Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Účetnictví a finance – 6343N07

Charakteristika tohoto středoškolského oboru vyššího odborného studia spočívá v poskytnutí komplexního a uceleného ekonomického vzdělání se silným důrazem na praktickou aplikovatelnost získaných znalostí a dovedností. Studium je koncipováno tak, aby absolventi byli schopni samostatně a efektivně řešit ekonomické a administrativní úkoly v podnicích různého typu i ve veřejné správě. Klíčovými předměty jsou samozřejmě ty, které se detailně věnují evidenci, analýze a interpretaci hospodářských operací. Studenti se do hloubky učí metodiku vedení finančního a manažerského účetnictví, od základního zachycení jednotlivých účetních případů, jako jsou faktury přijaté a vydané, bankovní operace či pokladní transakce, až po komplexní úkony spojené s účetními uzávěrkami a sestavením účetní závěrky, tedy rozvahy, výkazu zisku a ztráty a přílohy. Nedílnou a velmi podstatnou součástí výuky je daňová soustava, kde se studenti seznamují s problematikou daně z příjmů fyzických i právnických osob, daně z přidané hodnoty a dalších relevantních daní, včetně praktických nácviků vyplňování daňových přiznání. Dále je kladen velký důraz na právo, zejména na obchodní a pracovní právo, aby absolventi rozuměli právnímu rámci podnikání a pracovněprávních vztahů. Významnou roli hraje také výuka práce s informačními a komunikačními technologiemi, především s profesionálním ekonomickým a účetním softwarem, tabulkovými procesory a databázovými systémy, což je dnes naprostou nezbytností. Doplňkovými, ale neméně důležitými předměty jsou podniková ekonomika, management, marketing, finanční matematika a statistika. Cílem je rozvinout u studentů klíčové dovednosti jako analytické a logické myšlení, preciznost, systematičnost, zodpovědnost, schopnost pracovat s velkým množstvím dat a informací, orientaci v platné legislativě a schopnost aplikovat teoretické poznatky na konkrétní praktické situace. Absolvent tak není jen pasivním zpracovatelem dat, ale odborníkem schopným poskytnout základní ekonomické poradenství a podklady pro rozhodování managementu.

 

Uplatnění absolventů oboru

Absolventi tohoto zaměření nacházejí uplatnění ve velmi širokém spektru pracovních pozic napříč celou ekonomikou, což je jednou z největších výhod této kvalifikace. Jejich dovednosti jsou poptávány prakticky v každé firmě, organizaci či instituci, neboť každá entita musí vést evidenci svého hospodaření. Typickou startovní pozicí je juniorní nebo samostatný účetní v malé, střední i velké firmě, kde se stará o zpracování primárních dokladů, vedení účetního deníku, evidenci majetku, pohledávek a závazků. Velmi častým a žádaným uplatněním je pozice mzdového účetního, která vyžaduje specializované znalosti v oblasti výpočtu mezd a platů, odvodů na sociální a zdravotní pojištění a komunikace s příslušnými institucemi, jako jsou správa sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny. Další možností je pozice fakturanta, který se specializuje na vystavování a evidenci faktur a sledování jejich splatnosti. Absolventi mohou také pracovat jako ekonomičtí či finanční asistenti, kteří podporují hlavní ekonomy nebo finanční manažery, připravují různé reporty, analýzy a podklady. Uplatnění nacházejí i v daňových a auditorských společnostech jako asistenti daňových poradců a auditorů, kde se podílejí na přípravných pracích, kontrole podkladů a rešerších. Finanční sektor, tedy banky, pojišťovny a investiční společnosti, rovněž nabízí řadu pozic, například na úseku zpracování úvěrů, správy klientských účtů či likvidace pojistných událostí, kde je ekonomický přehled klíčový. V neposlední řadě je zde široké pole působnosti ve veřejném a státním sektoru, a to na pozicích referentů na finančních úřadech, úřadech práce, okresních správách sociálního zabezpečení, obecních a krajských úřadech, kde se podílejí na správě rozpočtů a financí. Pro podnikavé jedince se po získání praxe otevírá i možnost samostatné výdělečné činnosti a vedení účetnictví a daňové evidence pro jiné podnikatele jako OSVČ.

