Tento specializovaný středoškolský obor představuje unikátní kombinaci teoretické výuky a praktického výcviku, jejímž cílem je připravit absolventy na efektivní reakci v případě mimořádných událostí a krizových stavů různého charakteru, ať už přírodního, technogenního či sociálního původu. Studium je koncipováno jako komplexní příprava pro práci v bezpečnostních složkách a v oblasti krizového řízení a civilní ochrany. Klíčovými předměty jsou krizové řízení, kde se studenti učí analyzovat rizika, plánovat opatření a koordinovat záchranné práce, a legislativa spojená s činností složek integrovaného záchranného systému, armády a státní správy. Důraz je kladen na praktické dovednosti, jako je poskytování první pomoci v extrémních podmínkách, topografie a orientace v terénu, základy sebeobrany a zvládání fyzicky náročných situací, které jsou pravidelně procvičovány během terénních cvičení a soustředění. Studenti pronikají do problematiky ochrany před zbraněmi hromadného ničení, učí se o chemických, biologických a radiačních hrozbách a postupech dekontaminace osob i techniky. Nedílnou součástí je i technická příprava zahrnující základy požární ochrany, práci s technickými prostředky záchranářů a logistiku v krizových situacích, tedy jak efektivně zajistit zásobování, ubytování a další nezbytné potřeby pro postižené obyvatelstvo. Nezbytnou součástí je také psychologická příprava, která studenty učí zvládat stres, efektivně komunikovat pod tlakem a pracovat v týmu, což jsou esenciální dovednosti pro budoucí profesní uplatnění. Absolvent je po dokončení studia schopen analyzovat bezpečnostní situaci, navrhovat preventivní opatření a aktivně se podílet na řešení již vzniklých mimořádných událostí.
Uplatnění absolventů oboru
Absolventi tohoto vzdělávacího programu nacházejí široké a velmi stabilní uplatnění napříč celým bezpečnostním sektorem, a to jak ve státních, tak v soukromých složkách. Nejčastěji směřují k Hasičskému záchrannému sboru České republiky, kde mohou působit jako hasiči-záchranáři, operační technici na tísňových linkách nebo specialisté na prevenci a civilní ochranu na úrovni krajů a obcí. Další významnou možností je služba v Policii České republiky, v Armádě České republiky na pozicích spojených s logistikou a ochranou vojsk, u Celní správy nebo Vězeňské služby, kde jejich znalosti krizového plánování a odolnosti představují značnou výhodu při výběrových řízeních. Uplatnění nalézají také u obecních a městských policií, v soukromých bezpečnostních agenturách na pozicích manažerů bezpečnosti nebo specialistů na ochranu objektů kritické infrastruktury, jako jsou elektrárny, vodní zdroje nebo dopravní uzly. Rostoucí poptávka je po nich i ve velkých korporacích a průmyslových podnicích, které zřizují oddělení krizového řízení a business continuity, kde absolventi zajišťují připravenost firmy na nečekané události, jako jsou přírodní katastrofy, kybernetické útoky nebo rozsáhlé výpadky dodávek. Mohou pracovat i ve státní správě na úřadech s rozšířenou působností, na krajských úřadech či ministerstvech v odborech krizového řízení a obrany. Absolventi jsou rovněž cennými posilami pro humanitární a neziskové organizace podílející se na pomoci při katastrofách v tuzemsku i v zahraničí.
Platy či mzdy
Platové či mzdové podmínky absolventů se výrazně liší v závislosti na zvoleném sektoru a konkrétní pozici. Ve státních a veřejných složkách, jako jsou hasiči, policie nebo armáda, je odměňování striktně vázáno na služební zákon a tarifní tabulky, které zohledňují dosažené vzdělání, hodnost a délku praxe. Nástupní ohodnocení zde bývá spíše základní, avšak je kompenzováno systémem rizikových, osobních a dalších příplatků, například za směnnost, přesčasy nebo službu v náročných podmínkách, a je zde zaručena pravidelná valorizace a jasná kariérní dráha s postupným platovým růstem. Součástí jsou i další benefity jako delší dovolená, příspěvky na penzijní připojištění nebo výsluhový příspěvek po odsloužení stanoveného počtu let. V soukromém sektoru, například na pozicích bezpečnostních manažerů v korporacích nebo specialistů na krizové řízení, může být počáteční finanční ohodnocení výrazně vyšší a více závislé na individuálním vyjednávání a prokázaných schopnostech. Zde je platová progrese často rychlejší, ale nemusí nabízet stejnou míru stability a jistoty jako služební poměr. Celkově lze říci, že finanční ohodnocení v tomto odvětví je stabilní a ve většině případů konkurenceschopné či nadprůměrné v porovnání s jinými středoškolskými obory, přičemž s nabytou praxí, dalším vzděláváním a specializací jeho úroveň adekvátně a citelně stoupá.
Uchazeči
Tento typ studijního zaměření je ideální pro jedince, kteří se vyznačují vysokou mírou psychické odolnosti a schopností zachovat klid a rozvahu i v emočně vypjatých a stresových situacích. Nezbytným předpokladem je velmi dobrá fyzická kondice a ochota ji neustále udržovat a zlepšovat, protože mnoho budoucích profesí je fyzicky velmi náročných. Silný smysl pro zodpovědnost, disciplínu a spravedlnost je naprosto klíčový, stejně jako schopnost respektovat autority a dodržovat stanovená pravidla a postupy. Uchazeč by měl být týmovým hráčem, který dokáže efektivně komunikovat a spolupracovat, ale zároveň musí být schopen se samostatně a rychle rozhodovat pod tlakem na základě dostupných informací. Důležitá je také přirozená touha pomáhat druhým a chránit hodnoty, společnost, majetek i životní prostředí. Měl by mít také alespoň základní technické myšlení a organizační schopnosti. Studium není vhodné pro individualisty, kteří se neradi podřizují kolektivu, ani pro osoby, které se vyhýbají zodpovědnosti a řádu. Je určeno pro mladé lidi s aktivním přístupem k životu, kteří hledají smysluplnou, dynamickou a společensky prospěšnou kariéru a jsou připraveni čelit výzvám, na které je připravuje obor s oficiálním názvem Ochrana vojsk a obyvatelstva při krizových situacích.