Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gymnázium – živé jazyky (4eté) – 7941K408

Tento čtyřletý studijní program se zaměřuje na poskytnutí širokého všeobecně vzdělávacího základu s výrazným a hlubokým důrazem na intenzivní výuku cizích řečí, což studentům otevírá dveře k porozumění globálnímu světu a efektivní komunikaci v něm. Jádrem vzdělávání je zvládnutí minimálně dvou cizích jazyků na pokročilé úrovni, často dosahující úrovně B2 až C1 Společného evropského referenčního rámce pro jazyky, což umožňuje plynulou a spontánní konverzaci, porozumění složitým textům a schopnost formulovat jasné a detailní písemné projevy. Výuka je často obohacena přítomností rodilých mluvčích, mezinárodními výměnnými pobyty, zapojením do evropských projektů a využitím moderních technologií, které simulují reálné komunikační situace. Vedle klíčových jazykových předmětů, jako jsou anglický, německý, francouzský či španělský jazyk, je velký důraz kladen také na český jazyk a literaturu, kde se studenti učí hloubkové analýze textů, kritické interpretaci a kultivovanému písemnému i ústnímu projevu. Dalším pilířem jsou společenskovědní předměty, zejména základy společenských věd, které integrují poznatky z filozofie, psychologie, sociologie, politologie a práva, a dějepis s geografií, jež jsou koncipovány tak, aby poskytovaly široký kulturně-historický a geopolitický kontext k probíraným jazykovým oblastem. Přírodovědné předměty a matematika sice nejsou hlavním těžištěm, ale poskytují nezbytný všeobecný přehled a rozvíjejí logické a analytické myšlení, které je pro komplexní studium humanitních oborů nepostradatelné. Absolvent získává nejen excelentní jazykové kompetence, ale také klíčové měkké dovednosti, jako je kritické myšlení, schopnost argumentace, prezentační dovednosti, flexibilita, adaptabilita a především vysoká míra mezikulturní citlivosti a porozumění. Cílem je připravit studenty nejen na úspěšné složení maturitní zkoušky, ale především na plynulý přechod na vysoké školy humanitního, společenskovědního, ekonomického či právního zaměření jak v České republice, tak v zahraničí.

 

Uplatnění absolventů oboru

Absolventi nacházejí uplatnění v širokém spektru profesí, kde je klíčová vynikající jazyková vybavenost, komunikační obratnost a porozumění mezinárodnímu prostředí, ačkoliv je třeba zdůraznit, že toto studium je primárně koncipováno jako příprava pro další, vysokoškolské vzdělávání, které teprve plně odemyká potenciál získaných znalostí. Nicméně i bez navazujícího studia se mohou uplatnit na asistentských či juniorských pozicích v mezinárodních firmách, v cestovním ruchu nebo v zákaznických centrech s mezinárodní klientelou. S vysokoškolským diplomem se však možnosti dramaticky rozšiřují. Typickým uplatněním je dráha překladatele či tlumočníka, ať už na volné noze, v překladatelské agentuře nebo jako kmenový zaměstnanec velké korporace či mezinárodní instituce. Další významnou oblastí je diplomacie a mezinárodní vztahy, kde absolventi mohou pracovat na ministerstvech zahraničních věcí či obrany, na ambasádách, konzulátech nebo v mezinárodních organizacích jako je Evropská unie, OSN či NATO. V soukromém sektoru se uplatní na pozicích v mezinárodním marketingu, PR, obchodu (export/import), v projektovém managementu nadnárodních týmů nebo v personalistice (HR), kde se starají o zahraniční zaměstnance a komunikaci napříč pobočkami. Příkladem může být pozice manažera mezinárodní komunikace, specialisty pro evropské fondy, event manažera pro mezinárodní konference, zahraničního korespondenta v médiích nebo analytika mezinárodních trhů. V sektoru cestovního ruchu mohou zastávat pozice průvodců pro cizojazyčné skupiny, manažerů v hotelových řetězcích nebo pracovat v leteckých společnostech. Rovněž se mohou věnovat akademické dráze jako lektoři jazyků, vědečtí pracovníci v oborech lingvistiky, literatury či kulturních studií, nebo jako učitelé na jazykových či středních školách.

 

Platy či mzdy

Platové ohodnocení absolventů je značně rozmanité a odvíjí se od mnoha faktorů, jako je dosažené vysokoškolské vzdělání, konkrétní specializace, úroveň praxe, region a především sektor, ve kterém se rozhodnou působit. Nelze tedy stanovit jednotnou platovou hladinu, ale spíše popsat určité tendence a rozpětí. Zatímco nástupní pozice v administrativě či v některých segmentech cestovního ruchu mohou nabízet spíše průměrné mzdové podmínky, s rostoucí specializací a praxí se finanční ohodnocení výrazně zvyšuje a často překračuje celostátní průměr. Pozice vyžadující kombinaci excelentních jazykových znalostí s další vysoce ceněnou odborností, jako jsou právo, IT, finance nebo technické obory, se zpravidla řadí k platově velmi nadprůměrným. Například specializovaní konferenční tlumočníci, právníci v mezinárodních kancelářích, manažeři v nadnárodních korporacích či diplomaté ve vysokých funkcích dosahují finančního ohodnocení, které patří k nejvyšším na trhu práce. V komerční sféře bývá odměňování často vázáno na výkon, například v mezinárodním obchodu, což otevírá možnost velmi atraktivních příjmů. Naopak platové podmínky ve státní správě (s výjimkou vrcholných diplomatických postů) nebo v neziskovém sektoru mohou být zpočátku nižší, avšak nabízejí stabilitu a jiné benefity. Obecně platí, že jazyková vybavenost funguje jako významný multiplikátor hodnoty zaměstnance na trhu práce a umožňuje mu dosáhnout na lépe placené a prestižnější pozice, než jakých by dosáhl bez ní.

 

Uchazeči

Tento typ studia je ideální pro studenty, kteří jsou přirozeně zvídaví, otevření novým kulturám a fascinováni světem za hranicemi vlastní země. Jsou to jedinci s výrazným talentem a citem pro jazyky, kteří se nejen rádi učí nová slovíčka a gramatiku, ale především je baví aktivně komunikovat, číst v cizím jazyce, sledovat filmy v originálním znění a objevovat kulturní specifika různých národů. Budoucí student by měl mít dobré komunikační schopnosti, neměl by se bát mluvit před ostatními a měl by být schopen vést kultivovanou diskusi. Důležitá je také schopnost abstraktního a kritického myšlení, protože studium se nezaměřuje jen na mechanické učení, ale i na analýzu textů, interpretaci myšlenek a chápání složitých společenských jevů. Je to volba pro ty, kteří mají zájem o humanitní a společenské vědy – historii, literaturu, politiku, sociologii – a chápou, že jazyk je klíčem k jejich hlubšímu porozumění. Vyžaduje se od nich systematičnost, pečlivost a ochota věnovat studiu čas i mimo školu, protože osvojení si jazyka na vysoké úrovni je dlouhodobý proces. Není to obor pro studenty, kteří hledají úzce specializované, prakticky zaměřené technické nebo přírodovědné vzdělání. Naopak, je určen pro ty, kteří si chtějí ponechat otevřené dveře k širokému spektru vysokoškolských oborů a kteří vnímají jazykovou a kulturní gramotnost jako základní výbavu pro život a kariéru v 21. století. A právě pro takto zaměřené, komunikativní a kosmopolitní osobnosti je studijní obor Gymnázium – živé jazyky ideální volbou.