 

Platy či mzdy

Platové a mzdové podmínky absolventů jsou obecně považovány za stabilní a perspektivní, s výrazným potenciálem růstu v závislosti na nabyté praxi, specializaci a ochotě se dále vzdělávat. Nástupní finanční ohodnocení se pohybuje na úrovni srovnatelné s ostatními administrativně-ekonomickými pozicemi pro středoškoláky s maturitou. Nejedná se o závratné částky, ale o solidní základ, od kterého se lze rychle odrazit. Klíčovým faktorem pro růst ohodnocení je praxe; již po dvou až třech letech zkušeností, kdy je absolvent schopen pracovat samostatně a spolehlivě, jeho tržní hodnota výrazně stoupá. Mzdová úroveň se také liší podle konkrétní specializace. Například pozice mzdových účetních bývají často finančně ohodnoceny mírně lépe než pozice běžných finančních účetních, a to z důvodu vysoké zodpovědnosti a nutnosti neustálého sledování legislativních změn. Významný rozdíl je patrný mezi soukromým a veřejným sektorem. V soukromých firmách, zejména v mezinárodních korporacích nebo v úspěšných výrobních a obchodních podnicích, bývá mzdová hladina zpravidla citelně vyšší než na srovnatelných pozicích ve státní správě či v neziskovém sektoru. Na druhou stranu, veřejný sektor může nabídnout jiné benefity jako je větší jistota zaměstnání a stabilní pracovní doba. Platové podmínky výrazně ovlivňuje i regionální faktor; ve velkých městech a ekonomicky silných regionech jsou platy a mzdy obecně vyšší než v oblastech s vyšší nezaměstnaností. Absolventi, kteří investují do dalšího vzdělávání, například do certifikací v oblasti účetnictví nebo daní, si mohou říci o ještě zajímavější finanční ohodnocení. Dlouhodobě se jedná o profesi, kde zkušený a schopný odborník může dosáhnout na velmi nadprůměrné příjmy.

 

Uchazeči

Tento typ studijního zaměření je ideální pro osobnosti, které se vyznačují především pečlivostí, důsledností a vysokou mírou zodpovědnosti. Budoucí student by měl mít přirozený smysl pro pořádek a systém, protože celá profese je postavena na dodržování jasně daných pravidel, postupů a zákonů. Je to obor pro lidi, kterým nevadí rutina a opakující se činnosti, ale naopak v nich nacházejí jistotu a klid. Měl by mít kladný vztah k číslům, tabulkám a práci s daty, nikoliv však nutně na úrovni génia vyšší matematiky, ale spíše ve smyslu logiky, přesnosti a hledání souvislostí. Důležitá je schopnost dlouhodobého soustředění na detaily, protože i malá numerická či formální chyba může mít v konečném důsledku velké finanční i právní následky. Vhodný kandidát by měl být trpělivý a odolný vůči stresu, zejména v obdobích účetních uzávěrek nebo daňových přiznání, kdy se pracovní tempo výrazně zvyšuje. Protože tito odborníci pracují s citlivými firemními i osobními daty, je absolutní nutností jejich diskrétnost, spolehlivost a morální integrita. Není to obor pro kreativní a nekonvenční snílky, kteří neustále hledají nové cesty a bourají zavedené pořádky. Naopak, je to skvělá volba pro jedince, kteří jsou analyticky založení, metodicky pracují a mají rádi, když věci „sedí“ a dávají smysl. Pro jedince, kteří v sobě nacházejí tyto vlastnosti – smysl pro řád, přesnost a zodpovědnost – a hledají stabilní profesi s jasnými pravidly a širokým uplatněním, je studijní obor Účetnictví a finance tou správnou a perspektivní volbou.