Studium tohoto oboru je koncipováno jako komplexní a holistický program zaměřený na péči o lidské zdraví, pohodu a prevenci civilizačních chorob. Cílem není pouze naučit studenty jednotlivé procedury, ale vštípit jim hluboké pochopení souvislostí mezi fyzickým stavem, psychickou rovnováhou a životním stylem. Základním stavebním kamenem teoretické výuky jsou předměty jako anatomie a fyziologie, které studentům poskytují detailní znalosti o stavbě a funkci lidského těla, což je nezbytný předpoklad pro bezpečnou a efektivní práci s klientem. Na tyto znalosti navazuje výuka kineziologie, tedy nauky o pohybu, která se zabývá analýzou pohybových stereotypů a jejich korekcí. Klíčovou součástí je také psychologie a komunikace, jež rozvíjí schopnost empatického naslouchání, vedení poradenského rozhovoru a budování důvěryhodného vztahu s klientem. Neméně důležitá je oblast výživy a dietologie, kde se studenti učí principy zdravého stravování, sestavování jídelníčků a poradenství v oblasti nutriční podpory regenerace a zdraví. Praktická část výuky je velmi rozsáhlá a tvoří jádro odbornosti. Studenti si osvojují širokou škálu manuálních technik, od klasických a sportovních masáží, přes relaxační a speciální masáže jako jsou lávové kameny, baňkování či aromaterapeutické masáže, až po základy reflexní terapie. Učí se provádět a doporučovat regenerační a rekondiční procedury, jako jsou různé druhy zábalů (rašelinové, bahenní), vodoléčebné procedury (koupele, střiky) a termoterapie (saunování, parní lázně). Součástí je i diagnostika pohybového aparátu, kde se učí rozpoznat svalové dysbalance, zkrácené či oslabené svaly a na základě toho doporučit vhodné kompenzační cvičení a procedury. Vzdělávání zahrnuje také základy kosmetické péče a první pomoci. V neposlední řadě je kladen důraz na ekonomické a marketingové znalosti, aby byli absolventi schopni nejen odborně pracovat, ale také si případně založit a úspěšně vést vlastní praxi, rozumět základům účetnictví, cenotvorby a propagace svých služeb. Cílem je tedy vychovat všestranného odborníka, který dokáže sestavit individuální program péče šitý na míru konkrétním potřebám a cílům klienta.
Uplatnění absolventů oboru
Absolventi tohoto studijního programu mají mimořádně široké a flexibilní možnosti uplatnění napříč celým sektorem služeb péče o tělo a zdraví. Jejich dovednosti jsou žádané jak v soukromém, tak v hotelovém a lázeňském segmentu. Velmi častým působištěm jsou wellness a spa centra v hotelech vyšší kategorie, kde mohou zastávat pozice jako spa terapeut, masér nebo provozní pracovník wellness zóny, zodpovědný za chod saun, vířivek a nabídku procedur. Další významnou oblastí jsou lázeňské domy a rehabilitační ústavy, kde se podílejí na regeneračních a doplňkových programech pro pacienty a klienty v rámci balneoprovozu. Stále větší uplatnění nacházejí ve fitness centrech a sportovních klubech, kde se specializují na regeneraci sportovců po výkonu, prevenci zranění a doplňkové regenerační služby pro členy. Mohou zde působit jako regenerační pracovníci nebo maséři. Významnou a stále rostoucí cestou je dráha samostatného podnikatele. Absolvent si může otevřít vlastní masérský a regenerační salon, nabízet mobilní služby s dojížděním za klienty domů či do firem, nebo se zaměřit na specifickou klientelu, například těhotné ženy, seniory či kancelářské pracovníky trpící bolestmi zad. Příkladem konkrétní pozice může být masér ve sportovním týmu, kde se stará o rychlou regeneraci hráčů, ošetřuje drobná svalová zranění a připravuje je na fyzickou zátěž. Jiným příkladem je poradce pro zdravý životní styl ve firemním prostředí, kde vede workshopy o ergonomii sezení, protahovacích cvičeních a prevenci stresu. Dále mohou pracovat v zařízeních sociálních služeb, například v domovech pro seniory, kde svými službami přispívají ke zlepšení mobility a psychické pohody klientů. Jejich znalosti z psychologie a komunikace jim umožňují pracovat i na recepci luxusních wellness provozů, kde mohou klientům kvalifikovaně doporučit a naplánovat sled procedur. Díky kombinaci odborných a ekonomických znalostí se mohou stát i manažery či provozními vedoucími menších wellness center.
