Studium tohoto technicky zaměřeného oboru poskytuje komplexní a hluboký vhled do světa moderních vozidel a jejich systémů, přičemž se neomezuje pouze na osobní automobily, ale zahrnuje široké spektrum techniky od motocyklů přes nákladní vozidla až po speciální a kolejová vozidla. Žáci se detailně seznamují s konstrukcí, funkcí a principy spalovacích, hybridních i čistě elektrických motorů, převodových ústrojí, podvozkových skupin, brzdových systémů a karoserií. Nezbytnou součástí výuky je práce s moderními počítačovými programy pro technické kreslení a 3D modelování, jako jsou systémy CAD, které umožňují navrhovat jednotlivé díly i celé sestavy a vytvářet k nim kompletní výrobní dokumentaci. Klíčový důraz je kladen na diagnostiku závad, kde se studenti učí používat nejnovější diagnostické přístroje, osciloskopy a další měřicí techniku pro identifikaci a analýzu poruch v komplexních elektronických systémech řízení motoru, bezpečnosti (ABS, ESP, airbagy) i komfortu. Předměty jako mechanika, elektrotechnika, elektronika, hydraulika a pneumatika tvoří teoretický základ, který je neustále propojován s praktickými aplikacemi v dílnách a laboratořích. Dále se studenti učí o vlastnostech a použití různých konstrukčních materiálů, technologiích jejich zpracování, opravách a povrchových úpravách. Rozvíjejí tak nejen teoretické znalosti, ale i praktické dovednosti potřebné pro správu, údržbu a opravy moderní techniky. Součástí vzdělávání je také ekonomika, management a legislativa spojená s provozem vozidel, což absolventům dává širší přehled a připravuje je i na případné vedoucí či podnikatelské role v oboru.
Uplatnění absolventů oboru
Absolventi nacházejí široké a pestré uplatnění na trhu práce, jelikož jejich kvalifikace stojí na pomezí mezi čistě teoretickým inženýrstvím a praktickým řemeslem, což je činí vysoce žádanými. Mohou pracovat jako vysoce kvalifikovaní diagnostici v autorizovaných i neautorizovaných servisech, kde jejich úkolem je identifikace složitých závad elektronických a mechanických systémů, které běžní mechanici nedokáží vyřešit. Další častou pozicí je přijímací technik, který je klíčovým komunikačním mostem mezi zákazníkem a dílnou, specifikuje zakázky, provádí předběžnou kalkulaci a vysvětluje provedené úkony. Díky svým znalostem konstrukce a technologie se mohou uplatnit jako technologové přípravy výroby nebo oprav, kde navrhují a optimalizují pracovní postupy. Větší firmy a výrobní závody je zaměstnávají na pozicích mistrů či vedoucích dílen a servisních provozů, kde zodpovídají za organizaci práce, kvalitu a vedení týmu. Uplatnění naleznou také jako technici ve stanicích technické kontroly (STK), kde provádějí kontrolu technického stavu vozidel. Své znalosti mohou zúročit i v obchodní sféře jako techničtí poradci nebo prodejci vozidel, náhradních dílů a příslušenství, kde je jejich odbornost velkou konkurenční výhodou. Další možnosti se otevírají v oblasti likvidace pojistných událostí u pojišťoven, kde jako technici posuzují rozsah poškození vozidel a správnost navrhovaných oprav. V neposlední řadě mohou působit ve společnostech zabývajících se správou firemních vozových parků (fleet management), jako dispečeři v dopravních firmách nebo jako zkušební technici ve vývojových centrech automobilek a jejich dodavatelů.
Platy či mzdy
Mzdové podmínky absolventů jsou obecně považovány za velmi konkurenceschopné a motivující, jelikož poptávka po technicky vzdělaných odbornících v tomto segmentu dlouhodobě převyšuje nabídku. Již nástupní ohodnocení po škole bývá citelně vyšší než průměr v mnoha jiných odvětvích a s nabytou praxí, specializací a ochotou dále se vzdělávat dochází k dynamickému finančnímu růstu. Výše odměny se samozřejmě odvíjí od konkrétní pozice, regionu, velikosti firmy a míry převzaté odpovědnosti. Například specializovaný diagnostik s prokazatelnými výsledky nebo vedoucí servisu bude mít podstatně lepší finanční ohodnocení než absolvent na startovní pozici. Pozice s vyšší odpovědností, jako je technolog, mistr nebo manažer vozového parku, jsou honorovány výrazně nadstandardně a často zahrnují i řadu zaměstnaneckých benefitů, jako je služební automobil, mobilní telefon nebo příspěvky na další vzdělávání. Platové ohodnocení odráží vysokou odbornost, nutnost neustále sledovat nové technologie a zodpovědnost za drahý majetek a bezpečnost provozu. Sektor jako celek nabízí solidní finanční jistotu a jasnou perspektivu výrazného kariérního i mzdového růstu pro ty, kteří jsou aktivní a prokazují své kvality.
Uchazeči
Tento typ studia je ideální pro mladé lidi s vrozeným technickým cítěním a hlubokým zájmem o to, jak věci fungují, zejména v oblasti motorových vozidel a strojů. Budoucí student by měl mít dobře vyvinuté logické a analytické myšlení, dobrou prostorovou představivost a neměl by se obávat matematiky a fyziky, které tvoří teoretický základ pro pochopení složitých mechanických, hydraulických a elektrických dějů. Je to volba pro jedince, kteří rádi řeší problémy, jsou pečliví, systematičtí a baví je sledovat neustálý technologický pokrok v automobilovém i jiném průmyslu. Vhodný kandidát je ten, koho fascinuje nejen jízda autem, ale především jeho vnitřní uspořádání, principy fungování motoru, sofistikovanost elektronických systémů a konstrukční řešení. Není to obor pro ty, kteří hledají čistě manuální práci, ale spíše pro ty, kteří chtějí propojit teoretické znalosti s praktickou aplikací a diagnostikou. Pro takovéto jedince, kteří chtějí proměnit svou vášeň pro techniku v perspektivní profesi s vysokou přidanou hodnotou a širokými možnostmi uplatnění, je studium středoškolského oboru Dopravní prostředky naprosto ideální startovní čárou.