Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Informační technologie v podnikové praxi – 2647N14

Tato studijní specializace představuje unikátní syntézu technických znalostí a ekonomicko-manažerských dovedností, jejímž cílem je připravit flexibilního odborníka schopného efektivně fungovat na pomezí IT oddělení a běžného provozu firmy. Student se v průběhu studia neseznámí pouze s hardwarovou stránkou výpočetní techniky, jako je sestavování, diagnostika a údržba osobních počítačů a periferií, ale pronikne hluboko i do softwarového světa. Klíčovou součástí výuky je správa operačních systémů, přičemž důraz je kladen nejen na dominantní platformu Windows, ale často i na systémy založené na Linuxu, což absolventovi dává širší perspektivu a uplatnitelnost. Velmi podstatným pilířem je oblast počítačových sítí, kde se studenti učí nejen teoretickým základům a topologiím, ale především praktické konfiguraci síťových prvků jako jsou routery, switche a firewally, a také principům zabezpečení sítě proti vnějším i vnitřním hrozbám. Nechybí ani základy programování a algoritmizace, které jsou nezbytné pro pochopení logiky softwarových řešení; výuka se může zaměřovat na jazyky jako C#, Python, nebo se silně orientovat na webové technologie, tedy na jazyky HTML, CSS a JavaScript pro frontend a PHP nebo jiný skriptovací jazyk pro backend. S tím úzce souvisí i správa databází, kde se studenti učí navrhovat databázové struktury, psát dotazy v jazyce SQL a spravovat databázové systémy, jako je MySQL či Microsoft SQL Server. Co však tento program odlišuje od čistě technických zaměření, je silný blok ekonomických předmětů. Studenti získávají přehled v podnikové ekonomice, učí se základům účetnictví, marketingu a managementu. Chápou tak, jak funguje finanční cyklus firmy, jaké jsou její náklady a výnosy a jakou roli v tom všem hrají informační systémy. Důležitou složkou je i právní povědomí, zejména v oblastech licenční politiky, ochrany osobních údajů (GDPR) a autorského práva v digitálním prostředí. Absolvent tak není pouhým technikem, ale partnerem pro management, který dokáže nejen implementovat technické řešení, ale také posoudit jeho ekonomickou návratnost a soulad s podnikovou strategií. Důraz je kladen i na rozvoj měkkých dovedností, jako je komunikace, prezentace a týmová práce, protože právě schopnost přeložit technické požadavky do srozumitelné podoby pro netechnické kolegy a naopak je v praxi nesmírně ceněná.

 

Uplatnění absolventů oboru

Absolventi nacházejí uplatnění v širokém spektru pracovních pozic napříč malými, středními i velkými podniky prakticky ve všech sektorech ekonomiky, neboť digitalizace a závislost na funkční IT infrastruktuře je dnes všudypřítomná. Velmi častou vstupní branou do praxe je pozice specialisty IT podpory nebo technika helpdesku, kde absolvent řeší každodenní technické problémy zaměstnanců, spravuje uživatelské účty a poskytuje první pomoc při selhání hardwaru i softwaru. Díky znalostem sítí se může úspěšně ucházet o místo juniorního správce sítě, kde se stará o chod a bezpečnost lokální firemní sítě, monitoruje její provoz a řeší výpadky konektivity. S hlubšími znalostmi serverových technologií a operačních systémů se otevírá cesta na pozici juniorního správce systémů (administrátora), který se stará o firemní servery, ať už fyzické či virtuální, zálohování dat a správu klíčových firemních aplikací. Značná část absolventů směřuje do oblasti webového vývoje, kde mohou pracovat jako webmasteři, starající se o obsah a funkčnost firemních webových stránek, nebo jako juniorní front-end či back-end developeři podílející se na vývoji nových webových aplikací a interních systémů. Specifickou a velmi žádanou rolí, pro kterou je tento obor skvělou přípravou, je specialista podnikového informačního systému (např. SAP, Helios, Oracle). Zde absolvent zúročí své unikátní spojení technických a ekonomických znalostí, protože musí rozumět jak samotnému softwaru, tak i firemním procesům, které systém podporuje, jako je skladové hospodářství, účetnictví či personalistika. Dalšími možnostmi jsou pozice juniorního IT konzultanta, který pomáhá firmám s výběrem a implementací vhodných technologických řešení, nebo IT nákupčího, který zodpovídá za nákup hardwaru a softwaru s ohledem na technické parametry i finanční efektivitu. V neposlední řadě se mohou uplatnit jako testeři softwaru a hardwaru nebo jako technici pro implementaci a servis specifických technologických zařízení.

