Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Vojenské lyceum – 7842M07

Tento středoškolský studijní obor představuje unikátní kombinaci všeobecného gymnaziálního vzdělání s intenzivní specializovanou přípravou zaměřenou na budoucí kariéru v ozbrojených složkách a bezpečnostních sborech České republiky. Studium je koncipováno jako čtyřleté a je zakončeno maturitní zkouškou, která absolventům otevírá dveře k dalšímu vysokoškolskému studiu na jakékoliv univerzitě, avšak jeho primárním cílem je připravit studenty na náročné přijímací řízení a následné studium na Univerzitě obrany v Brně či na Policejní akademii ČR. Vzdělávací program klade mimořádný důraz na vyvážený rozvoj jak intelektuálních, tak i fyzických a psychických schopností studenta. V rozvrhu se tak vedle standardních všeobecně vzdělávacích předmětů, jako je český jazyk a literatura, matematika, cizí jazyky (s důrazem na angličtinu a její vojenskou terminologii), fyzika, chemie, dějepis či základy společenských věd, objevují i specifické odborné předměty. Ty zahrnují například základy taktiky, topografii a práci s mapou, střeleckou a zdravotnickou přípravu, ochranu proti zbraním hromadného ničení nebo základy vojenského práva a mezinárodních bezpečnostních vztahů. Naprosto klíčovou a neoddělitelnou součástí výuky je tělesná výchova, která dalece přesahuje běžné školní standardy. Její náplň je velmi pestrá a fyzicky náročná, zahrnuje atletiku, gymnastiku, plavání, sebeobranu, lezení na umělé stěně, překonávání překážkových drah a pravidelné vícedenní polní výcviky, kde si studenti v praxi ověřují nabyté teoretické znalosti v podmínkách simulujících reálné nasazení. Cílem této komplexní přípravy je nejen poskytnout solidní všeobecný přehled, ale především formovat osobnost mladého člověka, budovat jeho psychickou odolnost, schopnost pracovat pod tlakem, smysl pro disciplínu, zodpovědnost, týmovou spolupráci a schopnost vést i být veden.

 

Uplatnění absolventů oboru

Absolventi tohoto specifického maturitního oboru mají velmi široké a zároveň specializované možnosti uplatnění, které primárně směřují do služebního poměru v rámci resortu obrany a vnitra, ale nejsou na něj striktně omezeny. Nejčastější a nejpřímější cestou je pokračování ve studiu na Univerzitě obrany v Brně, kde jsou díky své předchozí přípravě ve výrazné výhodě oproti uchazečům z civilních středních škol. Po úspěšném absolvování univerzity se stávají důstojníky Armády České republiky a mohou se specializovat na nejrůznější pozice, například jako velitelé mechanizovaných, dělostřeleckých či průzkumných jednotek, vojenští piloti, řídící letového provozu, specialisté na kybernetickou bezpečnost, vojenští lékaři, logistici, zbrojní inženýři nebo vojenští policisté. Další významnou možností je uplatnění u Policie České republiky, kde jsou jejich disciplína, fyzická zdatnost a psychická odolnost vysoce ceněny, a to jak v řadách pořádkové, tak kriminální služby, případně u specializovaných útvarů. Podobné uplatnění nacházejí také u Hasičského záchranného sboru ČR, Vězeňské služby ČR nebo u Celní správy ČR, kde je rovněž vyžadován služební poměr a specifické dovednosti, které si během studia osvojili. Někteří absolventi se mohou rozhodnout pro přímý vstup do armády na nižší poddůstojnické pozice bez vysokoškolského studia nebo se zapojit do Aktivní zálohy Ozbrojených sil ČR. Díky maturitě z všeobecně zaměřeného oboru jim však nic nebrání ani v kariéře v civilním sektoru. Mohou studovat jakýkoliv jiný vysokoškolský obor a své unikátní dovednosti, jako je krizové řízení, strategické plánování, logistika a leadership, uplatnit například na manažerských pozicích, v oblasti soukromé bezpečnosti, v řízení projektů nebo v logistických firmách.

 

Platy či mzdy

Mzdové a platové podmínky absolventů se výrazně liší v závislosti na zvoleném sektoru. V případě profesní dráhy v Armádě České republiky nebo u jiných bezpečnostních sborů, jako je Policie ČR či Hasičský záchranný sbor, se jejich příjem řídí služebním zákonem a příslušnými platovými tabulkami. Tento systém zajišťuje značnou finanční stabilitu a předvídatelnost. Plat se pravidelně zvyšuje s rostoucím počtem odsloužených let a dosaženou hodností. Základní tarif je navíc často významně navýšen o řadu specifických příplatků a benefitů, které v civilním sektoru nejsou běžné. Jedná se například o rizikové příplatky, příspěvky na bydlení, příspěvky na stravování, delší dovolenou, stabilizační příspěvky pro vybrané specializace nebo příplatky za službu v zahraničních misích. Celkový příjem tak bývá již od počátku kariéry konkurenceschopný a v průběhu služby se stává výrazně nadprůměrným ve srovnání s mnoha obory v civilní sféře. V případě, že se absolvent rozhodne pro uplatnění v soukromém, civilním sektoru, jsou jeho mzdové podmínky zcela závislé na konkrétní pozici, velikosti a úspěšnosti firmy a jeho individuálních schopnostech a výkonu. Ve specializovaných a žádaných oborech, jako je například management kybernetické bezpečnosti, krizové řízení nebo mezinárodní logistika, mohou platové podmínky dosahovat velmi atraktivní úrovně, která může i překročit finanční ohodnocení ve státních službách, avšak bez garance stability a benefitů spojených se služebním poměrem.

 

Uchazeči

Tento typ studijního oboru je vhodný pro mladé lidi, kteří mají jasnou představu o své budoucnosti a cítí silnou vnitřní motivaci pro službu vlasti, ať už v armádě, nebo v jiných bezpečnostních složkách. Ideální uchazeč by měl být nejen ve výborném zdravotním stavu a fyzické kondici, ale měl by mít také radost z pohybu a překonávání fyzických výzev. Naprosto klíčová je však psychická odolnost, schopnost zvládat stresové situace a pracovat pod tlakem. Vyžaduje se vysoká míra osobní disciplíny, smysl pro řád, pořádek a zodpovědnost nejen za sebe, ale i za celý tým. Budoucí student by měl být týmovým hráčem, který dokáže respektovat autority a plnit pokyny, ale zároveň v sobě musí mít potenciál pro budoucí rozvoj velitelských a vůdčích schopností. Není to škola pro individualisty, kteří se neradi podřizují pravidlům. Uchazeč by měl mít pozitivní vztah k vlasti, zájem o vojenství, bezpečnostní politiku a historii. Důležitá je také cílevědomost, vytrvalost a ochota na sobě neustále pracovat a posouvat své vlastní hranice, a to jak po stránce fyzické, tak i intelektuální. Jedná se o náročné studium, které vyžaduje komplexní osobnost, jež je připravena přijmout specifický režim a hodnoty, které jsou pro úspěšné absolvování oboru Vojenské lyceum nezbytné.