Tento tříletý učební obor zakončený výučním listem představuje komplexní přípravu pro řemeslnou práci s plechy a souvisejícími materiály, primárně v kontextu stavebnictví a stavebních konstrukcí. Studium je koncipováno jako vyvážená kombinace teoretické výuky a intenzivního praktického výcviku, který probíhá ve školních dílnách a později i na reálných zakázkách u smluvních partnerů školy, což žákům umožňuje získat cenné zkušenosti přímo v terénu. Klíčovým teoretickým předmětem je odborné kreslení, kde se žáci učí číst, interpretovat a sami vytvářet technickou a dílenskou dokumentaci, což je naprosto nezbytné pro správné provedení jakékoliv práce od jednoduchého oplechování po složité střešní detaily. Navazujícím stěžejním předmětem jsou materiály, v rámci kterého se studenti podrobně seznamují s vlastnostmi, použitím a zpracováním různých druhů plechů, jako je měď, titanzinek, pozinkovaná ocel, hliník či nerezová ocel, a učí se rozumět jejich chování v různých povětrnostních podmínkách, jejich tepelné roztažnosti a vzájemné chemické kompatibilitě. Středobodem praktické i teoretické výuky je předmět technologie, který pokrývá veškeré pracovní postupy od stříhání, ohýbání, tváření a profilování plechů až po různé techniky jejich spojování, jako je pájení natvrdo i naměkko, nýtování, lepení a především falcování (drážkování), které je pro toto řemeslo typické. Důležitou součástí vzdělávání jsou i stavební konstrukce, kde žáci získávají přehled o tom, jak jejich práce zapadá do celkového kontextu stavby, jak správně napojit své výrobky na jiné části budovy, jako jsou zdivo, dřevěné krovy, komínová tělesa nebo hydroizolační vrstvy. Nezbytný základ poskytuje i matematika a fyzika, které jsou aplikovány při výpočtech ploch, objemů, úhlů, sklonů a při pochopení principů kondenzace vody či tepelné roztažnosti materiálů. Praktické dovednosti zahrnují precizní práci s ručním nářadím (nůžky na plech, kleště, kladiva) i se stacionárními dílenskými stroji (ohýbačky, zakružovačky, nůžky). Absolvent je po dokončení studia schopen samostatně zhotovit a namontovat veškeré typické prvky, jako jsou střešní žlaby, svodové roury, oplechování komínů, atik, říms, úžlabí, parapetů, a také provádět pokládku plechových falcovaných i skládaných střešních krytin.
Uplatnění absolventů oboru
Absolventi tohoto řemeslného zaměření nacházejí uplatnění velmi snadno, neboť poptávka po kvalifikovaných pracovnících v tomto odvětví dlouhodobě převyšuje nabídku. Primární pracovní pozicí je stavební řemeslník specializovaný na práci s plechem, který působí v malých a středních stavebních či řemeslných firmách, jež se zaměřují na realizaci střech, fasád a izolací. Mnoho absolventů se po získání nezbytné praxe osamostatňuje a pracuje jako živnostník (OSVČ), což jim umožňuje vyšší míru flexibility a potenciálně i vyšší příjmy. Mohou se podílet na širokém spektru zakázek, od standardních prací na novostavbách rodinných domů, jako je montáž kompletního okapového systému a oplechování střešních oken, až po komplexní rekonstrukce střech bytových domů či průmyslových hal. Další významnou oblastí uplatnění je památková péče a rekonstrukce historických objektů, kde je zapotřebí nejen řemeslné zručnosti, ale i citu pro detail a znalosti tradičních postupů při práci s ušlechtilými materiály jako měď nebo titanzinek. Příkladem může být ruční výroba a montáž zdobných chrličů, věžiček nebo oplechování složitých architektonických prvků na kostelech, zámcích či měšťanských domech. Absolventi se mohou uplatnit také jako pokrývači, neboť jejich specializace se s pokrývačským řemeslem velmi úzce prolíná a často se tyto profese v praxi kombinují. Moderní architektura navíc stále častěji využívá plech jako fasádní materiál, což otevírá další možnosti uplatnění v roli fasádníka specializovaného na montáž provětrávaných fasád z hliníkových, ocelových či kompozitních panelů na administrativních budovách a komerčních centrech. Někteří nacházejí práci také ve výrobních podnicích, které se zabývají sériovou produkcí střešních komponent, okapových systémů nebo vzduchotechnického potrubí, kde mohou působit v oblasti kontroly kvality, prototypové dílny nebo technické přípravy výroby. Možné je i zaměstnání v údržbářských odděleních velkých průmyslových areálů, nemocnic nebo správcovských firem, kde je potřeba zajišťovat pravidelnou údržbu a opravy rozsáhlých plechových střech a souvisejících prvků.
