Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Strojírenství s využitím CAD a CAM – 2341N02

Tento studijní program představuje moderní a dynamickou cestu k technickému vzdělání, která úzce propojuje teoretické znalosti s intenzivní praktickou aplikací nejnovějších počítačových technologií. Jádrem výuky je schopnost převést abstraktní myšlenku či technický požadavek do konkrétní, digitální a následně i fyzické podoby. Studenti se od základů učí principům technického zobrazování, začínají klasickým technickým kreslením na rýsovacím prkně, aby si osvojili normy, konvence a především rozvinuli klíčovou prostorovou představivost. Na tyto základy plynule navazuje práce v pokročilých 2D a zejména 3D CAD systémech (Computer-Aided Design), kde se učí modelovat jednotlivé součásti, tvořit složité sestavy, provádět pevnostní analýzy a simulace pohybu či zatížení. Důraz je kladen nejen na samotné vytvoření modelu, ale také na generování kompletní výrobní dokumentace, včetně výkresů s kótami, tolerancemi a specifikací povrchů. Souběžně s konstrukčními dovednostmi si studenti osvojují hluboké znalosti v klíčových teoretických předmětech, jako je mechanika, která zkoumá síly a pohyby těles, nauka o materiálu, kde se učí o vlastnostech, zpracování a využití různých kovů, plastů a kompozitů, a stavba a provoz strojů, která jim dává přehled o funkci a konstrukci běžných strojních součástí a mechanismů. Matematika a fyzika zde nejsou jen abstraktními disciplínami, ale nezbytnými nástroji pro výpočty, analýzy a pochopení fyzikálních principů, na kterých celé odvětví stojí. Zásadní součástí je pak druhá technologická větev, a to CAM (Computer-Aided Manufacturing), kde se digitální modely připravují pro výrobu na číslicově řízených (CNC) strojích. Studenti se učí programovat tyto stroje, volit správné nástroje, řezné podmínky a vytvářet efektivní dráhy nástrojů pro soustružení, frézování či jiné technologie obrábění. Výuka často probíhá přímo v dílnách vybavených moderními CNC soustruhy a frézkami, kde si studenti mohou své programy reálně vyzkoušet a vyrobit součást, kterou předtím sami navrhli v CAD systému. Tím se uzavírá celý cyklus od nápadu přes digitální návrh až po hmatatelný výrobek, což je pro studenty nesmírně motivující. Absolventi tak získávají komplexní sadu dovedností, která kombinuje kreativitu konstruktéra, analytické myšlení technologa a preciznost programátora, což je na současném trhu práce vysoce ceněná kvalifikace, připravená na výzvy Průmyslu 4.0, automatizace a robotizace.

 

Uplatnění absolventů oboru

Absolventi tohoto oboru mají mimořádně široké a flexibilní možnosti uplatnění napříč celým průmyslovým spektrem, jelikož jejich dovednosti jsou vyžadovány prakticky v každé firmě, která se zabývá vývojem, konstrukcí nebo výrobou jakýchkoliv hmotných produktů. Jednou z nejčastějších pozic je konstruktér, který pracuje v konstrukčních kancelářích a pomocí CAD softwaru navrhuje nové stroje, zařízení, nástroje, přípravky nebo jednotlivé díly. Může se jednat například o návrh komponent pro automobilový průmysl, jako jsou části motoru, podvozku nebo karoserie, vývoj lékařských implantátů a nástrojů, konstrukci částí letadel v leteckém průmyslu nebo tvorbu spotřebního zboží. Další klíčovou rolí je technolog přípravy výroby, který navazuje na práci konstruktéra a jeho úkolem je navrhnout nejefektivnější a nejhospodárnější způsob, jak daný výrobek vyrobit. Technolog stanovuje výrobní postupy, vybírá vhodné stroje, nástroje a materiály a často optimalizuje celý výrobní proces s cílem snížit náklady a zvýšit kvalitu. Přímým uplatněním CAM dovedností je pozice programátora CNC strojů. Tito specialisté vytvářejí a odlaďují programy pro obráběcí centra, soustruhy a frézky, často přímo ve výrobním provozu, a jsou zodpovědní za to, že stroj vyrobí součást přesně podle technické dokumentace. S tím úzce souvisí i pozice seřizovače a operátora CNC strojů, kde je vyžadována hluboká znalost stroje a technologie obrábění. Absolventi se také skvěle uplatní v oblasti kontroly kvality a metrologie, kde jako technici kontroly kvality používají pokročilé měřicí přístroje, včetně 3D souřadnicových měřicích strojů (CMM), k ověřování rozměrové a tvarové přesnosti výrobků. Díky svým komplexním znalostem mohou působit také na pozicích, jako je technik údržby, servisní technik pro složitá strojní zařízení, projektový manažer menších technických projektů nebo obchodně-technický zástupce, který díky svému technickému přehledu dokáže kvalifikovaně prodávat stroje, nástroje nebo softwarová řešení. Uplatnění nacházejí ve firmách všech velikostí, od malých rodinných nástrojáren až po velké nadnárodní korporace v automobilovém, leteckém, energetickém nebo zbrojním průmyslu.

