Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Jak vybrat vysokou školu?

Jste v maturitním ročníku a shon před zkouškou dospělosti vám ukrajuje tolik času, že nejste schopní vybrat vysokou školu? Spousta středoškoláků váhá, jakým směrem se po maturitě vydat, a ti kteří chtějí pokračovat ve studiu před sebou mají těžkou volbu. Pokud patříte mezi ně, v následujícím článku si rozebereme několik tipů, které vám mohou pomoci rozhodnout, jakou vysokou školu zvolit.

 

Volte obory podle zájmů

dívka neví, jak si má vybrat vysokou školu

 

Studovat na vysoké škole obor, který je zároveň vašim koníčkem, je poloviční cestou k vašemu úspěchu. Vysokoškolská studia jsou náročná a bez určitého citu k vybranému oboru, pro vás bude velmi těžké v něm dosahovat dobrých výsledků.

Pokuste se vybrat takové zaměření, které pro vás bude hlavním tématem i mimo školní lavice. Pokud dokážete skloubit školu se svými koníčky, je vaše šance na přijetí i následné dobré studijní výsledky mnohem vyšší.

 

 

Zjistěte si podmínky přijímacího řízení

Pokud vybíráte mezi větším počtem škol, zaměřte se kromě oborů také na podmínky přijímacího řízení. Díky tomu, že budete dobře informovaní o tom, jakým způsobem přijímačky probíhají, dokážete lépe odhadnout, jaké jsou vaše šance a zda není investice do přihlášky zbytečná. Snažte se vybrat vysokou školu takovou, která je vám tematicky sympatická a navíc vám sedí druh přijímacích zkoušek.

U většiny vysokých škol se setkáte s možností uspět na základě výsledku testů obecných studijních předpokladů neboli OSP od společnosti Scio. Výhodou je, že se můžete zapsat na více termínů a tedy zvýšit svoje šance na úspěch. Také se na ně dá poměrně dobře připravit. Existují učebnice, které obsahují otázky obdobné těm v reálných testech.

Podívejte se také na podmínky prominutí přijímacích zkoušek, je totiž možné, že se na školu máte šanci dostat rovnou, bez nutnosti vykonávání přijímacích zkoušek.

 

Neomezujte se na školy v místě bydliště

Studium vysoké školy bývá často spojeno se studentským bydlením na kolejích nebo bytech. Nebojte se hledat školu i mimo místo svého současného bydliště. Ve větších městech jsou obvykle kvalitnější univerzity s podstatně větším počtem oborů. Pokud tedy budete ochotní za studiem dojíždět, může se vám to výrazně vyplatit. Tímto krokem také dojde k vašemu osamostatnění, které může být leckdy ještě větší životní lekcí, než získání diplomu na vysoké škole.

 

Hledejte reference

Zjistěte si o vybraných školách co nejvíce informací. Ideální jsou samozřejmě reference od známých, kteří školu absolvovali. Pokud mezi svými přáteli nikoho takového nemáte, hledejte na internetu, sociálních sítích a dalších prostředcích. Určitě není od věci podívat se také na dny otevřených dveří škol, které se vám nejvíce zamlouvaly. Další možností, kde se dozvědět o vysokých školách více informací je veletrh Gaudeamus, který se pořádá každoročně ve větších městech v ČR.

 

Nepodceňujte se, ale buďte objektivní

dívka se snaží vybrat vysokou školuNa konec je nutné dodat, že velmi důležitým základem pro výběr správné vysoké školy, je vaše sebevědomí, ale také sebekritika. Neměli byste vybírat školu, kam se dostane každý, jen proto, abyste si vybudovali jistotu přijetí. Na druhou stranu, pokud patříte mezi průměr na střední škole, nebývá dobrou variantou volba nejtěžší vysoké školy. Zkrátka je velmi důležité reálně odhadnout své schopnosti a vybrat vysokou školu, která odpovídá vašim možnostem.