pozemní stavby – Téměř nulové budovy – 3641N08

Studium této moderní technické disciplíny je zaměřeno na komplexní přípravu odborníků schopných navrhovat, realizovat a spravovat budovy s velmi nízkou energetickou náročností, které jsou v souladu s nejnovějšími evropskými směrnicemi a standardy udržitelného rozvoje. Důraz je kladen na propojení teoretických znalostí s praktickými dovednostmi, přičemž klíčovou roli hraje pochopení principů stavební fyziky, zejména tepelné techniky, akustiky a denního osvětlení. Studenti se hluboce seznamují s předměty jako jsou stavební konstrukce, kde se učí navrhovat nosné i nenosné části budov od základů až po střechu s ohledem na minimalizaci tepelných mostů a zajištění maximální vzduchotěsnosti obálky budovy. Neméně důležitý je předmět stavební materiály, který se nezaměřuje pouze na tradiční materiály jako cihla či beton, ale detailně probírá moderní izolační materiály na bázi minerální vlny, polystyrenu, polyuretanové pěny, ale i ekologické alternativy jako je sláma, celulóza, dřevovláknité desky či konopná izolace. Stěžejním pilířem vzdělávání je oblast technických zařízení budov, která zahrnuje systémy vytápění, větrání, chlazení, zdravotně technické instalace a elektroinstalace. Zde se studenti učí navrhovat a integrovat systémy nuceného větrání s rekuperací tepla, které zajišťují stálý přísun čerstvého vzduchu bez zbytečných tepelných ztrát, a také moderní zdroje tepla, jako jsou tepelná čerpadla, kondenzační kotle nebo kotle na biomasu, často v kombinaci s obnovitelnými zdroji energie, jako jsou fotovoltaické nebo solárně-termické panely. Praktická výuka se odehrává v počítačových učebnách, kde se studenti učí pracovat s profesionálním softwarem pro projektování, jako jsou programy typu CAD pro 2D a 3D kreslení a stále více i s metodikou BIM (Building Information Modeling), která umožňuje vytvořit digitální informační model stavby obsahující veškeré její fyzikální a funkční charakteristiky. Součástí výuky jsou i specializované programy pro energetické výpočty a simulace, které slouží k optimalizaci návrhu budovy tak, aby splňovala požadavky na téměř nulovou spotřebu energie a získala Průkaz energetické náročnosti budovy s nejlepší klasifikací. Vzdělávání je doplněno o ekonomiku stavebnictví, přípravu a řízení staveb a tvorbu rozpočtů, což dává absolventům komplexní přehled o celém životním cyklu stavby od prvotního záměru až po její realizaci a provoz. Absolvent tak není jen technikem, ale odborníkem s přesahem do ekologie, energetiky a ekonomiky.

 

Uplatnění absolventů oboru

Absolventi tohoto zaměření nacházejí široké a perspektivní uplatnění na trhu práce, který stále více poptává odborníky se znalostí problematiky energeticky úsporného stavitelství. Konkrétní pracovní pozice jsou velmi rozmanité a závisí na osobních preferencích a dalším směřování absolventa. Mnozí začínají svou kariéru v projekčních a architektonických kancelářích na pozici technika projektanta nebo asistenta projektanta, kde se podílejí na tvorbě projektové dokumentace pro novostavby a rekonstrukce rodinných i bytových domů či veřejných budov. Zde zúročí své znalosti CAD a BIM softwaru a schopnost navrhovat konstrukční a technická řešení v souladu s platnými normami. Další významnou oblastí uplatnění jsou stavební firmy, kde mohou působit jako mistři, stavbyvedoucí nebo technici přípravy výroby. V těchto rolích dohlížejí na kvalitu prováděných prací přímo na staveništi, koordinují jednotlivé profese, kontrolují dodržování technologických postupů, zejména co se týče precizního provedení izolačních vrstev, montáže oken a dveří a instalace technických zařízení budov. Specializovanější cestou je pozice energetického specialisty nebo technika pro energetické audity, kde absolventi provádějí výpočty energetické náročnosti budov, navrhují opatření ke snížení spotřeby energie a zpracovávají energetické štítky a audity, které jsou nezbytné pro získání stavebního povolení nebo čerpání dotací z programů jako je Nová zelená úsporám. Mohou se také uplatnit u výrobců a dodavatelů stavebních materiálů a technologií (např. oken, izolačních systémů, tepelných čerpadel, rekuperačních jednotek) na pozicích technických poradců nebo obchodně-technických zástupců, kde poskytují odborné poradenství projektantům, realizačním firmám i koncovým zákazníkům. V neposlední řadě mohou najít uplatnění i ve státní správě, například jako referenti na stavebních úřadech, kde posuzují projektovou dokumentaci z hlediska plnění legislativních požadavků, včetně těch energetických, nebo na úřadech zabývajících se životním prostředím a správou dotačních titulů.

 

Platy či mzdy

Finanční ohodnocení absolventů je vysoce konkurenceschopné a odráží vysokou poptávku po jejich specifických znalostech. Nástupní mzdové či platové podmínky čerstvých absolventů jsou zpravidla nadprůměrné v porovnání s jinými středoškolskými technickými obory a poskytují velmi solidní základ pro budoucí kariérní i finanční růst. S narůstající praxí, získáváním zkušeností z reálných projektů a prohlubováním specializace dochází k dynamickému mzdovému posunu směrem vzhůru. Nejvyššího finančního ohodnocení obvykle dosahují odborníci v soukromém sektoru, zejména na pozicích samostatných projektantů, BIM specialistů, energetických auditorů nebo úspěšných stavbyvedoucích v renomovaných stavebních společnostech. Jejich příjem je často tvořen nejen pevnou složkou, ale i pohyblivými bonusy závislými na úspěšnosti projektů či objemu zakázek. O něco odlišná je situace ve státní správě, kde mohou být počáteční platové tarify mírně nižší než v komerční sféře, avšak jsou kompenzovány vyšší mírou jistoty, stability zaměstnání a dalšími zaměstnaneckými benefity. Obecně platí, že výše příjmu je přímo úměrná míře zodpovědnosti, komplexnosti řešených úkolů a především ochotě a schopnosti neustále se vzdělávat, sledovat rychlý vývoj nových technologií a materiálů v oboru a případně získávat další profesní certifikace a oprávnění.

 

Uchazeči

Tento typ studia je ideální volbou pro studenty, kteří mají kladný vztah k technickým předmětům, především k matematice a fyzice, a disponují dobře rozvinutou prostorovou představivostí. Nezbytná je pečlivost, smysl pro detail a přesnost, protože i malá chyba v návrhu nebo realizaci může mít zásadní dopad na výslednou energetickou bilanci a funkčnost celé budovy. Vhodný kandidát by měl být člověk s logickým a analytickým myšlením, schopný řešit technické problémy a propojovat teoretické znalosti s praktickými aplikacemi. Jelikož práce v tomto sektoru je téměř vždy týmová, je důležitá také schopnost komunikace a spolupráce s architekty, statici, specialisty na technická zařízení i řemeslníky. Zájem o ekologii, udržitelný rozvoj a moderní technologie je velkou výhodou, neboť představuje silnou vnitřní motivaci pro studium a následnou práci. Pokud tedy student hledá moderní, perspektivní a smysluplné zaměření, které kombinuje tradiční stavební řemeslo s nejnovějšími technologickými inovacemi a přispívá k ochraně životního prostředí, je pro něj studijní obor Pozemní stavby – Téměř nulové budovy – 3641N08 ideální volbou.