Studium tohoto specifického řemeslného zaměření představuje unikátní spojení tradičních uměleckých postupů a moderních technologií, kde je kladen mimořádný důraz na preciznost, trpělivost a výtvarné cítění. Žáci se během tří let intenzivně věnují osvojování si široké škály manuálních dovedností, které jsou základním kamenem celého řemesla. Klíčovým prvkem výuky je odborný výcvik v dílnách, kde se studenti učí pracovat s různými druhy materiálů, od klasických kovů jako je ocel, mosaz, měď či stříbro, přes sklo, plasty, až po dřevo a další speciální materiály. Zde se seznamují s ručními ryteckými technikami, učí se ovládat rydla různých tvarů a velikostí, pracovat s ryteckou koulí, kladívky a dalšími specializovanými nástroji pro vytváření plastických reliéfů, ornamentů, písma či figurálních motivů. Součástí je i zvládnutí technik jako je cizelování, leptání nebo tausování, tedy vkládání jiného kovu do předem vyrytých drážek. Vedle ručních technik se vzdělávání zaměřuje i na moderní strojní metody, jako je práce s pantografem, a v současnosti stále více i na obsluhu počítačem řízených CNC strojů a laserových gravírovacích zařízení. Teoretická výuka je neméně důležitá a tvoří ji několik stěžejních předmětů. Výtvarná příprava rozvíjí kreslířské dovednosti, cit pro kompozici, barvu a tvar, přičemž studenti se učí navrhovat vlastní motivy od jednoduchých ornamentů až po složité figurální scény. Předmět Technologie je seznamuje s vlastnostmi jednotlivých materiálů, jejich zpracovatelností, povrchovými úpravami a způsoby ochrany proti korozi či opotřebení. Dějiny umění poskytují studentům nezbytný přehled o historických slozích a vývoji dekorativního umění, což je inspiruje a zároveň učí rozpoznávat a správně aplikovat historické styly ve vlastní tvorbě nebo při restaurování. Důležitou součástí je také nauka o písmu, kde se žáci učí nejen konstrukci různých typů písma, ale také jeho estetickému a funkčnímu využití v praxi. Celé studium je koncipováno tak, aby absolvent byl schopen samostatně navrhnout, technicky připravit a precizně realizovat uměleckořemeslný výrobek od prvotního náčrtu až po finální povrchovou úpravu, a to jak tradičními, tak moderními postupy.
Uplatnění absolventů oboru
Absolventi nacházejí široké a rozmanité možnosti uplatnění napříč mnoha sektory, kde je ceněna jejich jedinečná kombinace uměleckého talentu a technické zručnosti. Velmi častým působištěm jsou zlatnické a šperkařské dílny, kde se věnují zdobení šperků, snubních prstenů, hodinek a dalších luxusních předmětů rytím monogramů, ornamentů či věnování. Další významnou oblastí je puškařství, kde se specializují na umělecké zdobení loveckých a sportovních zbraní složitými figurálními a ornamentálními rytinami, což z běžné zbraně činí cenný umělecký artefakt. Mohou nalézt práci ve státních podnicích, jako jsou mincovny, kde se podílejí na tvorbě návrhů a raznic pro výrobu mincí, medailí a pamětních plaket. Jejich dovednosti jsou vysoce ceněny také v oblasti restaurování, kde pracují na obnově historických kovových předmětů, zbraní, šperků či součástí nábytku v muzeích, galeriích nebo soukromých restaurátorských ateliérech. V průmyslové sféře se mohou uplatnit při výrobě forem, razidel, lisovacích nástrojů nebo prototypů, kde je vyžadována absolutní přesnost. Rozmach reklamního průmyslu a signmakingu pro ně otevírá další dveře v podobě výroby firemních štítků, informačních systémů, originálních reklamních předmětů a firemních dárků, kde se využívá jak ruční, tak především laserové a CNC rytí. Řada absolventů se také rozhodne pro dráhu samostatného podnikatele a založí si vlastní dílnu, kde se věnují zakázkové tvorbě, autorským šperkům, volnému umění nebo kombinují několik těchto činností. Tato cesta jim poskytuje tvůrčí svobodu a možnost vybudovat si vlastní renomé. Jejich práce je tak viditelná na snubních prstenech, luxusních plnicích perech, pamětních deskách, sportovních trofejích i na precizně zdobených pažbách pušek.
