Studium tohoto technického zaměření představuje komplexní přípravu pro vysoce specializovanou a na trhu práce velmi žádanou profesi, která kombinuje robustní strojírenské základy s detailními znalostmi specifických technologií používaných v lesním hospodářství. Žáci se během studia nesetkávají pouze s teorií v učebnách, ale především tráví značnou část výuky v dílnách a v reálném terénu, což je pro osvojení praktických dovedností klíčové. Základním stavebním kamenem vzdělávání je předmět Technologie oprav, kde se studenti učí systematickým postupům při diagnostikování závad, demontáži, opravě a následné montáži jednotlivých komponentů a celých strojních celků. Důraz je kladen na pochopení funkce a konstrukce spalovacích motorů, od malých dvoutaktních motorů v motorových pilách a křovinořezech až po velké, výkonné a elektronicky řízené dieselové agregáty pohánějící harvestory a vyvážecí soupravy. Neméně důležitá je výuka v oblasti hydrauliky a pneumatiky, neboť moderní lesnická technika je z velké části ovládána právě hydraulickými systémy, jejichž správná funkce, údržba a oprava jsou naprosto zásadní pro provozní spolehlivost a bezpečnost. Studenti se učí číst hydraulická schémata, identifikovat jednotlivé prvky jako jsou čerpadla, ventily, válce a hydromotory, a řešit typické problémy jako úniky oleje, ztrátu tlaku nebo nesprávnou funkci ovládacích prvků. S rostoucí složitostí strojů nabývá na významu také elektrotechnika a elektronika. Žáci musí porozumět základům elektrických obvodů, funkci senzorů, řídicích jednotek (ECU) a palubních diagnostických systémů (OBD), které dnes tvoří nervovou soustavu každého pokročilého stroje. Učí se pracovat s měřicími přístroji, diagnostickým softwarem a interpretovat chybové kódy. Nedílnou součástí je i strojnictví, které poskytuje teoretický základ o materiálech, jejich vlastnostech, technologii obrábění, svařování a dalších metodách spojování a opracování kovů. Praktický odborný výcvik pak všechny tyto teoretické poznatky propojuje v reálných situacích. Žáci se učí brousit řetězy motorových pil, seřizovat karburátory, opravovat převodovky, podvozkové části, brzdy, ale i komplexní systémy jako jsou harvestorové hlavice s jejich měřicími a řezacími mechanismy. Cílem je vychovat absolventa, který je schopen samostatně analyzovat technický problém, navrhnout efektivní řešení, provést opravu v souladu s technickou dokumentací a bezpečnostními předpisy a následně ověřit funkčnost opraveného stroje.
Uplatnění absolventů oboru
Absolventi tohoto zaměření nacházejí uplatnění v širokém spektru pracovních pozic a odvětví, přičemž jejich hodnota na trhu práce je díky úzké specializaci a nedostatku kvalifikovaných odborníků velmi vysoká. Nejčastěji míří do servisních center autorizovaných prodejců lesnické a zemědělské techniky předních světových značek, jako jsou John Deere, Komatsu, Ponsse, Stihl nebo Husqvarna. Zde mohou pracovat jako dílenští mechanici, kteří provádějí generální opravy a složitější servisní úkony v zázemí moderně vybavené dílny. Velmi žádanou a dynamickou pozicí je servisní technik pro výjezdy v terénu, který s plně vybaveným servisním vozidlem dojíždí přímo za zákazníky do lesa, kde provádí akutní opravy a pravidelnou údržbu, aby minimalizoval prostoje drahé techniky. Tato práce vyžaduje vysokou míru samostatnosti, improvizace a odolnosti vůči nepříznivým podmínkám. Další významnou skupinou zaměstnavatelů jsou velké lesnické a těžební společnosti, které provozují vlastní flotilu strojů a potřebují interní tým mechaniků pro zajištění jejich nepřetržitého provozu. V takovém případě se absolvent stává klíčovou součástí provozního týmu a podílí se na plánování údržby, správě skladu náhradních dílů a řešení operativních poruch. Absolventi se mohou uplatnit také jako strojníci harvestorů nebo vyvážecích souprav, neboť jejich hluboká znalost techniky jim dává obrovskou výhodu při každodenní obsluze, údržbě a řešení drobných poruch přímo na pracovišti. Někteří nacházejí uplatnění v prodeji náhradních dílů, kde zúročí své technické znalosti při poradenství zákazníkům, nebo jako technická podpora prodejců strojů. Získané dovednosti jsou navíc snadno přenositelné i do příbuzných oborů, jako je servis stavebních strojů (bagry, nakladače), zemědělské techniky (traktory, kombajny) nebo komunální techniky. Pro nejambicióznější jedince se nabízí i cesta vlastního podnikání a založení nezávislého servisu, který se specializuje na opravy určitého typu techniky v daném regionu.
