Tento specifický studijní program je koncipován jako komplexní příprava pro výkon profesí v oblasti ochrany osob, majetku a veřejného pořádku a je určen studentům se zájmem o dynamickou a zodpovědnou práci. Vzdělávání klade důraz na propojení teoretických znalostí s praktickými dovednostmi, což je nezbytné pro úspěšné zvládání krizových a standardních bezpečnostních situací. Klíčovým pilířem výuky je právní příprava, která se zaměřuje především na ústavní právo, trestní právo hmotné i procesní a správní právo, aby absolventi dokonale rozuměli svým pravomocem a povinnostem a jednali vždy v souladu se zákonem. Neméně důležitá je kriminalistika a kriminologie, kde se studenti učí o metodách odhalování, vyšetřování a prevence trestné činnosti, včetně zajišťování stop na místě činu. Zásadní součástí studia je intenzivní tělesná příprava a sebeobrana, která zahrnuje nácvik úchopů, pák, odzbrojovacích technik a taktických postupů pro řešení fyzických konfrontací, a to s cílem zajistit bezpečnost sobě i chráněným osobám. Na ni navazuje střelecká příprava, kde se žáci učí bezpečné manipulaci se zbraní, základním střeleckým návykům a mířené střelbě. Psychologická příprava je zaměřena na zvládání stresu, komunikaci v zátěžových situacích a na pochopení psychologie pachatele i oběti, což je klíčové pro deeskalaci konfliktů a efektivní komunikaci s veřejností. Dále se studenti věnují předmětům jako krizové řízení, požární ochrana, první pomoc, bezpečnostní management a používání moderních bezpečnostních technologií, jako jsou kamerové systémy, alarmy nebo prostředky pro kontrolu vstupu. Vzdělávací program je doplněn o všeobecné předměty, jako je český jazyk, cizí jazyk (často angličtina s odbornou terminologií) a informační technologie, aby byla zajištěna komplexní připravenost absolventů na široké spektrum výzev.
Uplatnění absolventů oboru
Absolventi tohoto zaměření nacházejí uplatnění v široké škále profesí napříč veřejným i soukromým sektorem, kde je vyžadována odborná způsobilost, spolehlivost a schopnost řešit nestandardní situace. Primární a nejčastější cestou je vstup do bezpečnostních sborů České republiky, kde tito absolventi představují ideální kandidáty s relevantním základem pro další specializovaný výcvik. Mohou se ucházet o pozice u Policie ČR, ať už v řadách pořádkové, dopravní, nebo služby kriminální policie a vyšetřování. Další významnou možností je služba v Armádě ČR, zejména na pozicích u Vojenské policie nebo u jednotek vyžadujících vysokou míru disciplíny a fyzické zdatnosti. Uplatnění nacházejí také ve Vězeňské službě ČR jako příslušníci strážní nebo justiční stráže, kde zajišťují pořádek a bezpečnost ve věznicích a soudních budovách. Celní správa ČR nabízí pozice v oblasti kontroly pohybu zboží, boje proti pašování a nelegálnímu obchodu. Rovněž Městská nebo Obecní policie je častým zaměstnavatelem, kde se absolventi podílejí na udržování veřejného pořádku v obcích a městech. V soukromém sektoru jsou možnosti ještě rozmanitější. Absolventi mohou pracovat pro soukromé bezpečnostní agentury jako pracovníci fyzické ostrahy významných objektů (banky, administrativní centra, průmyslové areály), jako osobní strážci (bodyguardi) nebo jako členové týmů pro přepravu peněz a cenností. Mohou se také specializovat na práci soukromého detektiva, kde využijí své znalosti z kriminalistiky. Stále více firem a korporací si buduje vlastní interní bezpečnostní oddělení, kde se absolventi mohou stát bezpečnostními manažery, analytiky rizik nebo specialisty na ochranu majetku a informací. Další specifické uplatnění je možné nalézt v oblasti letištní bezpečnosti, ostrahy jaderných elektráren a jiných strategicky důležitých objektů státu. Diplom z tohoto oboru je také vynikajícím odrazovým můstkem pro navazující vysokoškolské studium, například na Policejní akademii ČR nebo na univerzitách s bezpečnostně právními programy.
