Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gymnázium – 7941K61

Šestiletá forma všeobecně zaměřeného studia je koncipována jako intenzivní a komplexní příprava na vysokoškolské studium v celé jeho šíři, a to bez úzké specializace v průběhu středoškolského vzdělávání. Cílem je poskytnout studentům hluboký a široký základ ve všech klíčových vědních oblastech, aby si mohli kvalifikovaně vybrat svou budoucí profesní dráhu až na základě zralé úvahy a poznání vlastních silných stránek. Stěžejními předměty jsou na jedné straně ty humanitní, jako je český jazyk a literatura, kde se klade důraz nejen na gramatickou správnost, ale především na analýzu literárních děl, pochopení historických a společenských kontextů a rozvoj vlastního kritického myšlení a vyjadřovacích schopností. Dále sem patří dějepis, který studenty provází klíčovými epochami lidských dějin a učí je chápat příčinné souvislosti, a základy společenských věd, které integrují poznatky z filozofie, psychologie, sociologie, politologie a práva, čímž formují občansky gramotného a přemýšlivého jedince. Na straně druhé stojí neméně důležitý blok přírodovědných předmětů. Matematika rozvíjí logické a abstraktní myšlení a je základem pro mnoho technických i ekonomických oborů. Fyzika odhaluje zákony fungování vesmíru od mikrosvěta po galaxie, chemie se zabývá složením a přeměnami látek a biologie zkoumá komplexní svět živých organismů. Výuka je často doplněna o laboratorní práce a praktická cvičení, která propojují teorii s praxí. Nepostradatelnou součástí je také výuka minimálně dvou cizích jazyků, nejčastěji angličtiny v kombinaci s němčinou, francouzštinou či španělštinou, což absolventům otevírá dveře k mezinárodní komunikaci a studiu v zahraničí. Klíčové dovednosti, které si student během šesti let osvojí, jsou především schopnost kritického myšlení, analýzy a syntézy informací z různých zdrojů, efektivní práce s textem, argumentace, řešení komplexních problémů, samostatnost při studiu a organizace vlastního času.

 

Uplatnění absolventů oboru

Absolventi tohoto typu studia se díky své vynikající připravenosti a širokému všeobecnému přehledu uplatňují prakticky ve všech sektorech trhu práce, avšak téměř výhradně po absolvování navazujícího vysokoškolského studia. Jejich cesta nevede přímo do konkrétní profese, ale otevírá jim dveře na nejprestižnější univerzity a fakulty. Po dokončení lékařské fakulty se stávají lékaři různých specializací, zubními lékaři, farmaceuty nebo veterináři. Absolventi právnických fakult nacházejí uplatnění jako advokáti, soudci, státní zástupci, notáři či podnikoví právníci. Mnozí míří do státní správy, kde působí jako vysoce postavení úředníci na ministerstvech, v diplomacii jako velvyslanci a konzulové nebo v orgánech Evropské unie. Ekonomické fakulty produkují budoucí manažery, finanční analytiky, bankéře, auditory a daňové poradce pro korporátní i soukromý sektor. S rozvojem technologií se stále více absolventů zaměřuje na technické obory a IT, kde se stávají softwarovými inženýry, datovými vědci, projektovými manažery nebo specialisty na kybernetickou bezpečnost. Humanitní a přírodovědné zaměření pak vede ke kariéře vědeckého pracovníka na univerzitách či ve výzkumných ústavech, a to v oborech jako je fyzika, chemie, biologie, ale i historie či filologie. V neposlední řadě se uplatňují v sektoru vzdělávání jako učitelé na všech stupních škol, v médiích jako novináři a redaktoři, v kultuře jako kurátoři a v jazykových službách jako překladatelé a tlumočníci. Šíře možností je prakticky neomezená a závisí pouze na volbě následného vysokoškolského zaměření.

 

Platy či mzdy

Mzdové a platové podmínky absolventů jsou silně provázány s jejich dalším směřováním po ukončení střední školy. V ojedinělých případech, kdy absolvent nenastoupí na vysokou školu a vstoupí přímo na trh práce, se jeho finanční ohodnocení obvykle pohybuje na úrovni srovnatelné s absolventy jiných maturitních oborů v administrativních či základních obchodních pozicích. Skutečný potenciál se však odemyká až po absolvování univerzity. V takovém případě patří absolventi prestižních a žádaných oborů, jako jsou medicína, právo, IT nebo finance, k platové špičce a jejich příjmy výrazně převyšují celostátní průměr. Mzdové ohodnocení v soukromém sektoru, zejména v technologických a finančních firmách, bývá zpravidla vyšší než ve sféře státní či neziskové. I ve veřejném sektoru však existují pozice, například v justici, na vysokých manažerských postech ve státní správě či v diplomacii, které nabízejí velmi atraktivní platové podmínky a řadu benefitů. Obecně platí, že finanční ohodnocení silně koreluje s úrovní dosažené specializace, délkou praxe a schopností neustále se vzdělávat a přizpůsobovat se novým trendům ve svém oboru. Investice do šestiletého všeobecného vzdělání se tak z dlouhodobého hlediska finančně velmi vyplácí, neboť vytváří předpoklady pro dosažení nadprůměrných příjmů v budoucí kariéře.

 

Uchazeči

Tento studijní obor je vhodný především pro žáky, kteří jsou intelektuálně zvídaví, mají široký okruh zájmů a nechtějí se předčasně specializovat. Ideálním kandidátem je student s nadáním pro více předmětových oblastí, který je schopen zvládat vysokou studijní zátěž a je ochoten věnovat se systematické a dlouhodobé přípravě. Vyžaduje se od něj schopnost logického a abstraktního uvažování, dobrá paměť a schopnost propojovat poznatky z různých disciplín do jednoho smysluplného celku. Důležitá je také vnitřní motivace, disciplína a schopnost samostatného studia, protože velká část úspěchu závisí na vlastní iniciativě a zodpovědnosti. Student by měl být ambiciózní, s jasným cílem pokračovat ve studiu na vysoké škole, i když třeba ještě přesně neví, na jaké fakultě. Je to volba pro ty, kteří se nebojí výzev, rádi přemýšlejí v souvislostech a chtějí získat co nejpevnější základy pro jakoukoliv budoucí akademickou a profesní dráhu. Jednoduše řečeno, tento typ studia je ideální pro studenty, kteří si chtějí ponechat otevřené dveře k co nejširšímu spektru vysokoškolských oborů, což je přesně posláním, které šestileté Gymnázium naplňuje.