 

Platy či mzdy

Mzdové ohodnocení absolventů je již na startovních pozicích obvykle výrazně nadprůměrné v porovnání s absolventy jiných středoškolských oborů a řadí se k nejatraktivnějším na trhu práce. Nástupní plat či mzda se samozřejmě liší v závislosti na regionu, velikosti a typu společnosti, ale obecně platí, že poptávka po těchto odbornících tlačí jejich finanční ohodnocení vzhůru. S rostoucí praxí a získáváním dalších specializovaných dovedností či certifikací dochází k velmi dynamickému mzdovému růstu. Pozice jako správce sítě nebo systémový administrátor ve středně velké firmě bývají po několika letech praxe hodnoceny velmi konkurenceschopně. Ještě výraznější finanční potenciál pak skýtají specializovanější dráhy, jako je vývoj softwaru, správa databází nebo stále žádanější oblast kybernetické bezpečnosti, kde se odměny mohou pohybovat ve vyšších patrech mzdového spektra. Absolventi, kteří dokáží efektivně propojit technické znalosti s obchodním myšlením a komunikačními dovednostmi, například v rolích IT konzultantů nebo manažerů implementace podnikových systémů, často dosahují na nejzajímavější finanční ohodnocení, protože přinášejí firmě přímou a měřitelnou hodnotu. Lze tedy konstatovat, že finanční perspektiva je vynikající, přičemž klíčem k maximalizaci výdělku je ochota k neustálému vzdělávání, sledování nových trendů a postupné specializaci v oblastech s vysokou poptávkou.

 

Uchazeči

Tento typ studia je ideální pro jedince, kteří v sobě mají přirozenou zvídavost a zájem o to, jak technologie fungují, ale zároveň nechtějí zůstat uzavřeni pouze v technickém světě jedniček a nul. Je vhodný pro studenty s logickým a analytickým myšlením, kteří mají rádi řešení problémů a hlavolamů, ať už se jedná o diagnostiku hardwarové závady, odhalení chyby v programovém kódu nebo optimalizaci síťového provozu. Vyžaduje trpělivost a pečlivost, protože práce v IT často obnáší hledání drobných detailů, které mohou způsobit velký problém. Zároveň by měl být budoucí student komunikativní a neměl by se bát interakce s lidmi, protože velká část práce spočívá v komunikaci s uživateli, kolegy nebo klienty, kterým je třeba srozumitelně vysvětlovat složité technické záležitosti. Důležitá je také schopnost a ochota neustále se učit nové věci, jelikož technologický svět se vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí a to, co platilo včera, může být zítra zastaralé. Ideální kandidát je tedy člověk, kterého baví rozebírat věci a skládat je dohromady, zároveň ho ale zajímá, k čemu tyto věci slouží v reálném světě – jak pomáhají firmě vydělávat peníze, zefektivňovat procesy nebo lépe sloužit zákazníkům. Není to obor pro ty, kteří hledají rutinní práci bez nutnosti přemýšlet a přizpůsobovat se. Naopak je to skvělá volba pro kreativní a adaptabilní osobnosti, které chtějí být aktivními tvůrci digitální budoucnosti firem a organizací. Pro takového jedince, který v sobě kloubí technickou zvídavost s pochopením pro reálné firemní procesy, je studijní obor s názvem Informační technologie v podnikové praxi – 2647N14 ideální volbou, která mu otevře dveře k úspěšné a dynamické kariéře.