Platy či mzdy
Platové a mzdové podmínky pro absolventy jsou obecně velmi příznivé a odrážejí vysokou poptávku po jejich dovednostech na trhu práce. Nástupní finanční ohodnocení čerstvého absolventa bez praxe je obvykle srovnatelné s jinými kvalifikovanými řemeslnými profesemi a představuje solidní základ. S rostoucí praxí, rychlostí, samostatností a kvalitou odvedené práce však mzda či plat velmi dynamicky roste. Zkušený řemeslník, který spolehlivě a precizně zvládá běžné zakázky, se může těšit na výrazně nadprůměrné příjmy, které dalece převyšují celostátní průměrnou mzdu. Finanční ohodnocení se dále zvyšuje se schopností pracovat se specifickými nebo drahými materiály, jako je měď a titanzinek, a se specializací na složité technické detaily nebo na práci na památkově chráněných objektech, kde je vyžadována nejvyšší úroveň řemeslné zručnosti. Nejvyššího finančního ohodnocení zpravidla dosahují řemeslníci pracující jako samostatní podnikatelé, jejichž příjem je přímo závislý na objemu a druhu zakázek, které dokáží získat a úspěšně realizovat. Úspěšný živnostník s dobrou pověstí a stálou klientelou může dosáhnout na příjmy, které jsou plně srovnatelné s platy vysokoškolsky vzdělaných specialistů v technických oborech. Celkově lze říci, že finanční perspektiva v tomto odvětví je vynikající a nabízí stabilní a motivující kariérní dráhu s velkým potenciálem pro finanční růst, který je přímo úměrný nasazení, zkušenostem a neustálému zdokonalování svých dovedností.
Uchazeči
Tento typ studijního oboru je ideální pro jedince, kteří mají kladný vztah k manuální práci a technickým činnostem a kteří preferují praktické uplatnění před čistě teoretickým studiem. Nezbytným předpokladem je dobrá fyzická kondice, síla a vytrvalost, neboť práce se často odehrává venku za různých povětrnostních podmínek a vyžaduje manipulaci s materiálem. Klíčová je absence strachu z výšek a dobrý smysl pro rovnováhu, protože podstatná část činností probíhá na střechách a lešeních. Z hlediska osobnostních vlastností je naprosto zásadní pečlivost, smysl pro detail a preciznost, jelikož i malá chyba či nepřesnost v provedení může vést k závažným problémům se zatékáním a následným škodám na budově. Uchazeč by měl disponovat dobrou prostorovou představivostí, aby si dokázal na základě dvojrozměrného výkresu představit výsledný trojrozměrný výrobek a jeho funkci v rámci stavební konstrukce. Důležitá je také trpělivost, protože některé pracovní operace jsou časově náročné a vyžadují soustředění. Schopnost samostatného uvažování a řešení problémů, které se na stavbě často vyskytují, je velkou výhodou. Zároveň je ale nutné umět pracovat v týmu a efektivně komunikovat s ostatními řemeslníky, jako jsou tesaři, pokrývači či zedníci. V neposlední řadě se hodí i jisté estetické cítění, protože výsledná práce je často viditelnou a pohledově exponovanou součástí stavby a přispívá k jejímu celkovému vzhledu. Celkově je tento obor ideální volbou pro zodpovědného, prakticky a technicky založeného člověka, který chce vidět hmatatelné výsledky své práce a nebojí se náročného, ale společensky ceněného a dobře ohodnoceného řemesla, jakým je profese Klempíř.