Platy či mzdy
Platové a mzdové podmínky absolventů jsou velmi variabilní a odvíjejí se od celé řady faktorů. V pozici zaměstnance jsou nástupní platy po ukončení školy obvykle na úrovni průměru v sektoru služeb, srovnatelné s jinými odbornými profesemi vyžadujícími středoškolské vzdělání s maturitou. Finanční ohodnocení se však může výrazně lišit v závislosti na typu a prestiži zaměstnavatele. Práce v luxusním pětihvězdičkovém hotelovém spa resortu bude zpravidla finančně atraktivnější než pozice v menším městském fitness centru. Významnou roli hraje také region, kdy ve velkých městech a turisticky atraktivních lokalitách bývají mzdové podmínky obecně vyšší. S rostoucí praxí, získáváním dalších certifikátů a specializací na žádané techniky (např. lymfodrenáže, kraniosakrální terapie) finanční ohodnocení zaměstnance postupně roste. Zásadní zlom v příjmech nastává v případě, kdy se absolvent rozhodne pro samostatnou podnikatelskou činnost. Zde je jeho příjem přímo závislý na jeho podnikatelských schopnostech, marketingu, a především na schopnosti vybudovat si a udržet stálou klientelu. Úspěšní a vyhledávaní profesionálové s vlastní praxí mohou dosáhnout výrazně nadprůměrných příjmů, které dalece přesahují mzdové tarify v zaměstnaneckém poměru. Jejich příjem se skládá nejen z plateb za samotné služby, ale často také z prodeje doplňkových produktů, jako jsou kvalitní masážní oleje, kosmetika nebo doplňky stravy. Je však třeba počítat s tím, že podnikání s sebou nese i vyšší míru zodpovědnosti, nutnost investic do vybavení a marketingu a časovou náročnost spojenou s administrativou. Celkově lze říci, že finanční potenciál oboru je značný, ale není automatický a je přímo úměrný aktivitě, odbornosti a schopnosti daného jedince se prosadit na trhu.
Uchazeči
Tento studijní obor je ideální volbou pro osobnosti, které v sobě snoubí upřímný zájem o člověka s touhou aktivně pomáhat a pečovat o druhé. Uchazeč by měl být především empatický, schopný vcítit se do pocitů a potřeb klienta a naslouchat mu nejen ušima, ale i srdcem. S tím souvisí vysoká míra komunikativnosti a sociální inteligence, protože velká část práce spočívá v rozhovoru, poradenství a budování důvěry. Zároveň je však naprosto nezbytná diskrétnost a profesionalita, jelikož se odborník často dozvídá citlivé informace o zdravotním i psychickém stavu klientů. Vzhledem k charakteru práce je vyžadována značná manuální zručnost, cit v rukou a dobrá fyzická kondice, neboť provádění masáží a dalších procedur může být fyzicky velmi náročné. Ideální kandidát je člověk pečlivý, zodpovědný a spolehlivý, který si uvědomuje, že pracuje s lidským zdravím. Měl by mít pozitivní vztah ke zdravému životnímu stylu, pohybu a vyvážené stravě, aby mohl být pro své klienty autentickým a důvěryhodným vzorem. Důležitá je také otevřenost a ochota k celoživotnímu vzdělávání, protože oblast péče o zdraví se neustále vyvíjí a objevují se nové techniky, poznatky a trendy, které je potřeba sledovat a integrovat do své praxe. Není to obor pro lidi, kteří hledají stereotypní práci od devíti do pěti, ale spíše pro ty, kdo jsou kreativní, flexibilní a mají v sobě podnikatelského ducha, i když se rozhodnou pro dráhu zaměstnance. Právě tato kombinace pečovatelských sklonů, fyzické zdatnosti, komunikačních dovedností a touhy po neustálém rozvoji dělá z jedince ideálního kandidáta pro profesi, jakou je Wellness specialista.