Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pekařské práce – 2953E002

Studijní program vedoucí k získání výučního listu je koncipován jako převážně prakticky orientovaná příprava na výkon povolání v potravinářském průmyslu, konkrétně v oblasti výroby kynutého i nekynutého pečiva. Výuka klade důraz na osvojení si klíčových manuálních dovedností a technologických postupů, které jsou nezbytné pro samostatnou práci. Žáci se v teoretické části vzdělávání seznamují s fundamentálními znalostmi v předmětech jako jsou Suroviny, kde se učí rozpoznávat druhy mouky, kvasnic, tuků, cukrů a dalších přísad, rozumět jejich vlastnostem a vlivu na finální produkt. Dalším stěžejním předmětem je Technologie, která pokrývá celý výrobní cyklus od přípravy a navažování surovin, přes vedení různých typů těst (pšeničných, žitných, směsných), procesy kynutí a fermentace, tvarování výrobků, až po samotný proces pečení a finální úpravy. Neméně důležitý je předmět Stroje a zařízení, v němž se studenti učí bezpečně obsluhovat, čistit a základně udržovat typické vybavení provozoven, jako jsou hnětače, děličky těsta, vyvalovačky, kynárny a různé typy pecí. Praktická stránka vzdělávání, realizovaná formou odborného výcviku, tvoří jádro celého studia a probíhá buď ve školních dílnách, nebo přímo v reálných provozech smluvních partnerů školy. Zde si žáci pod dohledem mistrů osvojují konkrétní pracovní operace, jako je správné vážení a míchání, ruční i strojové hnětení, dělení a tvarování těsta na chléb, rohlíky, housky, bagety a další druhy běžného pečiva. Učí se také připravovat a péct sladké pečivo, například koláče, buchty, záviny či vánočky, a získávají cit pro správnou konzistenci těsta, optimální dobu kynutí a ideální teplotu a čas pečení. Důraz je kladen i na dodržování přísných hygienických norem a zásad bezpečnosti práce, což je v potravinářské výrobě naprosto klíčové pro zajištění zdravotní nezávadnosti výrobků. Absolvent je po dokončení studia schopen samostatně připravit a upéct základní sortiment běžného, jemného i trvanlivého pečiva podle stanovených receptur a technologických postupů, kontrolovat kvalitu surovin i hotových výrobků a efektivně pracovat s moderním technologickým vybavením.

 

Uplatnění absolventů oboru

Možnosti uplatnění pro absolventy s touto kvalifikací jsou velmi široké a diverzifikované, jelikož poptávka po čerstvém a kvalitním pečivu je konstantní součástí trhu. Nejčastější pracovní pozicí je pozice pekaře v malých a středních řemeslných pekárnách, kde se často podílí na celém výrobním procesu od přípravy těsta až po expedici hotových výrobků a má možnost pracovat s tradičními recepturami a postupy. Další významnou oblastí uplatnění jsou velké průmyslové pekárny a výrobní závody, kde je práce více specializovaná a organizovaná do směn na výrobních linkách. Zde může absolvent pracovat jako operátor pekařské linky, kde dohlíží na automatizovaný proces, pracovník u hnětače těsta, specialista na obsluhu pece nebo pracovník v oddělení balení a expedice. Velmi rozšířeným zaměstnavatelem jsou také supermarkety a hypermarkety, které provozují vlastní takzvané dopekové pekárny. V těchto provozech se absolvent stará o rozpečení předpřipravených a hluboce zmrazených polotovarů, zajišťuje neustálou dostupnost čerstvého pečiva v prodejně a často komunikuje i se zákazníky. Absolventi se mohou uplatnit také v gastronomickém sektoru, například v hotelových kuchyních, restauracích nebo cateringových společnostech, které si zakládají na vlastním domácím pečivu a připravují pro své hosty čerstvé chleby, banketní pečivo nebo snídaňové croissanty a koláče. Specifickou možností je práce v pizzeriích jako pizzař, kde jsou dovednosti práce s kynutým těstem naprosto zásadní. Někteří absolventi se mohou specializovat na výrobu úzce zaměřeného sortimentu, jako je bezlepkové pečivo, bio produkty, perníkářství nebo výroba regionálních specialit, například frgálů či trdelníků. Pro ty nejambicióznější a podnikavé jedince se po získání dostatečné praxe otevírá cesta k vlastnímu podnikání – založení a provozování vlastní řemeslné pekárny, pekařství s kavárnou nebo specializovaného obchodu s pečivem, což představuje vrchol profesní kariéry v tomto oboru.