 

Platy či mzdy

Finanční ohodnocení absolventů s touto specializací patří obecně k těm nejlepším mezi absolventy středních odborných škol. Již nástupní mzdy či platy čerstvých absolventů bez praxe jsou zpravidla znatelně nadprůměrné v porovnání s mnoha jinými obory, což odráží vysokou a setrvalou poptávku po těchto technických dovednostech na trhu práce. Společnosti jsou si vědomy hodnoty zaměstnance, který dokáže samostatně pracovat v CAD/CAM systémech a rozumí výrobním procesům, a jsou ochotny za tuto kvalifikaci adekvátně zaplatit. Mzdové podmínky se dále výrazně liší podle konkrétní pozice, regionu a velikosti firmy, ale obecný trend je jednoznačně pozitivní. S rostoucí praxí, získáváním zkušeností a prohlubováním specializace platový potenciál strmě stoupá. Například zkušený konstruktér specializující se na komplexní sestavy nebo pevnostní výpočty, případně programátor CNC strojů s expertizou v oblasti pětiosého frézování, může dosáhnout na ohodnocení srovnatelné s vysokoškolsky vzdělanými specialisty v jiných odvětvích. Mzda také roste s převzetím větší zodpovědnosti, například při postupu na pozici vedoucího konstruktéra, technologa nebo mistra výroby. Další vzdělávání, certifikace na konkrétní softwarové produkty (např. SolidWorks, CATIA, Siemens NX) nebo specializované kurzy (např. programování v Heidenhain, Sinumerik) rovněž představují významný faktor pro další platový růst. Celkově lze říci, že finanční perspektiva je velmi stabilní a slibná, s velkým prostorem pro kariérní i mzdový rozvoj po celou dobu aktivní profesní dráhy.

 

Uchazeči

Tento typ studia je ideální pro jedince, kteří v sobě snoubí technické nadání, kreativitu a smysl pro detail. Nezbytným předpokladem je dobrá až vynikající prostorová představivost, tedy schopnost v mysli otáčet trojrozměrnými objekty, představovat si jejich řezy a skládat je do funkčních celků. Uchazeč by měl mít pozitivní vztah k matematice a fyzice, nikoliv jako k nutnému zlu, ale jako k nástrojům, které pomáhají pochopit, proč a jak věci fungují. Důležitá je také logické a analytické myšlení, schopnost rozložit složitý problém na menší, řešitelné části a postupovat systematicky k cíli. Obor je vhodný pro lidi, kteří jsou od přírody zvídaví a fascinuje je vnitřní fungování strojů a mechanismů. Měli by být pečliví, trpěliví a precizní, protože v tomto odvětví často rozhodují setiny milimetru a malá chyba v návrhu nebo programu může vést k velkým finančním ztrátám. Zároveň je však vyžadována i určitá míra kreativity, zejména v konstrukční fázi, kde je třeba přicházet s novými, inovativními a elegantními technickými řešeními. Ideální kandidát je ten, koho baví práce s počítačem, ale zároveň chce vidět hmatatelné výsledky své práce. Přináší mu uspokojení sledovat celý proces od prvního náčrtu na papíře, přes vytvoření dokonalého 3D modelu na obrazovce počítače, až po finální, fyzicky existující součástku, kterou může vzít do ruky. Není to obor pro lidi, kteří preferují čistě teoretickou nebo naopak pouze manuální práci; jeho krása spočívá právě v dokonalém propojení obou světů. Tato kombinace vlastností a zájmů činí z uchazeče ideálního kandidáta pro vysoce perspektivní a moderní obor Strojírenství s využitím CAD a CAM – 2341N02.