Platy či mzdy
Finanční ohodnocení odborníků v této oblasti je zpravidla motivující a často se pohybuje v nadprůměrných hladinách v porovnání s jinými řemeslnými profesemi. Nástupní mzda absolventa bez praxe je solidním základem, který však velmi dynamicky roste s nabývajícími zkušenostmi, specializací a ochotou se dále vzdělávat. Mzdové podmínky se výrazně liší v závislosti na několika klíčových faktorech. Jedním z nich je region a velikost zaměstnavatele; ve velkých autorizovaných servisech a u mezinárodních společností bývá ohodnocení obvykle vyšší než v malých lokálních firmách. Zásadní vliv na výši příjmu má typ pracovní pozice. Servisní technici v terénu, kteří jsou často na cestách, pracují v náročných podmínkách a musí být časově flexibilní, bývají finančně ohodnoceni výrazně lépe než dílenští mechanici, a to i díky různým příplatkům, dietám a propláceným přesčasům. Jejich mzda je často složena z pevné základní složky a pohyblivé bonusové části závislé na výkonu a spokojenosti zákazníků. Odborníci, kteří se specializují na nejsložitější oblasti, jako je diagnostika elektronických řídicích systémů nebo komplexní opravy hydraulických obvodů, patří mezi nejlépe placené. Jejich unikátní znalosti jsou pro zaměstnavatele nesmírně cenné. Kromě základní mzdy je v tomto oboru běžné poskytování řady zaměstnaneckých benefitů, které dále zvyšují celkovou hodnotu pracovní pozice. Mezi ty nejčastější patří služební automobil i pro soukromé účely (zejména u výjezdových techniků), služební telefon, notebook, příspěvky na penzijní a životní pojištění, stravenky a pravidelná odborná školení hrazená zaměstnavatelem, která udržují odborníka na technologické špičce. Celkově lze říci, že kariéra v tomto sektoru nabízí stabilní a progresivní finanční zajištění pro ty, kteří jsou pracovití, zruční a ochotní investovat do svého profesního rozvoje.
Uchazeči
Tento typ studia je ideální pro mladé lidi, kteří mají vrozený technický talent, pozitivní vztah ke strojům a nebojí se manuální práce, která umí být fyzicky náročná a často i špinavá. Je to volba pro jedince, které fascinuje, jak věci fungují, a mají touhu přijít věcem na kloub. Vhodný uchazeč by měl být člověk trpělivý, metodický a pečlivý, protože diagnostika složitých závad vyžaduje systematický přístup a pozornost k detailu. Schopnost logického a analytického myšlení je naprosto klíčová při hledání příčiny problému, který nemusí být na první pohled zřejmý. Důležitá je také dobrá manuální zručnost a prostorová představivost, která je nezbytná při montáži a demontáži složitých mechanismů a při čtení technických výkresů a schémat. Vzhledem k tomu, že práce často probíhá v terénu a za jakéhokoliv počasí, je nutná i určitá fyzická zdatnost a psychická odolnost. Není to obor pro ty, kdo preferují pohodlí kanceláře a stálou pracovní dobu. Naopak, je to obor pro akční jedince, kteří ocení rozmanitost práce, kde žádný den není stejný, a kteří jsou schopni pracovat samostatně a převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí. Velkou výhodou je také láska k přírodě a lesu, protože právě v tomto prostředí se bude absolvent nejčastěji pohybovat. Spojení moderní, sofistikované techniky s pobytem v přírodě je jedním z unikátních aspektů této profese. Ideální kandidát je tedy prakticky založený řešitel problémů, kterého baví technika, nevadí mu vzít za práci a má v sobě touhu neustále se učit novým věcem, protože technologie v tomto odvětví postupují mílovými kroky. Pro takového člověka je středoškolský obor Opravář lesnických strojů vynikající a perspektivní životní volbou.