Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Optik – 2362H001

Studium v tomto specifickém technicko-řemeslném oboru představuje unikátní kombinaci precizní jemné mechaniky, základních znalostí z oblasti lidské anatomie, fyziky a zároveň estetiky a klientského servisu. Jedná se o přípravu odborníků, kteří se budou zabývat zhotovováním a opravami korekčních zrakových pomůcek. Během studia je kladen obrovský důraz na rozvoj manuální zručnosti, trpělivosti a smyslu pro detail. Studenti se učí pracovat s vysoce specializovanými přístroji, jako jsou fokometry pro měření dioptrické síly čoček, automatické i poloautomatické brusky pro přesné zabroušení čoček do požadovaného tvaru a velikosti, a také s nástroji pro drobné opravy a úpravy brýlových obrub. Klíčovými teoretickými předměty jsou především fyzika, se zvláštním zaměřením na geometrickou a vlnovou optiku, která je fundamentem pro pochopení principu lomu světla a funkce čoček. Dále je to matematika, nezbytná pro výpočty potřebné k výrobě, a materiálové inženýrství, které pokrývá vlastnosti různých typů skel, plastů a kovů používaných pro výrobu brýlových čoček a obrub. Nezanedbatelnou součástí je i anatomie a fyziologie oka, aby absolventi rozuměli základním očním vadám, jako je myopie, hypermetropie či astigmatismus, a chápali, jak jejich práce přímo ovlivňuje kvalitu vidění a života klienta. Praktická výuka, která tvoří podstatnou část studia, probíhá ve specializovaných dílnách a laboratořích. Zde se adepti učí nejen samotné technice broušení a zasazování čoček, ale také technikám pájení kovových obrub, leštění plastových dílů, úpravám sedýlek a stranic pro dokonalé přizpůsobení brýlí na obličeji zákazníka. Cílem je vychovat komplexního profesionála, který dokáže nejen technicky bezchybně zhotovit produkt, ale také poradit klientovi s výběrem vhodného typu obruby s ohledem na tvar obličeje, styl a předepsané dioptrické hodnoty.

 

Uplatnění absolventů oboru

Absolventi nacházejí uplatnění na překvapivě širokém spektru pracovních pozic, ačkoliv nejčastější a nejpřímější cesta vede do maloobchodních prodejen se zrakovými pomůckami. Zde mohou pracovat jako techničtí specialisté, jejichž hlavní náplní je přijímání zakázek, přesné měření potřebných parametrů pro zhotovení brýlí (například pupilární distance), samotná dílenská práce a finální předání a úprava brýlí zákazníkovi. V této roli je klíčová kombinace technických dovedností a komunikačních schopností. Další významnou možností je specializace na práci ve velkých dílenských laboratořích či výrobních závodech, které slouží jako centrální dílny pro celé sítě prodejen. Zde se pracovník zaměřuje výhradně na výrobní proces, často na složitější zakázky, jako jsou například multifokální nebo vysoce prizmatické čočky, a nemusí být v přímém kontaktu se zákazníky. Pro ty s obchodním duchem se otevírá kariéra obchodního zástupce pro některého z velkých výrobců a distributorů brýlových čoček, obrub nebo technologického vybavení pro dílny. Taková pozice obnáší cestování, prezentaci nových produktů a technologií a budování vztahů s maloobchodními partnery. Někteří absolventi se mohou uplatnit i jako produktoví specialisté nebo školitelé, kteří vzdělávají personál v prodejnách o nových materiálech a technologiích. V neposlední řadě je tento obor ideálním základem pro vlastní podnikání, tedy pro otevření a provozování vlastní prodejny a dílny, což vyžaduje nejen odborné znalosti, ale i manažerské a ekonomické dovednosti. S rostoucí praxí a dalším vzděláváním se mohou někteří profilovat i na velmi úzké specializace, například na opravy historických brýlí nebo na práci s atypickými materiály.

 

Platy či mzdy

Mzdové a platové podmínky v tomto odvětví jsou velmi variabilní a odvíjejí se od celé řady faktorů, nelze tedy stanovit jednotnou úroveň. Pro čerstvého absolventa bez praxe bude nástupní ohodnocení obvykle odpovídat úrovni kvalifikovaných řemeslných a technických pozic. S narůstající praxí, zkušenostmi a prokázanou kvalitou práce se finanční ohodnocení postupně zvyšuje. Významnou roli hraje region; ve velkých městech s vyšší kupní silou a koncentrací luxusnějších prodejen bývají mzdové podmínky zpravidla příznivější než v menších obcích. Dalším klíčovým faktorem je typ zaměstnavatele. Jiné podmínky nabídne malý rodinný podnik, jiné velký mezinárodní řetězec, který může poskytovat širší škálu benefitů, ale zároveň může mít rigidnější mzdovou strukturu. Výše odměny se také liší podle konkrétní pracovní pozice. Technik v dílně bude mít pravděpodobně stabilní mzdu, zatímco prodejní asistent nebo vedoucí prodejny může mít mzdu složenou z fixní a pohyblivé složky, která je závislá na objemu prodeje a plnění obchodních cílů. U obchodních zástupců pracujících pro distributory tvoří provize z prodeje často podstatnou část jejich celkového příjmu. Nejvyššího finančního ohodnocení, avšak s největším rizikem, dosahují úspěšní podnikatelé, jejichž příjem je přímo závislý na prosperitě jejich vlastní firmy.

 

Uchazeči

Tento studijní obor je ideální pro jedince, kteří v sobě snoubí technické myšlení s touhou pomáhat lidem a smyslem pro estetiku. Vhodný kandidát by měl být především trpělivý, pečlivý a disponovat mimořádnou manuální zručností a jemnou motorikou, protože práce s malými komponenty a nutnost dosahovat přesnosti na desetiny milimetru je na denním pořádku. Nezbytný je také smysl pro detail a schopnost dlouhodobé koncentrace na precizní úkony. Zároveň je však nutná schopnost efektivní komunikace, empatie a vstřícné vystupování, neboť velká část práce zahrnuje interakci s klienty, kterým je třeba nejen poradit, ale často je i uklidnit a vybudovat si jejich důvěru. Člověk, který se pro tuto dráhu rozhodne, by měl mít pozitivní vztah k fyzice a technice, ale neměl by se bát ani světa módy a designu, protože výběr brýlí je dnes i významnou estetickou záležitostí. Schopnost naslouchat potřebám zákazníka a přetavit je v technicky dokonalý a zároveň slušivý výrobek je naprosto esenciální. Není to obor pro netrpělivé a zbrklé povahy, naopak vyžaduje klid, zodpovědnost a ochotu neustále se vzdělávat v nových materiálech a technologiích, které se dynamicky vyvíjejí. Tato kombinace technické zdatnosti, citu pro lidi a estetické vnímání je pro budoucího odborníka v profesi Optik naprosto klíčová.