Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Lodník – 2365H02

Příprava v tomto specifickém technickém zaměření je koncipována jako velmi praktická a klade důraz na získání reálných dovedností nezbytných pro obsluhu a údržbu plavidel v rámci vnitrozemské plavby. Studium je postaveno na pevných základech odborných předmětů, které studenty systematicky seznamují se všemi aspekty života a práce na vodě. Stěžejním předmětem je nauka o plavidlech, kde se žáci učí o konstrukci různých typů lodí, jejich stabilitě, nosnosti a manévrovacích vlastnostech. Důkladně se probírají také lodní stroje a zařízení, což zahrnuje nejen spalovací motory, ale i hydraulické systémy, kotevní a kormidelní zařízení, čerpadla a elektrické rozvody na palubě. Velký prostor je věnován samotné plavební nauce, která pokrývá pravidla plavebního provozu, signální soustavu na vodních cestách, základy navigace a práci s plavebními mapami. Nedílnou součástí je intenzivní výcvik v dílnách, kde si studenti osvojují základy zámečnických, svářečských a údržbářských prací, které jsou klíčové pro schopnost provádět běžné opravy a údržbu přímo na lodi. Praktická stránka vzdělávání je dále posílena předměty jako vázání uzlů, kde se učí desítky specifických uzlů pro vyvazování plavidel, spojování lan a zajišťování nákladu. Klíčová je také bezpečnost práce a požární ochrana na palubě, včetně nácviku postupů pro případ mimořádných událostí, jako je například situace „muž přes palubu“ nebo požár ve strojovně. Studenti se rovněž seznamují se základy hydrologie a meteorologie, aby dokázali předvídat změny vodního stavu a počasí a adekvátně na ně reagovat. Všeobecně vzdělávací předměty jako český jazyk, matematika a cizí jazyk, často němčina z důvodu jejího využití na Labi a Dunaji, doplňují odbornou přípravu a rozvíjejí komunikační dovednosti nezbytné pro práci v mezinárodních posádkách. Cílem je vychovat komplexně připraveného odborníka, který je schopen samostatně i v týmu zajistit bezpečný a efektivní provoz svěřeného plavidla.

 

Uplatnění absolventů oboru

Absolventi nacházejí široké uplatnění především v dynamickém prostředí vnitrozemské vodní dopravy, a to jak na českých, tak i na evropských řekách jako jsou Labe, Vltava, Odra, Rýn či Dunaj. Jedná se jak o velké rejdařské společnosti provozující flotily nákladních tlačných souprav pro přepravu sypkých substrátů, kontejnerů či nadměrných nákladů, tak o menší firmy specializující se na osobní dopravu, například výletní a linkové lodě v turisticky atraktivních lokalitách jako je Praha, Český Krumlov nebo Baťův kanál. Nejčastěji začínají na pozici člena palubní posádky, kde vykonávají veškeré palubní práce, jako je pomoc při manévrování v plavebních komorách a přístavech, vyvazování a odvazování plavidla, údržba paluby a nástaveb, kontrola a zajišťování nákladu a asistence kapitánovi či kormidelníkovi. S narůstající praxí se mohou dále specializovat a po složení příslušných zkoušek u Státní plavební správy postoupit na vyšší pozice. Mohou se stát například kormidelníkem, který je zodpovědný za bezpečné vedení lodi, nebo lodním strojníkem, jehož doménou je bezchybný chod a údržba motorů a všech technických systémů na palubě. Uplatnění však nenalézají pouze na komerčních nákladních a osobních lodích. Pracovní příležitosti se nabízejí také na technických plavidlech, jako jsou plovoucí bagry, jeřáby, remorkéry či plavidla správců vodních cest, která zajišťují údržbu plavební dráhy. Další možnosti se otevírají v zázemí, tedy v přístavech a překladištích, kde mohou pracovat jako obsluha jeřábů, vazači břemen nebo pracovníci údržby v loděnicích a zimních přístavech. Někteří absolventi se uplatní i ve státní správě, například u Státní plavební správy nebo u Povodí příslušných řek, kde zúročí své znalosti plavebních předpisů a technického stavu plavidel.

 

Platy či mzdy

Mzdové podmínky v tomto odvětví jsou obecně považovány za konkurenceschopné a odrážejí specifika a náročnost vykonávané práce, která často probíhá v turnusovém režimu a vyžaduje dlouhodobé odloučení od domova. Nástupní ohodnocení čerstvých absolventů na základních palubních pozicích je srovnatelné s jinými kvalifikovanými řemeslnými profesemi, avšak s narůstající praxí, získanými oprávněními a délkou plaveb dochází k výraznému finančnímu růstu. Zásadní rozdíl v příjmech představuje plavba na mezinárodních vodních cestách, kde jsou k základní mzdě připočítávány atraktivní diety a příplatky za práci v zahraničí, což celkový příjem posouvá na velmi nadstandardní úroveň v porovnání s běžnými profesemi na souši. Finanční ohodnocení se také výrazně liší podle zastávané pozice; příjem kormidelníka nebo kapitána je logicky vyšší než příjem člena posádky z důvodu nesrovnatelně vyšší míry zodpovědnosti. Společnosti v tomto sektoru si uvědomují náročnost profese a nedostatek kvalifikovaných pracovníků, proto se snaží nabízet stabilní zaměstnání s motivujícím platovým ohodnocením a dalšími benefity, jako je například proplácení nákladů na dopravu do místa nalodění nebo příspěvky na další vzdělávání a zvyšování kvalifikace. Celkově lze říci, že se jedná o finančně stabilní a perspektivní obor pro ty, kteří jsou ochotni akceptovat jeho specifický pracovní rytmus.

 

Uchazeči

Tento typ vzdělání a následné profesní dráhy je ideální pro jedince s kladným vztahem k technice, vodě a přírodě, kteří preferují aktivní a nestereotypní způsob života před sedavým zaměstnáním v kanceláři. Vyžaduje se dobrá fyzická kondice, odolnost a pevné zdraví, protože práce na palubě probíhá za jakéhokoliv počasí, ve dne i v noci, a často obnáší i značnou fyzickou námahu. Klíčová je také schopnost fungovat v malém, uzavřeném kolektivu po delší dobu, což klade nároky na sociální přizpůsobivost, nekonfliktnost a trpělivost. Uchazeč by měl být manuálně zručný, mít technické myšlení a smysl pro detail, protože pečlivá údržba a schopnost improvizovaně řešit technické problémy jsou pro bezpečnost plavby zásadní. Důležitá je vysoká míra zodpovědnosti, a to nejen za sebe, ale i za ostatní členy posádky, svěřené plavidlo a přepravovaný náklad. Není to volba pro lidi vyžadující striktní denní režim od rána do odpoledne a každodenní návrat domů; naopak je vhodná pro ty, kterým nevadí turnusová práce a delší pobyty mimo domov. Je to cesta pro osobnosti, které jsou samostatné, rozhodné a nebojí se netradičního životního stylu, který profese kvalifikovaného lodníka bezesporu nabízí.