 

Platy či mzdy

Platové a mzdové podmínky absolventů se liší v závislosti na několika klíčových faktorech a nelze je jednoduše paušalizovat. Nástupní finanční ohodnocení čerstvých absolventů bez praxe se obvykle pohybuje na základní úrovni odpovídající danému regionu a typu zaměstnavatele. S rostoucími zkušenostmi, praxí a prokázanou zručností a spolehlivostí se však mzdové ohodnocení znatelně zvyšuje. Významný rozdíl v odměňování lze pozorovat mezi jednotlivými typy provozů. Velké průmyslové pekárny často nabízejí stabilní mzdové tarify, zaměstnanecké benefity jako stravenky či příspěvky na penzijní připojištění a jasně definované příplatky, zatímco v menších rodinných a řemeslných pekárnách může být mzda více závislá na individuální dohodě, zručnosti konkrétního pracovníka a ekonomickém úspěchu podniku. Důležitou složku celkového příjmu v tomto řemesle tvoří příplatky za noční práci, práci o víkendech a svátcích, jelikož pekařská výroba probíhá nepřetržitě, aby bylo ráno k dispozici čerstvé pečivo. Tyto příplatky mohou výslednou měsíční odměnu podstatně navýšit. Nadprůměrného finančního ohodnocení mohou dosáhnout specialisté, kteří se zaměřují na vysoce žádané nebo náročné segmenty trhu, jako je výroba řemeslného kváskového chleba, bezlepkových produktů nebo složitých cukrářských výrobků v rámci pekařské výroby. Geografická poloha pracoviště rovněž hraje roli; ve velkých městech a ekonomicky silnějších regionech bývají mzdové podmínky obecně příznivější než ve strukturálně postižených oblastech. Nejvyššího potenciálního příjmu mohou dosáhnout úspěšní živnostníci a majitelé vlastních pekáren, jejichž zisk však není garantován a je přímo úměrný jejich podnikatelským a manažerským schopnostem, kvalitě výrobků a schopnosti uspět v konkurenčním prostředí.

 

Uchazeči

Tento typ studijního zaměření je ideální pro jedince, kteří mají kladný vztah k manuální práci a nechybí jim určitá dávka fyzické zdatnosti, jelikož profese vyžaduje dlouhé stání a občasnou manipulaci s těžšími břemeny, jako jsou pytle s moukou nebo přepravky s pečivem. Klíčová je manuální zručnost, cit pro detail a trpělivost, protože tvarování pečiva a práce s těstem vyžaduje přesnost a opakovanou preciznost. Nezbytností je také zodpovědnost a spolehlivost, neboť na práci jednoho člověka často navazuje celý tým a jakákoliv chyba v technologickém postupu může znehodnotit celou dávku výrobků. Pro tuto dráhu by se měl rozhodnout člověk, který je schopen akceptovat a přizpůsobit se specifickému pracovnímu rytmu, jenž velmi často zahrnuje brzké ranní vstávání nebo noční směny. Výhodou je kreativita a estetické cítění, které se uplatní zejména při finální úpravě a zdobení jemného a svátečního pečiva. Kandidát by měl mít dobře vyvinuté smyslové vnímání, především čich a chuť, které jsou nezbytné pro kontrolu kvality surovin a finálních výrobků. Schopnost pracovat v týmu je rovněž důležitá, protože ve většině provozů je výroba organizována jako kolektivní dílo. V neposlední řadě by měl mít uchazeč opravdový zájem o gastronomii, potraviny a tradiční řemeslné postupy, protože právě tato vnitřní motivace a láska k řemeslu mu pomůže překonat náročnější chvíle a najít v práci dlouhodobé uspokojení. Tento obor je tedy ideální pro jedince, kteří nacházejí uspokojení v tvorbě hmatatelných, voňavých a chutných produktů a nevadí jim specifický pracovní rytmus, který je pro řemeslo typický, což plně odpovídá zaměření studijního programu Pekařské práce.