Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Ortoticko – protetický technik – 5344M01

Tento vysoce specializovaný studijní program představuje unikátní syntézu zdravotnictví, precizního řemesla a moderních technologií, jejímž primárním cílem je příprava odborníků schopných navrhovat, vyrábět, upravovat a aplikovat individuální kompenzační a léčebné pomůcky pro pacienty s vrozenými či získanými vadami, funkčními poruchami nebo po úrazech a amputacích pohybového aparátu. Studium klade mimořádný důraz na hluboké teoretické znalosti i rozsáhlé praktické dovednosti, které jsou neustále propojovány. Mezi klíčové teoretické předměty patří především anatomie a fyziologie, které poskytují nezbytný základ pro pochopení stavby a funkce lidského těla, a patofyziologie, jež vysvětluje mechanismy vzniku chorob a poruch. Naprosto stěžejní je biomechanika, která analyzuje mechanické zákonitosti pohybu živých organismů a je klíčová pro správný návrh funkčních ortéz a protéz, které musí respektovat a efektivně doplňovat pohybové vzorce pacienta. Dále se studenti detailně seznamují se somatologií, naukou o materiálech, kde se učí vlastnostem a zpracování kovů, plastů, kompozitních materiálů, textilu i kůže, a také s moderními technologiemi, jako je 3D skenování, počítačové modelování v CAD systémech a následná výroba pomocí CAM technologií a 3D tisku. Nezanedbatelnou součástí je i psychologie a komunikace, jelikož práce s pacienty, kteří se často nacházejí v obtížné životní situaci, vyžaduje vysokou míru empatie a profesionálního přístupu. Praktická výuka, která tvoří podstatnou část studia, probíhá ve specializovaných školních dílnách a na klinických pracovištích. Zde si studenti osvojují širokou škálu řemeslných technik od sádrování a modelování, přes tvarování termoplastů, laminování, broušení, nýtování až po jemnou mechanickou práci a šití, přičemž se učí zhotovovat celou škálu pomůcek, od jednoduchých vložek do bot až po komplexní trupové ortézy nebo moderní protézy končetin. Absolvent musí ovládat nejen samotnou výrobu, ale i celý proces od snímání měrných podkladů z pacienta, přes zkoušení polotovaru až po finální předání a edukaci pacienta o správném používání a údržbě pomůcky.

 

Uplatnění absolventů oboru

Uplatnění absolventů této specifické kvalifikace je velmi široké a nachází se především ve zdravotnickém sektoru, kde je po těchto odbornících stabilní poptávka. Nejčastěji nacházejí pracovní pozice ve specializovaných ortoticko-protetických zařízeních, ať už se jedná o soukromé firmy nebo pracoviště fungující v rámci velkých nemocnic či rehabilitačních ústavů. Zde pracují jako technici, kteří jsou v přímém kontaktu s pacienty a v úzké spolupráci s lékaři, fyzioterapeuty a ergoterapeuty realizují individuální řešení na míru. Jejich práce může zahrnovat například výrobu a aplikaci trupových ortéz pro děti a dospělé se skoliózou, zhotovování individuálních ortéz dolních a horních končetin po úrazech, operacích nebo při neurologických onemocněních (např. po cévní mozkové příhodě), nebo výrobu a seřízení protéz dolních i horních končetin pro pacienty po amputaci. Další možností je uplatnění ve firmách, které se zabývají distribucí a prodejem sériově vyráběných zdravotnických prostředků, kde mohou působit jako produktoví specialisté, obchodní zástupci nebo konzultanti, kteří poskytují odborné poradenství zdravotnickým zařízením. Někteří absolventi se mohou specializovat na úzkou oblast, například na dětskou ortotiku, sportovní protetiku, výrobu epitéz (kosmetických náhrad částí těla) nebo na práci s nejmodernějšími bionickými a myoelektrickými protézami, které vyžadují hluboké znalosti v oblasti elektroniky a programování. Absolventi se mohou uplatnit také ve vývoji a výzkumu nových materiálů a technologií pro výrobu pomůcek nebo se mohou věnovat úpravám a servisu invalidních vozíků a dalších polohovacích zařízení. V neposlední řadě si mohou založit vlastní dílnu a stát se nezávislými poskytovateli těchto vysoce specializovaných služeb.

 

Platy či mzdy

Finanční ohodnocení absolventů je v kontextu ostatních zdravotnických nelékařských profesí obecně považováno za atraktivní a nadprůměrné, což odráží vysokou míru specializace, technické náročnosti a zodpovědnosti spojené s touto prací. Nástupní mzda či plat čerstvého absolventa je solidní, avšak s rostoucí délkou praxe, nabytými zkušenostmi a rozšiřováním odbornosti dochází k výraznému finančnímu růstu. Mzdové podmínky se liší v závislosti na typu zaměstnavatele; soukromé, vysoce specializované a prosperující firmy často nabízejí motivující finanční podmínky, bonusy a další benefity, zatímco platové zařazení ve státním a veřejném sektoru (např. v nemocnicích) se řídí platovými tabulkami, ale může být navýšeno o osobní ohodnocení, příplatky za specializovanou činnost a odměny. Výše příjmu je také silně ovlivněna konkrétní specializací. Odborníci zaměření na technologicky nejpokročilejší, například bionické protézy, nebo na jiné vysoce žádané a komplexní pomůcky, mohou dosáhnout na výrazně vyšší ohodnocení než ti, kteří se věnují standardnějším typům pomůcek. Podstatnou roli hraje také regionální umístění pracoviště a samozřejmě individuální schopnosti, produktivita a renomé daného technika. Možnost dalšího vzdělávání, získávání certifikátů a účast na mezinárodních kurzech a kongresech nejen zvyšuje odbornost, ale také se pozitivně promítá do platového ohodnocení a kariérních možností.

 

Uchazeči

Tento typ studia je ideální pro jedince, kteří v sobě snoubí několik zdánlivě protichůdných vlastností a zájmů. Na prvním místě musí stát hluboký smysl pro pomoc druhým, empatie a schopnost trpělivé a citlivé komunikace s lidmi, kteří se nacházejí v nelehké fyzické i psychické situaci. Současně je však naprosto nezbytná vysoká míra manuální zručnosti, preciznosti a smyslu pro detail, protože výroba funkční a pohodlné pomůcky je v podstatě uměleckým řemeslem. Ideální kandidát by měl mít technické a kreativní myšlení, prostorovou představivost a schopnost řešit komplexní problémy, neboť každý pacient je originál a vyžaduje individuální a často neotřelý přístup. Důležitá je také pečlivost, zodpovědnost a schopnost soustředěné samostatné práce v dílně. Neměla by chybět ani fyzická a psychická odolnost, protože práce je náročná nejen na jemnou motoriku, ale někdy i fyzicky, a kontakt s lidským utrpením může být emočně zatěžující. Zájem o biologii, fyziku a moderní technologie je velkou výhodou. Tato jedinečná kombinace pečovatelské povahy, technického nadání a řemeslného citu činí z jedince ideálního kandidáta pro náročný, ale nesmírně naplňující obor Ortoticko – protetický technik.