Charakteristika studijního zaměření s kódem 33-56-H/01 je postavena na tříletém denním studiu, které je zakončeno získáním výučního listu a poskytuje úplné střední odborné vzdělání. Klíčovým prvkem vzdělávání je vyvážený poměr mezi teoretickou výukou a praktickým výcvikem, který probíhá v profesionálně vybavených školních dílnách nebo přímo v partnerských firmách, což žákům umožňuje získat reálné pracovní návyky a zkušenosti. V teoretické rovině se žáci seznamují s fundamentálními znalostmi v předmětech, jako jsou technologie, kde do hloubky probírají vlastnosti různých druhů domácích i exotických dřevin, způsoby jejich sušení, skladování, ochrany proti škůdcům a chorobám, a také moderní velkoplošné materiály na bázi dřeva, jako jsou dřevotřískové a dřevovláknité desky. Navazujícím předmětem jsou materiály, zaměřené na spojovací prostředky, kování, lepidla, a především na širokou škálu materiálů pro povrchové úpravy, od mořidel a lazur přes laky a emaily až po přírodní oleje a vosky. Absolutně nepostradatelnou součástí je technické kreslení, které rozvíjí schopnost číst a tvořit výrobní dokumentaci, vizualizovat budoucí výrobek a chápat konstrukční detaily. Praktická část výuky je zaměřena na postupné osvojování si širokého spektra dovedností, počínaje bezpečným ovládáním ručního nářadí, jako jsou dláta, hoblíky, pily a rašple, a pokračuje přes práci s moderním elektrickým ručním nářadím až po obsluhu, seřizování a základní údržbu stacionárních dřevoobráběcích strojů, mezi které patří formátovací pily, srovnávací a tloušťkovací frézky, stolní a pásové pily, vrtačky, dlabačky a soustruhy. Studenti se učí preciznímu opracování materiálu, výrobě tradičních i moderních konstrukčních spojů, montáži a demontáži nábytkových celků a stavebně-výrobních prvků. Velký důraz je kladen na kvalitu finální povrchové úpravy, která je vizitkou každého výrobku. Součástí studia je i základní přehled v ekonomice, který připravuje absolventy na možné budoucí podnikání.
Uplatnění absolventů oboru
Možnosti uplatnění pro absolventy tohoto řemeslného směru jsou mimořádně pestré a nacházejí se napříč celým spektrem dřevozpracujícího průmyslu a stavebnictví. Velká část absolventů nachází zaměstnání v malých a středních firmách, které se specializují na zakázkovou výrobu nábytku, jako jsou kuchyňské linky, vestavěné skříně, kancelářský nábytek, postele a další interiérové vybavení na míru specifickým požadavkům klienta. Jiní se uplatní ve větších výrobních podnicích se sériovou či malosériovou produkcí typizovaného nábytku. Významným segmentem je stavebně-výrobní činnost, kde se absolventi podílejí na výrobě a montáži dřevěných oken, vchodových i interiérových dveří, dřevěných schodišť, zábradlí, obkladů stěn a stropů, pokládce dřevěných a plovoucích podlah nebo výrobě prvků pro dřevostavby a krovy. Další pracovní příležitosti se otevírají v oblasti výroby exteriérových prvků, jako jsou zahradní domky, pergoly, altány, dětská hřiště nebo terasy. Specifickou a velmi ceněnou oblastí je restaurování a oprava historického nábytku, oken a dveří, kde je kromě zručnosti nutná i znalost historických pracovních postupů a materiálů. Absolventi mohou také najít práci v obchodních společnostech prodávajících dřevařský materiál, polotovary, nábytkové kování nebo dřevoobráběcí stroje, kde mohou působit jako techničtí poradci nebo prodejci. Mnoho z nich se po získání praxe rozhodne pro samostatnou podnikatelskou dráhu, založí si vlastní živnost a dílnu, což jim poskytuje maximální flexibilitu a možnost plně realizovat vlastní tvůrčí vize a budovat si jméno na základě kvality své práce.
Platy či mzdy
Platové a mzdové podmínky absolventů jsou značně variabilní a odvíjejí se od řady faktorů. Nástupní mzda čerstvého absolventa bez praxe se obvykle pohybuje na základní úrovni v rámci řemeslných profesí, avšak s rostoucími zkušenostmi, rychlostí a především kvalitou odvedené práce jeho finanční ohodnocení zpravidla strmě stoupá. Zaměstnanec ve velkém podniku se sériovou výrobou může očekávat stabilní příjem a zaměstnanecké benefity, zatímco pracovník v menší zakázkové dílně může mít variabilnější příjem, ale s potenciálem vyšších výdělků u složitějších a prémiových zakázek. Zásadní skok v příjmových možnostech představuje přechod na samostatnou podnikatelskou činnost. Vlastní živnostník s dobrou pověstí, schopností získávat zakázky a efektivně řídit své náklady má potenciál dosáhnout výrazně nadprůměrných příjmů, které jsou limitovány pouze jeho vlastní pílí a podnikatelským duchem. Finančně nejatraktivnější bývají úzce specializované pozice, jako jsou například restaurátoři starožitností nebo specialisté na výrobu a montáž složitých designových prvků, schodišť či atypických interiérů, jejichž práce je vysoce ceněna pro svou unikátnost a náročnost. Výše ohodnocení je rovněž silně ovlivněna regionálními rozdíly v kupní síle a poptávce, stejně jako celkovou kondicí stavebního a nábytkářského sektoru.
Uchazeči
Tento typ studijního oboru je ideální volbou pro osobnosti, které v sobě snoubí lásku k přírodním materiálům, zejména ke dřevu, s potřebou tvořit rukama hmatatelné a funkční hodnoty. Klíčovým předpokladem je vrozená nebo vytrénovaná manuální zručnost, cit pro detail a mimořádná trpělivost, neboť práce se dřevem vyžaduje preciznost a pečlivost na každém kroku. Nezbytná je také dobře rozvinutá prostorová představivost a schopnost číst technickou dokumentaci, aby bylo možné přenést dvourozměrný nákres do podoby trojrozměrného výrobku. Výhodou je technické myšlení, které pomáhá nejen při řešení konstrukčních detailů, ale i při pochopení fungování a seřizování strojního vybavení. U uchazeče by neměl chybět ani smysl pro estetiku a design, zvláště pokud se chce v budoucnu věnovat zakázkové výrobě, kde bude často radit zákazníkům s výběrem materiálů a vzhledem finálního produktu. Jelikož se jedná o fyzicky náročnější profesi, která často zahrnuje zvedání těžších břemen a práci ve stoje, je nutná dobrá fyzická kondice a celkově dobrý zdravotní stav. V neposlední řadě je to obor pro lidi spolehlivé a zodpovědné, kteří jsou hrdí na kvalitně odvedenou práci a chtějí za sebou vidět trvalý výsledek svého úsilí, což je základní charakteristikou dobrého řemeslníka a úspěšného absolventa oboru Truhlář.