Tento tříletý učební obor s výučním listem poskytuje studentům komplexní soubor znalostí a dovedností nezbytných pro fungování v dynamickém světě poštovních, logistických a přepravních služeb. Vzdělávání je koncipováno jako vyvážená kombinace teoretické výuky a praktického odborného výcviku, který často probíhá přímo v reálném provozu partnerských firem. Mezi klíčové předměty patří ekonomika, která žáky učí základům účetnictví, cenotvorby, marketingu a hospodaření podniku, což je zásadní pro pochopení obchodní stránky věci. Neméně důležitá je technologie poštovního provozu a přepravy, kde se studenti seznamují s veškerými procesy od příjmu zásilky, přes její třídění, evidenci, celní řízení až po finální doručení adresátovi. Učí se rozlišovat různé druhy zásilek, rozumět mezinárodním přepravním pravidlům a pracovat s příslušnou dokumentací. Značný důraz je kladen na informační a komunikační technologie, jelikož moderní logistika je plně závislá na softwarových systémech pro sledování zásilek (tracking and tracing), správu skladů a optimalizaci doručovacích tras. Studenti se tak učí pracovat s počítačem, specializovanými programy, čtečkami čárových kódů a dalšími digitálními nástroji. Nedílnou součástí je i nácvik komunikace se zákazníky, řešení stížností a prodejních dovedností, které jsou klíčové pro práci na přepážkách nebo v zákaznických centrech. Všechny teoretické poznatky si pak ověřují a prohlubují během odborného výcviku, kde si reálně vyzkouší práci při třídění balíků, obsluhu přepážky, manipulaci se zásilkami nebo přípravu podkladů pro doručovatele, čímž získávají neocenitelnou praktickou zkušenost a jsou po absolvování školy okamžitě připraveni na vstup do praxe.
Uplatnění absolventů oboru
Absolventi tohoto oboru mají velmi široké a stabilní možnosti uplatnění na trhu práce, neboť sektor logistiky a e-commerce neustále roste a poptávka po kvalifikovaných pracovnících je trvale vysoká. Nejčastěji nacházejí práci u dominantního státního poštovního operátora, kde mohou působit na různých pozicích. Typickým příkladem je pracovník poštovní přepážky, který zajišťuje komplexní služby pro veřejnost – od příjmu a výdeje listovních i balíkových zásilek, přes peněžní služby, prodej doplňkového zboží až po poskytování informací a poradenství. Další významnou rolí je listovní nebo balíkový doručovatel, jehož úkolem je nejen fyzické doručení zásilek, ale i komunikace s klienty a práce s mobilním terminálem. Mimo přímý kontakt se zákazníky se mohou uplatnit jako pracovníci v třídících centrech a depech, kde probíhá klíčová část logistického řetězce – strojové i ruční třídění zásilek podle doručovacích oblastí a jejich příprava na další přepravu. Jejich kvalifikace je však vysoce žádaná i v soukromém sektoru. Mohou pracovat pro velké mezinárodní i lokální kurýrní a balíkové společnosti (například PPL, DPD, GLS, Zásilkovna), a to na pozicích kurýrů, operátorů v logistických skladech, pracovníků zákaznického servisu nebo dispečerů. Své místo najdou také v logistických odděleních velkých výrobních a obchodních firem či e-shopů, které si spravují vlastní distribuci a skladování. Díky svým znalostem ekonomiky a provozních procesů mohou s nabytou praxí aspirovat i na pozice vedoucích směn nebo team leaderů v rámci provozních týmů.
Platy či mzdy
Mzdové či platové podmínky absolventů jsou variabilní a odvíjejí se od řady faktorů, jako je konkrétní zaměstnavatel, region a specifická pracovní pozice. Obecně lze říci, že nástupní finanční ohodnocení se pohybuje v rovině srovnatelné s jinými kvalifikovanými manuálně-administrativními profesemi, které vyžadují výuční list. Ve státním sektoru bývá odměňování často tabulkové, s jasně danými tarify a postupy, zatímco v soukromých logistických a kurýrních firmách je platová struktura flexibilnější a může být více navázána na výkon. Zejména na pozicích kurýrů a doručovatelů bývá základní mzda doplněna o motivační složku odvíjející se od počtu doručených zásilek, kvality služby či spokojenosti zákazníků. Pracovníci v třídících centrech zase mohou mít příplatky za noční směny nebo práci o víkendech. Platové podmínky se také výrazně liší regionálně; ve velkých městech a ekonomicky silných oblastech s vyšší konkurencí na trhu práce bývá ohodnocení zpravidla vyšší než ve venkovských lokalitách. S rostoucí praxí, získáváním zkušeností a ochotou převzít větší zodpovědnost, například na pozici vedoucího týmu nebo specialisty na celní deklaraci, se finanční ohodnocení absolventa postupně zvyšuje. K základní mzdě je také nutné připočítat řadu zaměstnaneckých benefitů, které jsou v tomto odvětví poměrně běžné a zahrnují například stravenky, příspěvky na penzijní či životní pojištění, týden dovolené navíc nebo slevy na firemní služby.
Uchazeči
Tento typ studia je určen především pro jedince, kteří jsou od přírody pečliví, spolehliví a zodpovědní, jelikož budou denně manipulovat s cennými zásilkami a často i s finanční hotovostí. Důležitá je také dobrá fyzická kondice, a to nejen pro pozice doručovatelů, které vyžadují chůzi a nošení břemen za každého počasí, ale i pro práci ve velkých třídících centrech, kde je práce dynamická a vyžaduje neustálý pohyb a manipulaci s balíky. Uchazeč by měl mít pozitivní vztah k práci s lidmi a dobré komunikační schopnosti, protože kontakt se zákazníkem je denním chlebem jak na přepážce, tak při doručování. Schopnost zachovat klid a profesionální vystupování i ve stresových situacích, například při řešení reklamací nebo v předvánočním shonu, je velkou výhodou. Nezbytná je také systematičnost a smysl pro pořádek, protože správné zaevidování a roztřídění tisíců zásilek vyžaduje přesnost a dodržování stanovených postupů. V dnešní digitální době je samozřejmostí alespoň základní počítačová gramotnost a ochota učit se pracovat s novými technologiemi, jako jsou skenery, tablety a specializovaný software. V neposlední řadě je klíčová čestnost a bezúhonnost, která je základním předpokladem pro práci s poštovním tajemstvím a svěřenými hodnotami. Celkově lze říci, že úspěšným studentem a později i zaměstnancem v tomto sektoru se stane člověk, který v sobě spojuje praktičnost, smysl pro pořádek a ochotu komunikovat s lidmi, což jsou klíčové předpoklady pro profesi v oboru Manipulant poštovního provozu a přepravy.