Jedná se o moderní a dynamicky se rozvíjející studijní program, který kombinuje teoretické znalosti s rozsáhlou praktickou přípravou, čímž připravuje absolventy na komplexní výzvy v oblasti energetiky a technického zařízení budov. Studium je postaveno na pevných základech přírodovědných předmětů, jako je matematika a fyzika, přičemž zvláštní důraz je kladen na termodynamiku, mechaniku tekutin a přenos tepla, což jsou disciplíny nezbytné pro pochopení principů fungování otopných a plynových systémů. Klíčovou součástí výuky je také chemie, zaměřená především na procesy spalování, vlastnosti paliv a problematiku emisí a jejich snižování. V odborné části studia se žáci seznamují s širokou škálou technologií, materiálů a postupů. Předměty jako zdroje tepla detailně rozebírají konstrukci, funkci, instalaci a servis plynových kotlů, kotlů na tuhá paliva, tepelných čerpadel, solárních termických systémů i kogeneračních jednotek. Dalším stěžejním předmětem jsou rozvody médií, kde se studenti učí navrhovat, dimenzovat a realizovat potrubní sítě pro plyn, vodu a další teplonosné látky, včetně problematiky izolací, armatur a zabezpečovacích prvků. Neoddělitelnou součástí je měření a regulace, kde žáci pronikají do světa senzorů, akčních členů a řídicích systémů, které zajišťují efektivní, bezpečný a automatizovaný provoz celých soustav. Velký prostor je věnován technickému kreslení a dokumentaci, a to jak v klasické podobě, tak především s využitím moderních CAD systémů, což umožňuje studentům vytvářet a číst projektové plány, schémata zapojení a montážní výkresy. Stranou nezůstává ani elektrotechnika, jelikož moderní zařízení jsou složitými elektromechanickými celky a absolvent musí rozumět základním elektrickým zapojením, bezpečnostním předpisům a být schopen provádět základní elektroinstalační práce související s připojením zařízení. Zásadní roli hraje odborný výcvik a praxe, které probíhají ve školních dílnách i přímo ve firmách, kde si studenti osvojují praktické dovednosti, jako je svařování, pájení, lisování spojů, diagnostika poruch, seřizování zařízení a komunikace se zákazníkem. Absolvent tak získává komplexní sadu dovedností, která mu umožňuje nejen manuálně realizovat instalace, ale také chápat systém jako celek, diagnostikovat složité závady, navrhovat optimalizace a efektivně komunikovat s projektanty i koncovými uživateli.
Uplatnění absolventů oboru
Absolventi nacházejí široké a okamžité uplatnění na trhu práce, který dlouhodobě trpí nedostatkem kvalifikovaných odborníků v tomto sektoru. Nejčastější pracovní pozicí je servisní a montážní technik, který provádí instalace, uvádění do provozu, pravidelný servis a opravy topenářské a plynové techniky v domácnostech, bytových domech i průmyslových objektech. Může se specializovat například na kondenzační kotle, tepelná čerpadla nebo komplexní systémy pro celé budovy. Další významnou kariérní dráhou je pozice revizního technika plynových a tlakových zařízení, která po získání potřebné praxe a složení státních zkoušek představuje vysoce zodpovědnou a ceněnou profesi zaměřenou na kontrolu bezpečnosti a funkčnosti instalovaných systémů. Mnoho absolventů se uplatní také jako projektanti nebo technici přípravy výroby ve firmách zabývajících se technickým zařízením budov (TZB), kde se podílejí na tvorbě technické dokumentace, výpočtech a návrzích optimálního řešení pro novostavby i rekonstrukce. Své místo nacházejí i v obchodně-technických rolích u výrobců nebo velkoobchodních distributorů topenářské techniky, kde zúročují své hluboké technické znalosti při poradenství zákazníkům, architekům a instalačním firmám. Příkladem může být pozice technického poradce pro značky jako Viessmann, Vaillant, Bosch nebo Daikin. Někteří absolventi směřují do oblasti energetického poradenství, kde pomáhají klientům snižovat náklady na energie, navrhují úsporná opatření a pomáhají s administrací dotačních programů, jako je Nová zelená úsporám. Uplatnění je možné najít i ve správě budov (facility management), kde zodpovídají za bezproblémový chod a údržbu veškerých technických soustav ve velkých komerčních, administrativních nebo rezidenčních komplexech. V neposlední řadě mohou pracovat pro distribuční společnosti v plynárenství, kde se podílejí na údržbě a rozvoji distribuční sítě. Velké procento absolventů se také úspěšně vydává na dráhu samostatného podnikání a zakládá si vlastní montážní či servisní firmy.
