Jedná se o moderní a dynamický maturitní obor, který studenty komplexně připravuje na práci s nízkonapěťovými elektronickými systémy, jež jsou základem téměř všech dnešních technologií. Studium je postaveno na pevných základech teoretických předmětů, jako jsou matematika, fyzika a základy elektrotechniky, které poskytují nezbytný fundament pro pochopení složitějších principů. Na ně plynule navazují klíčové odborné disciplíny, především analogová a digitální elektronika, kde se žáci učí o vlastnostech a využití součástek jako jsou tranzistory, diody, operační zesilovače a logické obvody. Zásadní součástí výuky je také práce s mikrokontroléry a mikroprocesory, což studentům otevírá dveře do světa programování vestavěných systémů (embedded systems). Učí se programovat v jazycích jako C nebo C++, navrhovat a sestavovat řídicí desky a oživovat vlastní zařízení pro specifické účely. Důraz je kladen na praktické dovednosti, které si studenti osvojují v laboratořích a dílnách. Zde se učí pájet, navrhovat plošné spoje v specializovaných programech (např. Eagle, KiCad), sestavovat a testovat elektronické obvody a pracovat s profesionální měřicí technikou, jako jsou osciloskopy, generátory signálu, logické analyzátory a multimetry. Díky tomu získávají nejen teoretické znalosti, ale i cennou manuální zručnost a schopnost diagnostikovat a opravovat poruchy. Dalším významným pilířem je oblast automatizace, kde se studenti seznamují s programovatelnými logickými automaty (PLC), které jsou mozkem moderních výrobních linek a průmyslových procesů. Učí se je programovat, připojovat k nim senzory a akční členy a vytvářet tak komplexní řídicí systémy. V neposlední řadě se studium zaměřuje i na komunikační a datové technologie, což zahrnuje principy počítačových sítí, konfiguraci síťových prvků (routery, switche), správu serverů a základy kybernetické bezpečnosti. Absolvent tak disponuje velmi širokým a univerzálním souborem dovedností, který mu umožňuje porozumět a pracovat s hardwarem i softwarem, od jednotlivé součástky až po komplexní propojené systémy.
Uplatnění absolventů oboru
Absolventi tohoto technického zaměření mají na trhu práce mimořádně silnou a žádanou pozici, jelikož jejich dovednosti jsou potřebné napříč prakticky všemi hospodářskými odvětvími. Jednou z nejčastějších kariérních drah je pozice servisního nebo diagnostického technika, kde se starají o údržbu, opravy a instalace široké škály elektronických zařízení – od spotřební elektroniky, lékařských přístrojů a telekomunikační techniky až po složité průmyslové řídicí systémy a robotiku. V oblasti průmyslové automatizace se mohou uplatnit jako technici měření a regulace, programátoři PLC systémů nebo projektanti automatizovaných pracovišť, kde optimalizují a udržují v chodu výrobní linky ve firmách zaměřených na automobilový, potravinářský či strojírenský průmysl. Díky znalostem programování mikrokontrolérů a návrhu hardwaru jsou vyhledávanými kandidáty na pozice vývojářů vestavěných systémů (embedded developer), kteří pracují ve vývojových centrech na návrhu „inteligence“ pro nové produkty, jako jsou chytré domácí spotřebiče, automobilová elektronika, drony nebo nositelná elektronika (wearables). Silné základy v oblasti počítačových sítí jim otevírají dveře do světa IT, kde mohou působit jako správci sítě, specialisté na síťovou bezpečnost, technici pro správu datových center nebo specialisté na instalaci a údržbu telekomunikační infrastruktury, včetně optických a bezdrátových sítí. Další možností je uplatnění v oblasti zabezpečovacích systémů, kde navrhují, instalují a spravují kamerové, přístupové a poplachové systémy pro komerční i soukromé objekty. Mohou také pracovat v sektoru audiovizuální techniky jako technici pro ozvučení, osvětlení a projekce na kulturních a společenských akcích, nebo jako specialisté ve vysílacích studiích. V neposlední řadě mohou své znalosti zúročit na pozicích technické podpory, produktových specialistů nebo technických obchodních zástupců, kde kombinují své odborné znalosti s komunikačními dovednostmi při prodeji a servisu technologicky pokročilých produktů.
Platy či mzdy
Platové a mzdové podmínky absolventů těchto technických oborů patří obecně k nadprůměrným a vykazují silný růstový potenciál. Nástupní finanční ohodnocení čerstvého absolventa bez praxe je již na velmi solidní úrovni, která výrazně převyšuje průměr v mnoha jiných středoškolských oborech, a to z důvodu vysoké poptávky po technicky vzdělaných odbornících. Mzda se však výrazně liší v závislosti na konkrétní specializaci, regionu a velikosti firmy. Nejvyššího ohodnocení obvykle dosahují pracovníci v dynamicky se rozvíjejících sektorech, jako je vývoj softwaru pro vestavěné systémy, průmyslová automatizace, IT bezpečnost a správa počítačových sítí. S přibývající praxí, typicky po dvou až třech letech, dochází k výraznému mzdovému posunu, jelikož si pracovník osvojí specifické firemní procesy a prokáže své praktické schopnosti. Další skokový nárůst odměny je spojen s prohlubováním specializace, získáváním odborných certifikací (například od společností jako Cisco, Siemens nebo Microsoft) a přebíráním větší zodpovědnosti, například vedením menších projektů nebo týmů. Specialisté s úzkým zaměřením a mnohaletou praxí, například experti na kybernetickou bezpečnost nebo vývojáři pro automobilový průmysl, dosahují platových podmínek srovnatelných s vysokoškolsky vzdělanými profesionály v jiných oblastech. Mzdový vývoj je v tomto odvětví velmi progresivní a odráží nejen neustálou poptávku trhu, ale i nutnost neustálého vzdělávání a přizpůsobování se novým technologiím, což zaměstnavatelé ochotně finančně oceňují.
Uchazeči
Tento typ studijního oboru je vhodný především pro osobnosti, které mají přirozený zájem o techniku a touhu porozumět, jak věci fungují na principální úrovni, nejen jak je používat. Ideálním kandidátem je člověk s logickým, analytickým a systematickým myšlením, který má radost z řešení problémů a hlavolamů. Vyžaduje se značná dávka trpělivosti a pečlivosti, zejména při hledání chyb v elektronických obvodech nebo v programovém kódu, kde i drobná nepozornost může způsobit nefunkčnost celého systému. Velkou výhodou je pozitivní vztah k matematice a fyzice, protože tyto předměty tvoří teoretický základ, bez kterého je hlubší pochopení problematiky velmi obtížné. Kandidát by měl mít také určitou míru manuální zručnosti a prostorové představivosti, jelikož práce často zahrnuje jemnou montáž, pájení součástek a čtení technických schémat a výkresů. Je to obor pro tvořivé a zvídavé jedince, kteří se nebojí výzev, jsou ochotni se neustále učit nové věci a sledovat rychlý technologický vývoj. Pokud někoho fascinuje svět počítačů, robotů, chytrých zařízení a komunikací a chce být tím, kdo tyto systémy navrhuje, sestavuje, oživuje a spravuje, je pro něj studium oboru Slaboproudá elektrotechnika tou nejlepší volbou pro perspektivní a naplňující kariéru.