Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Uměleckořemeslné zpracování skla – 8251L05

Tento studijní program představuje unikátní spojení umělecké kreativity, precizního řemesla a technologických znalostí, jehož cílem je vychovat komplexně připravené odborníky schopné navrhovat a realizovat originální skleněné artefakty. Základem je solidní teoretická příprava, která zahrnuje předměty jako Dějiny výtvarné kultury, jež studentům poskytují hluboký vhled do historického vývoje umění a designu se zvláštním zaměřením na sklářství, což jim umožňuje chápat kontext vlastní tvorby. Klíčová je rovněž Výtvarná příprava, kde se žáci učí základům kresby, malby, modelování a kompozice, což je nezbytné pro schopnost vizualizovat a přenést své nápady na papír a později do materiálu. Technické kreslení je učí přesnosti a normám potřebným pro komunikaci s výrobou nebo pro tvorbu složitějších sestav. Stěžejní částí studia je však bezesporu odborný výcvik v dílnách, který tvoří největší podíl výuky a kde si studenti osvojují praktické dovednosti. Postupně se seznamují s celou škálou tradičních i moderních technik zpracování skla, od hutního tvarování a foukání skla u pece, přes techniky zušlechťování za studena, jako je broušení, rytí, pískování a leptání, až po techniky plošného skla, jako je tvorba vitráží, spékání (fusing), lehání nebo malba na sklo. Učí se nejen samotnému řemeslnému provedení, ale také porozumění vlastnostem různých druhů skla, přípravě vlastních návrhů a jejich technologické realizaci od prvotní skici až po finální výrobek. Důraz je kladen na rozvoj individuálního výtvarného projevu, manuální zručnosti, trpělivosti a smyslu pro detail.

 

Uplatnění absolventů oboru

Absolventi této specializace nacházejí uplatnění v překvapivě širokém spektru profesí, které jim umožňuje jejich kombinace uměleckých a řemeslných dovedností. Mohou se stát vyhledávanými řemeslníky v zavedených sklářských hutích, brusírnách a zušlechťovacích dílnách, kde se podílejí na výrobě luxusního užitkového skla, nápojových souborů, svítidel či uměleckých objektů. Často zastávají pozice jako brusič skla, rytec skla, malíř skla nebo mistr v hutním provozu. Mnozí se však vydávají cestou samostatné umělecké tvorby a zakládají si vlastní ateliéry a studia, kde realizují autorské zakázky pro soukromou klientelu, architekty nebo designéry, například v podobě unikátních plastik, skleněných prvků v interiéru, designových svítidel nebo vitráží pro moderní i historické stavby. Další možností je práce v oblasti restaurování, kde se jako restaurátoři skla a vitráží podílejí na záchraně a obnově cenných historických artefaktů pro muzea, galerie a památkové ústavy. Uplatnění nacházejí také jako designéři ve firmách zaměřených na výrobu skla, kde navrhují nové kolekce a produkty. Někteří absolventi pokračují ve studiu na vysokých školách uměleckého či technického zaměření, například na UMPRUM či na univerzitách s příslušnými ateliéry, a později se stávají pedagogy, kurátory nebo teoretiky umění. Pracovní příležitosti se tedy pohybují od průmyslové výroby přes volnou uměleckou tvorbu až po vysoce specializované pozice v designu a památkové péči.

 

Platy či mzdy

Platové ohodnocení absolventů je značně variabilní a odvíjí se od mnoha faktorů, jako je konkrétní pozice, region, velikost zaměstnavatele a především úroveň dovedností a zkušeností. Nástupní platy čerstvých absolventů, zejména v sériové výrobě v zavedených sklárnách, bývají spíše na základní úrovni, avšak s rostoucí praxí, specializací a prokazatelnou zručností se finanční podmínky výrazně zlepšují. Zkušení řemeslníci s unikátními dovednostmi, například v oboru rytí skla nebo ve výrobě složitých hutních kusů, mohou dosáhnout na velmi nadprůměrné mzdové ohodnocení. Zaměstnanci ve velkých firmách mohou počítat se stabilním příjmem a benefity, zatímco samostatní výtvarníci a řemeslníci mají potenciál dosáhnout na výrazně vyšší příjmy, které jsou ovšem závislé na zakázkách, prodejnosti jejich tvorby a schopnosti sebeprezentace. Jejich finanční situace je méně stabilní, ale horní hranice příjmů je prakticky neomezená a závisí na umělecké reputaci a obchodním talentu. Nejlepšího finančního ohodnocení zpravidla dosahují odborníci s unikátními dovednostmi v úzkých specializacích, například v restaurování historického skla, nebo úspěšní designéři, jejichž návrhy se dostanou do sériové výroby, či umělci, kteří si vybudují silné jméno na trhu s uměním. Obecně platí, že finanční úspěch v tomto sektoru je přímo úměrný talentu, píli, ochotě neustále se vzdělávat a schopnosti adaptovat se na požadavky trhu.

 

Uchazeči

Tato vzdělávací dráha je ideální pro jedince, v nichž se snoubí umělecké nadání s technickou zručností a velkou dávkou trpělivosti. Je to volba pro lidi s citem pro detail, kteří se nebojí precizní, jemné a často i zdlouhavé manuální práce a mají vynikající koordinaci ruky a oka. Nezbytná je kreativita, bohatá fantazie, schopnost vizualizace a přenesení návrhu z papíru do trojrozměrného objektu. Uchazeč by měl mít silný vztah k materiálu, být fascinován jeho proměnami, hrou světla a optickými vlastnostmi. Důležitá je také schopnost soustředit se a pracovat samostatně, ale i v týmu, například při práci na sklářské huti. Uchazeč by měl mít dobrou fyzickou kondici, zejména pro práci v horkém provozu, a zároveň psychickou odolnost, protože práce se sklem přináší i nezdary a omyly, ze kterých je třeba se poučit a nenechat se odradit. Není to obor pro netrpělivé a povrchní povahy, vyžaduje pokoru k řemeslu a touhu neustále zdokonalovat své schopnosti. Ideálním kandidátem je tedy člověk s výtvarným cítěním, manuální zručností, technickým myšlením a silnou vnitřní motivací tvořit krásné a trvalé hodnoty. V neposlední řadě je klíčový hluboký zájem o materiál samotný, jeho historii a možnosti, což je základním předpokladem pro úspěšné studium oboru Uměleckořemeslné zpracování skla.