Platy či mzdy
Platové a mzdové podmínky absolventů s touto kvalifikací jsou značně heterogenní a odvíjejí se od sektoru, konkrétní pozice, míry odpovědnosti a regionu. V bezpečnostních sborech státu, jako je policie, armáda nebo vězeňská služba, je finanční ohodnocení definováno služebním zákonem a příslušnými tarifními tabulkami. Nástupní plat je tedy jasně stanoven a postupně roste s odslouženými lety a dosaženou hodností. K základnímu platu navíc často náleží řada příplatků, například za službu v noci nebo o víkendech, osobní ohodnocení, a především rizikový příplatek, který kompenzuje zvýšené nebezpečí spojené s výkonem služby. Součástí odměňování ve státním sektoru jsou také četné benefity, jako je delší dovolená, příspěvky na penzijní připojištění, rekreační pobyty a po určité době služby také nárok na výsluhový příspěvek, což představuje významný prvek finanční stability. V soukromém sektoru je situace odlišná a mzdové podmínky jsou více závislé na tržních mechanismech, vyjednávacích schopnostech jedince a prestiži zaměstnavatele. Nástupní pozice v oblasti fyzické ostrahy mohou být ohodnoceny spíše na nižší úrovni, avšak s rostoucími zkušenostmi a specializací, například na obsluhu složitých bezpečnostních systémů nebo na ochranu VIP osob, mzda výrazně roste. Manažerské a specializované pozice, jako je bezpečnostní ředitel ve velké firmě nebo specialista na kybernetickou bezpečnost, mohou dosahovat vysoce nadprůměrného ohodnocení, které je plně konkurenceschopné s jinými manažerskými profesemi. Obecně platí, že profese s vyšší mírou rizika, odpovědnosti a vyžadující specializované dovednosti jsou finančně ohodnoceny lépe než standardní pozice.
Uchazeči
Tento typ studijního zaměření je vhodný pro specifický typ osobnosti, která v sobě kombinuje psychickou odolnost s fyzickou zdatností. Ideální uchazeč by měl být člověk s vrozeným smyslem pro spravedlnost, čest a pořádek, který má silný morální kompas a touhu chránit ostatní a společenské hodnoty. Je nezbytná vysoká míra osobní zodpovědnosti a spolehlivosti, protože na jeho rozhodnutích mohou často záviset životy a zdraví lidí nebo majetek značné hodnoty. Student by měl být přirozeně disciplinovaný, schopný respektovat autoritu a dodržovat stanovená pravidla a postupy, což je základem pro práci v hierarchicky uspořádaných složkách. Současně by měl mít schopnost samostatného a rychlého rozhodování v krizových a stresových situacích, kdy je nutné zachovat chladnou hlavu a jednat racionálně. Důležité jsou také dobré komunikační schopnosti, a to jak pro práci v týmu, tak pro jednání s veřejností, které může být často konfrontační. Uchazeč by se neměl bát fyzické námahy a měl by mít pozitivní vztah ke sportu a udržování dobré fyzické kondice, která je pro výkon mnoha navazujících profesí naprosto klíčová. Není to obor pro lidi nerozhodné, konfliktní nebo ty, kteří mají problém s autoritami. Nutností je také čistý trestní rejstřík, který je vstupní podmínkou pro většinu pozic v bezpečnostním sektoru. Ve zkratce řečeno, je to studium pro mladé muže a ženy, kteří jsou odhodlaní, stateční a chtějí svůj profesní život zasvětit náročné, ale smysluplné práci v oboru Bezpečnostní služby.