Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Elektrotechnické a strojně montážní práce – 2651E01

Tento studijní program představuje unikátní syntézu dvou klíčových technických disciplín, která připravuje studenty na široké spektrum praktických úkolů v moderním průmyslu. Jádrem výuky je získání komplexních dovedností, které stojí na pomezí jemné mechaniky a základní elektrotechniky, což absolventům dává značnou výhodu na trhu práce. V teoretické rovině se žáci seznamují se základy elektrotechniky, učí se rozumět principům elektrického proudu, napětí a odporu, a to nejen na papíře, ale především s ohledem na jejich praktickou aplikaci. Důraz je kladen na schopnost číst a interpretovat elektrotechnická schémata, která jsou jazykem každého technika v tomto odvětví. Musí bezpečně poznat jednotlivé součástky, jako jsou rezistory, kondenzátory, diody či relé, a chápat jejich funkci v obvodu. Souběžně s tím probíhá výuka zaměřená na strojírenské základy, kde se studenti učí pracovat s technickými výkresy, rozumět kótování, tolerancím a předepsaným materiálům. Osvojují si základní metody ručního i strojního obrábění kovů – pilování, řezání, vrtání, ohýbání plechů či řezání závitů. Neoddělitelnou a možná nejdůležitější součástí studia je však odborný výcvik v dílnách, kde se teoretické znalosti přetavují v reálné dovednosti. Zde se žáci učí pájet, lisovat konektory, vytvářet kabelové svazky a propojovat jednotlivé komponenty do funkčních celků. Montují jednoduché i složitější mechanické sestavy, osazují je elektrickými prvky a následně provádějí jejich oživení, testování a základní diagnostiku. Cílem je vychovat technika, který dokáže vzít do ruky výkresovou dokumentaci, připravit si mechanické díly, namontovat je, zapojit podle schématu a následně ověřit správnou funkčnost celého zařízení, a to vše s důrazem na preciznost, kvalitu provedení a především bezpečnost práce.

 

Uplatnění absolventů oboru

Absolventi této kvalifikace mají dveře otevřené do mnoha odvětví a jejich uplatnění je velmi rozmanité, neboť propojují dva světy, které se v praxi neustále potkávají. Nejčastěji nacházejí práci na pozicích montážního dělníka nebo elektromechanika ve výrobních podnicích. Může se jednat o sériovou výrobu, například na montážních linkách spotřební elektroniky, bílé techniky, automobilových komponentů nebo průmyslové automatizace, kde sestavují a zapojují jednotlivé podskupiny výrobků. Velmi cenní jsou také v kusové a malosériové výrobě, kde je potřeba flexibilní pracovník schopný samostatně sestavit kompletní zařízení od mechanické konstrukce až po finální elektrické zapojení, typicky se jedná o výrobu rozvaděčů, řídicích panelů pro stroje nebo speciálních měřicích přístrojů. Další významnou oblastí uplatnění je provozní údržba. V téměř každém výrobním závodě, ale i ve velkých komerčních budovách, nemocnicích či logistických centrech jsou zapotřebí provozní elektrikáři nebo údržbáři se schopností diagnostikovat a opravovat poruchy, které mají jak mechanickou, tak elektrickou příčinu. Absolvent tohoto oboru je schopen nejen vyměnit vadný motor (mechanická část), ale i identifikovat problém v jeho napájení či ovládání (elektrická část). S nabytými zkušenostmi se mohou posunout na pozice servisních techniků, kteří jezdí k zákazníkům a opravují složitější stroje a zařízení, což vyžaduje kromě technických dovedností i dobré komunikační schopnosti. Příkladem může být servis CNC strojů, výrobních linek, výtahů nebo třeba i profesionální kuchyňské technologie. V neposlední řadě mohou své dovednosti uplatnit i v menších firmách či jako živnostníci zaměřující se na montáže zabezpečovacích systémů, anténní techniky nebo inteligentních domácích instalací.

 

Platy či mzdy

Mzdové podmínky pro absolventy této specializace jsou obecně považovány za stabilní a perspektivní, přičemž jejich vývoj silně závisí na dalším rozvoji, praxi a ochotě se vzdělávat. Nástupní plat čerstvého absolventa bez praxe je obvykle solidní a odpovídá úrovni kvalifikované dělnické profese, přičemž reflektuje získané technické dovednosti a schopnost okamžitě se zapojit do výrobního či servisního procesu. Finanční ohodnocení se však výrazně liší v závislosti na regionu a velikosti zaměstnavatele; ve velkých průmyslových aglomeracích s vysokou poptávkou po technicích bývají mzdové podmínky zpravidla příznivější než v regionech s menší koncentrací průmyslu. Klíčovým faktorem pro růst příjmu je nabírání zkušeností a další specializace. Pracovník, který prokáže spolehlivost, preciznost a schopnost samostatně řešit problémy, se může poměrně rychle platově posunout. Zásadní vliv na výši odměny má získání dalších certifikací, především osvědčení o odborné způsobilosti v elektrotechnice podle platných předpisů, které pracovníkovi umožňuje provádět samostatnou činnost a revize. Mzda se také výrazně zvyšuje se specializací na konkrétní technologie, například na programovatelné logické automaty (PLC), robotiku, frekvenční měniče nebo jiné prvky moderní automatizace. Pracovníci na pozicích servisních techniků nebo údržbářů ve specializovaných provozech, kteří musí držet pohotovost nebo pracovat ve směnném provozu, mohou také počítat s atraktivními příplatky, které jejich celkový příjem výrazně navyšují. Dlouhodobě se jedná o obor, kde poptávka po šikovných a kvalifikovaných lidech převyšuje nabídku, což vytváří pozitivní tlak na růst mezd a zajišťuje dobrý výchozí bod pro budování úspěšné kariéry.

 

Uchazeči

Tento typ studia je jako stvořený pro jedince, kteří v sobě snoubí technické nadání s praktickým založením a láskou k manuální práci. Ideální kandidát je člověk, kterého fascinuje, jak věci fungují, a má přirozenou touhu nejen jim rozumět, ale také je umět sestavit, opravit a vylepšit. Nezbytnou vlastností je trpělivost a mimořádná pečlivost, protože práce s drobnými mechanickými díly i s elektrickými obvody vyžaduje přesnost na milimetry a jakákoliv chyba či nedbalost může vést nejen k nefunkčnosti zařízení, ale i k bezpečnostnímu riziku. S tím souvisí i vysoká míra zodpovědnosti, zejména při práci s elektrickým proudem. Dále je klíčová dobrá manuální zručnost, jemná motorika a prostorová představivost, která umožňuje převádět dvojrozměrné informace z výkresů a schémat do trojrozměrné reality. Student by měl mít logické a analytické myšlení, které mu pomůže při diagnostice závad a hledání příčiny problému systematickým postupem „krok za krokem“. Neměl by se bát ušpinit si ruce a měl by mít pozitivní vztah k nástrojům, ať už se jedná o šroubovák a páječku, nebo o vrtačku a pilník. Je to obor pro lidi, kteří raději vidí hmatatelný výsledek své práce v podobě funkčního stroje či zařízení než abstraktní čísla na papíře. V neposlední řadě je důležitá ochota a schopnost neustále se učit novým věcem, protože technologie v tomto segmentu se rychle vyvíjí. Pro takto zaměřené jedince je studijní obor s názvem Elektrotechnické a strojně montážní práce ideální volbou, která jim poskytne pevný základ pro uspokojivý a stabilní profesní život.