Platy či mzdy
Finanční ohodnocení absolventů je značně variabilní a závisí na celé řadě faktorů, jako je konkrétní specializace, úroveň dovedností, region a především forma zaměstnání. Nástupní mzdové podmínky čerstvého absolventa zaměstnaného v menší dílně nebo ve výrobní firmě se obvykle pohybují na úrovni průměrné mzdy v daném regionu, někdy i mírně pod ní, jelikož se předpokládá nutnost dalšího zapracování a získávání praktických zkušeností. S rostoucí praxí, prokázanou kvalitou práce a schopností samostatně řešit složité zakázky však jejich finanční ohodnocení znatelně stoupá. Specialisté s úzkým zaměřením, například na restaurování historických artefaktů, zdobení luxusních zbraní nebo tvorbu raznic pro mincovny, mohou dosáhnout na výrazně nadprůměrné platové podmínky, neboť jejich dovednosti jsou vzácné a vysoce žádané. Zaměstnanci ve velkých a stabilních firmách nebo státních institucích mohou očekávat stabilní příjem s pravidelným růstem a zaměstnaneckými benefity. Zcela odlišná je situace u osob samostatně výdělečně činných. Jejich příjmy nejsou pravidelné a jsou přímo závislé na množství a finanční hodnotě získaných zakázek. V počátcích podnikání mohou být jejich příjmy nestabilní a nižší, avšak s vybudováním dobrého jména, kvalitního portfolia a stálé klientely mohou jejich výdělky dalece přesáhnout platy zaměstnanců. Nejúspěšnější a umělecky nejzdatnější jedinci, kteří si vybudují pověst špičkových tvůrců, mohou dosáhnout na velmi vysoké finanční ohodnocení, neboť jejich práce je vnímána jako investice a umělecké dílo.
Uchazeči
Tento typ studia je ideální volbou pro jedince, kteří v sobě snoubí několik klíčových vlastností a zájmů. Především je to člověk s mimořádnou trpělivostí a schopností dlouhodobého soustředění na detailní a jemnou práci, která často trvá mnoho hodin, dní či dokonce týdnů. Nezbytná je také vysoká míra pečlivosti a vrozená preciznost, neboť i nepatrná chyba může znehodnotit celý výrobek. Klíčová je vynikající jemná motorika, stabilní ruka a dobrá koordinace oka a ruky. Vedle těchto manuálních předpokladů musí mít uchazeč silné výtvarné cítění, smysl pro kompozici, estetiku, harmonii tvarů a cit pro materiál. Kreativita a představivost jsou stejně důležité jako technická zručnost, protože úspěšný tvůrce musí být schopen nejen dokonale realizovat zadaný motiv, ale také navrhovat vlastní originální designy. Měl by mít zájem o umění, design a historii, neboť znalost historických slohů a technik je velkou výhodou. Neměl by mu chybět ani určitý technický talent a zájem o to, jak věci fungují, což se uplatní jak při práci s nástroji, tak při pochopení vlastností materiálů a obsluze moderních strojů. Je to obor pro tiché a soustředěné povahy, které nacházejí uspokojení v tvořivém procesu a v hmatatelném výsledku své práce. Není to vhodné pro netrpělivé lidi, kteří očekávají rychlé výsledky, ani pro ty, kteří preferují dynamickou práci v týmu. Takovýto profil osobnosti je ideálním předpokladem pro úspěšné zvládnutí a následné uplatnění v oboru Umělecký rytec.