Jedná se o vysoce specializovaný a interdisciplinární studijní program, který připravuje studenty na efektivní řešení a prevenci mimořádných událostí a krizových situací různého charakteru, ať už přírodního, technologického, nebo společenského původu. Cílem studia je vybavit absolventy komplexním souborem teoretických znalostí a praktických dovedností nezbytných pro ochranu životů, zdraví, majetku a životního prostředí. Výuka klade důraz na pochopení komplexních systémů a jejich zranitelnosti. Studenti se proto v průběhu studia setkávají s širokým spektrem klíčových předmětů, které tvoří pevný základ pro jejich budoucí profesi. Mezi stěžejní pilíře patří právní nauky, kde se detailně probírá krizová legislativa, správní právo, práva a povinnosti složek integrovaného záchranného systému i samotných občanů. Neméně důležitá je psychologie, zaměřená na zvládání stresu, psychologii davu, komunikaci v zátěžových situacích a poskytování první psychické pomoci. Praktická část vzdělávání zahrnuje intenzivní výcvik v první pomoci, základy záchranářství, topografii a orientaci v terénu, což studentům umožňuje adekvátně reagovat v reálných podmínkách. Technické předměty se věnují například protipožární ochraně, bezpečnosti práce, technickým prostředkům ochrany obyvatelstva a fungování kritické infrastruktury. Studenti se rovněž učí analyzovat rizika, vytvářet krizové a havarijní plány, plánovat evakuace a organizovat humanitární pomoc. Rozvíjeny jsou také klíčové měkké dovednosti jako schopnost rychlého a logického rozhodování pod tlakem, organizační schopnosti, týmová spolupráce a efektivní komunikace s veřejností i médii. Výuka je často doplňována exkurzemi, workshopy a praktickými cvičeními ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem, Policií ČR či Armádou ČR, což zajišťuje přímý kontakt s praxí a reálnými problémy.
Uplatnění absolventů oboru
Absolventi tohoto specifického zaměření nacházejí široké a stále rostoucí uplatnění napříč veřejným i soukromým sektorem, neboť potřeba profesionálů schopných předcházet rizikům a řídit jejich dopady neustále stoupá. V rámci státní správy a samosprávy se mohou uplatnit jako pracovníci krizového řízení na obecních úřadech obcí s rozšířenou působností nebo na krajských úřadech, kde se podílejí na tvorbě krizových plánů, povodňových plánů a organizaci cvičení složek integrovaného záchranného systému. Velmi častým cílem absolventů jsou přímo výkonné složky Integrovaného záchranného systému. Mohou se stát příslušníky Hasičského záchranného sboru ČR, a to nejen ve výjezdových jednotkách, ale také na pozicích v oblasti prevence, operačního řízení nebo vyšetřování příčin požárů. Další možností je služba u Policie České republiky, například v útvarech zabývajících se ochranou veřejného pořádku, dopravní službě nebo na operačních střediscích. Uplatnění nacházejí i v Armádě České republiky, zejména v oblastech civilně-vojenské spolupráce, logistiky nebo ochrany proti zbraním hromadného ničení. V soukromém sektoru jsou absolventi vyhledáváni na pozice bezpečnostních manažerů, manažerů kontinuity činností (business continuity manager) nebo specialistů řízení rizik ve velkých firmách, průmyslových podnicích, bankách či pojišťovnách. Jejich úkolem je chránit firmu před vnitřními i vnějšími hrozbami, vytvářet havarijní plány a zajišťovat co nejrychlejší obnovu provozu po mimořádné události. Pracovní příležitosti se nabízejí také u provozovatelů kritické infrastruktury, jako jsou energetické společnosti, vodárny nebo telekomunikační operátoři, kteří mají zákonnou povinnost zajišťovat svou ochranu. V neposlední řadě mohou působit v bezpečnostních agenturách na manažerských postech, kde plánují a řídí bezpečnost velkých akcí, nebo v neziskových a humanitárních organizacích podílejících se na pomoci při katastrofách doma i v zahraničí.
Platy či mzdy
Platové a mzdové podmínky absolventů jsou velmi rozmanité a odvíjejí se od konkrétního sektoru, pozice a úrovně odpovědnosti. V počátcích kariéry, zejména ve veřejném sektoru a u složek integrovaného záchranného systému, je nástupní ohodnocení obvykle standardní a řídí se platovými tabulkami a tarify danými zákonem. Toto ohodnocení je však stabilní a předvídatelné, navíc doplněné o různé benefity, jako jsou příspěvky na penzijní připojištění, delší dovolená či rizikové příplatky. S narůstající praxí, získáváním zkušeností a postupem na vyšší pozice, například na vedoucího oddělení krizového řízení na úřadě nebo velitele v rámci záchranných sborů, dochází k citelnému platovému růstu. Finanční ohodnocení se stává výrazně atraktivnějším a plně odpovídá vysoké míře odpovědnosti spojené s ochranou životů a majetku. V soukromém sektoru bývá platový vývoj zpravidla dynamičtější a již nástupní mzdy na pozicích specialistů řízení rizik nebo bezpečnostních manažerů mohou být nadprůměrné. Zejména ve velkých mezinárodních korporacích, finančních institucích nebo u klíčových infrastrukturních firem dosahuje odměňování expertů v této oblasti velmi zajímavé úrovně, která výrazně převyšuje průměrnou mzdu v národním hospodářství. Kariérní postup a s ním spojené finanční ohodnocení jsou zde silně vázány na prokazatelné výsledky, schopnost minimalizovat ztráty a efektivně řídit krizové situace. Další vysokoškolské vzdělání v příbuzném oboru pak otevírá dveře k nejvyšším manažerským postům s odpovídajícím, vysoce nadstandardním ohodnocením v obou sektorech.
Uchazeči
Tento typ studijního oboru je vhodný především pro osobnosti, které jsou psychicky odolné, vyrovnané a schopné zachovat chladnou hlavu i ve vypjatých a stresových situacích. Ideální uchazeč by měl být přirozeně rozhodný, schopný rychle analyzovat situaci a činit logická rozhodnutí i na základě neúplných informací. Klíčová je také vysoká míra odpovědnosti, spolehlivosti a silný smysl pro povinnost a službu společnosti. Studium a následná praxe vyžadují vynikající organizační a komunikační schopnosti, protože úspěch často závisí na perfektní koordinaci mnoha lidí a zdrojů. Člověk, který se pro tuto dráhu rozhodne, musí být týmovým hráčem, ale zároveň musí být schopen v případě potřeby převzít velení a vést ostatní. Empatie a schopnost vcítit se do situace postižených osob jsou stejně důležité jako analytické myšlení a systematický přístup k řešení problémů. Není to obor pro individualisty, kteří preferují klidnou a rutinní práci, ani pro osoby nerozhodné či snadno podléhající panice. Naopak, je to ideální volba pro jedince, kteří se nebojí výzev, mají touhu pomáhat, chránit hodnoty a chtějí se profesně věnovat oboru Krizové řízení.