Platy či mzdy
Mzdové a platové podmínky absolventů jsou v porovnání s mnoha jinými středoškolskými obory výrazně nadprůměrné, a to již od samého počátku profesní dráhy. Nástupní ohodnocení je velmi konkurenceschopné a odráží vysokou poptávku po těchto odbornících. S rostoucí délkou praxe, získáváním dalších oprávnění a certifikací, například pro práci s chladivy u tepelných čerpadel nebo pro provádění revizí, finanční ohodnocení strmě roste. Platová úroveň se liší v závislosti na regionu, velikosti a zaměření firmy, ale obecně platí, že kvalifikovaný a zkušený technik v tomto odvětví patří mezi velmi dobře placené profese. Mzda servisního technika pracujícího pro zavedenou firmu je obvykle vyšší než průměrná mzda v zemi. U specializovaných pozic, jako je revizní technik nebo projektant, je finanční ohodnocení ještě atraktivnější. Absolventi, kteří se rozhodnou pro samostatné podnikání, mají potenciál dosáhnout ještě výrazně vyšších příjmů, které jsou však podmíněny jejich obchodními a organizačními schopnostmi a ochotou nést podnikatelské riziko. Poptávka po instalacích moderních a úsporných zdrojů tepla, jako jsou tepelná čerpadla, je navíc neustále podporována dotačními politikami a tlakem na snižování emisí, což zajišťuje dlouhodobou stabilitu a finanční atraktivitu celého odvětví. Lze tedy konstatovat, že finanční perspektiva je pro absolventy mimořádně příznivá a nabízí jak jistotu stabilního a dobře placeného zaměstnání, tak příležitost k vybudování velmi prosperujícího vlastního byznysu.
Uchazeči
Tento typ studia je ideální pro jedince, kteří mají přirozený zájem o techniku a baví je zkoumat, jak věci fungují. Vhodný kandidát by měl mít dobré logické a analytické myšlení, které mu umožní nejen pochopit složité technické systémy, ale také efektivně diagnostikovat a řešit problémy a poruchy. Klíčová je manuální zručnost, preciznost a pečlivost, protože kvalita odvedené práce má přímý dopad na funkčnost, účinnost a především bezpečnost celého zařízení. Vzhledem k tomu, že práce často zahrnuje manipulaci s plynem a tlakovými nádobami, je naprosto nezbytná vysoká míra zodpovědnosti, spolehlivosti a důslednosti při dodržování bezpečnostních předpisů a norem. Budoucí student by se neměl bát fyziky ani matematiky, protože tyto předměty tvoří teoretický základ pro veškeré odborné výpočty a pochopení principů. Důležitá je také prostorová představivost, která je nutná pro čtení technických výkresů, projektové dokumentace a plánování umístění potrubí a zařízení v reálném prostoru. Vzhledem k rychlému technologickému vývoji v oboru je zásadní ochota a schopnost neustále se vzdělávat, sledovat nové trendy, technologie a legislativní změny. V neposlední řadě jsou výhodou dobré komunikační schopnosti, protože technik často jedná přímo se zákazníky, kterým musí umět vysvětlit podstatu problému, navrhnout řešení a předat jim hotové dílo. Zkrátka, je to obor pro prakticky založeného, technicky nadaného, zodpovědného a komunikativního člověka, kterého naplňuje viditelný výsledek jeho práce a který chce mít jistotu stabilního a perspektivního uplatnění v profesi, jako je Technik plynových zařízení a tepelných soustav.