Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Agropodnikání – 4141M001

Tento studijní směr představuje komplexní a moderně pojatou přípravu pro působení v širokém spektru činností spojených se zemědělskou prvovýrobou, jejím zpracováním a obchodem. Nejedná se o úzce zaměřené studium pouze na pěstování plodin či chov zvířat, ale o unikátní propojení přírodovědných a technických znalostí s ekonomickými a manažerskými dovednostmi, což absolventům otevírá dveře k mnohem širšímu uplatnění. Klíčovými pilíři výuky jsou na jedné straně předměty jako pěstování rostlin, kde se studenti učí nejen tradičním postupům, ale i moderním metodám integrované ochrany rostlin, zásadám střídání plodin, výživě a hnojení s ohledem na udržitelnost a ekologické principy. Dále je to chov hospodářských zvířat, který zahrnuje detailní znalosti o plemenech, technologiích chovu, welfare zvířat, reprodukci, prevenci chorob a produkci kvalitních živočišných produktů, ať už jde o mléko, maso nebo vejce. Třetím zásadním kamenem je zemědělská technika a mechanizace, kde se žáci seznamují s konstrukcí, obsluhou, údržbou a efektivním využíváním moderních strojů a technologií, včetně prvků precizního zemědělství, jako je GPS navigace, drony a variabilní aplikace hnojiv či postřiků. Na straně druhé stojí neméně důležitý blok ekonomických předmětů. Studenti se hlouběji seznamují s ekonomikou podniku, účetnictvím, marketingem, managementem a právem. Učí se sestavovat podnikatelské plány, kalkulovat náklady a výnosy, orientovat se v dotační politice Evropské unie i České republiky, analyzovat trh a efektivně vést a řídit pracovní kolektiv. Cílem je vychovat odborníka, který dokáže nejen vyprodukovat kvalitní surovinu, ale umí ji také zhodnotit, prodat a celý proces ekonomicky a administrativně řídit. Nedílnou součástí je i důraz na praktickou výuku, která probíhá jak ve školních provozech, tak na smluvních farmách a v podnicích, kde si studenti mohou osahat reálný chod zemědělské výroby a managementu. Absolvent tak disponuje vyváženou kombinací teoretických znalostí a praktických dovedností, umí se samostatně rozhodovat, plánovat a nést odpovědnost za svěřené úkoly a hodnoty.

 

Uplatnění absolventů oboru

Absolventi tohoto oboru mají mimořádně široké možnosti uplatnění, které dalece přesahují představu klasického farmáře. Samozřejmě, jednou z hlavních cest je samostatné podnikání v zemědělství, ať už v podobě převzetí rodinné farmy, nebo založení vlastního podniku zaměřeného například na ekologickou produkci, chov specifických plemen, pěstování speciálních plodin, agroturistiku či přímý prodej ze dvora. Díky ekonomickému vzdělání jsou na tuto dráhu skvěle připraveni. Velmi časté je také uplatnění na manažerských pozicích ve velkých zemědělských podnicích, družstvech a akciových společnostech. Mohou zde působit jako hlavní agronomové zodpovědní za veškerou rostlinnou výrobu, zootechnici řídící chov zvířat, mechanizátoři spravující strojový park nebo přímo jako vedoucí provozu či ředitelé celého podniku. Další významný sektor představují služby pro zemědělce. Absolventi se stávají vyhledávanými obchodními zástupci a produktovými manažery firem prodávajících osiva, hnojiva, pesticidy, krmiva nebo zemědělskou techniku, protože dokáží zákazníkům-farmářům poskytnout odborné poradenství a rozumí jejich potřebám. Uplatní se také jako odborní poradci, kteří pomáhají zemědělcům s optimalizací výroby, zaváděním nových technologií nebo s administrativou spojenou s dotacemi. Významné příležitosti nabízí i státní správa, například na pozicích referentů na Ministerstvu zemědělství, ve Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF), kde se administrují dotace, v Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském (ÚKZÚZ) nebo na pozemkových úřadech a v agenturách pro ochranu přírody a krajiny. Zapomenout nesmíme ani na navazující sektory, jako je bankovnictví a pojišťovnictví, kde se specializují na agrární klientelu, nebo na zpracovatelský průmysl (mlékárny, masokombináty, cukrovary, konzervárny), kde mohou zastávat pozice v nákupu surovin či řízení kvality. Příkladem může být pozice správce bioplynové stanice, manažera vinice s vlastním sklepem, specialisty na výživu dojnic u nadnárodní krmivářské firmy nebo inspektora ekologického zemědělství.

 

Platy či mzdy

Platové a mzdové podmínky absolventů se velmi dynamicky liší v závislosti na konkrétní pozici, regionu, velikosti podniku a míře převzaté odpovědnosti. U čerstvých absolventů nastupujících na základní technické nebo provozní pozice, jako je například traktorista-mechanik nebo ošetřovatel zvířat se středoškolským vzděláním, se mzdové ohodnocení pohybuje na úrovni srovnatelné s jinými technickými obory v dané lokalitě. S rostoucí praxí a specializací, například na obsluhu složitých sklizňových strojů nebo inseminaci, mzda citelně roste. Zásadní skok v ohodnocení nastává při přechodu na střední a vyšší manažerské pozice. Agronom nebo zootechnik ve středně velkém podniku již může očekávat plat, který se řadí k regionálnímu nadprůměru, neboť nese přímou odpovědnost za produkci a svěřený majetek v řádech milionů korun. Na pozicích vedoucích provozů, ekonomů a ředitelů velkých zemědělských holdingů či akciových společností se platové podmínky pohybují na úrovni srovnatelné s manažery v průmyslových odvětvích a často zahrnují i další benefity, jako jsou služební automobil, podíly na zisku nebo příspěvky na bydlení. V sektoru služeb, například u obchodních zástupců, je plat často složen z pevné základní složky a velmi motivující pohyblivé části závislé na objemu prodeje, což schopným jedincům umožňuje dosáhnout vysoce nadprůměrných příjmů. U soukromých podnikatelů a rodinných farem je pak příjem přímo vázán na ekonomický výsledek hospodaření, který je ovlivněn nejen vlastní pílí a schopnostmi, ale i počasím, tržními cenami komodit a úspěšností při čerpání dotací. Úspěšný farmář hospodařící na stovkách hektarů může dosáhnout velmi vysokého zisku, avšak s rizikem, že v nepříznivém roce může být výsledek i ztrátový.

 

Uchazeči

Tento typ studia je ideální pro jedince, kteří v sobě snoubí několik klíčových vlastností a zájmů. Především je to člověk s hlubokým a pozitivním vztahem k přírodě, půdě, rostlinám a zvířatům, který se nebojí fyzické práce a pobytu venku za každého počasí. Není to však jen romantik, ale také pragmatik s technickým myšlením, kterého zajímá, jak fungují stroje, jaké jsou biologické procesy v rostlinách a jak efektivně pečovat o hospodářská zvířata. Musí být vybaven značnou dávkou trpělivosti a schopností dlouhodobého plánování, protože výsledky práce v zemědělství se neprojeví za den ani za týden, ale často až za mnoho měsíců či let. Zásadní je také vysoká míra samostatnosti, zodpovědnosti a schopnosti se rozhodovat, protože často bude muset řešit nečekané situace, ať už jde o poruchu techniky, náhlé zhoršení počasí nebo propuknutí choroby u zvířat. Vedle toho je nezbytné, aby měl i organizační a ekonomické myšlení. Měl by ho bavit nejen samotný proces produkce, ale i plánování financí, sledování trhu, komunikace s obchodními partnery a vedení lidí. Je to obor pro lidi, kteří jsou flexibilní a ochotní se neustále vzdělávat, protože zemědělství prochází bouřlivým technologickým vývojem. Není vhodný pro ty, kdo hledají stereotypní práci s pevnou pracovní dobou od-do, neboť práce se řídí ročním obdobím a potřebami živých organismů. Pro takového jedince, který v sobě kloubí lásku k zemi s manažerským duchem a technologickou zvídavostí, je studium oboru Agropodnikání ideální volbou a příslibem smysluplné a pestré profesní dráhy.