Máš pocit, že ti studium zabírá mnohem více času než ostatním? Nejspíš to není tím, že bys byl hloupější, jen tě zatím nikdo nenaučil, jak se učit.
Jakmile jen malinko pozměníš své studijní návyky, velmi brzo uvidíš pozitivní výsledky. Ber to tak, že každá drobná změna ti ušetří několik minut, možná i hodin, strávených nad knihami. Určitě víš, jak bys s takovým časem naložil.
Opakuj efektivně
Možná patříš mezi ty šťastlivce, kterým se nikdy nestalo, že otevřeli své poznámky den před zkouškou, aby zjistili, že jediné, co ze stránek poznávají, je jejich písmo. Pokud je ti přeci jen taková zkušenost povědomá, nejspíš bys měl vědět, kdy je správná doba nově nabyté poznatky zopakovat tak, aby ti v hlavě zůstaly co nejdéle.
Aby ses vyhnul zapomínání, je ideální příště ten sešit otevřít víckrát – poprvé po jednom až dvou dnech, znovu po deseti dnech, a nakonec po měsíci. Tak zajistíš, že se vědomosti dostanou z krátkodobé paměti do té dlouhodobé.
Uč se chytře
Nepřetěžuj se! Jakmile už cítíš, že se ti víc do hlavy nevejde, nejspíš tomu tak opravdu bude. Náš mozek dokáže za určitou dobu vstřebat jen jisté množství informací. Proto šetři svůj čas tím, že zvolíš tempo, které ti bude příjemné, ale zároveň bude i udržitelné. Nastav časovač na 30-40 minut, potom si dej 5-10 minut pauzu. Uvidíš, že se ve výsledku dokážeš učit mnohem déle a hlavně efektivněji!
TIP:
Pokud se chceš naučit více o tom, jak tvoje paměť funguje a jak do ní vědomosti správně ukládat, klikni sem: JakseRychleNaucit.cz
Maximálně se soustřeď
Asi už jsi slyšel, že k učení je potřeba klid. I malé vyrušení dokáže na několik minut odpoutat tvou pozornost. Najdi si proto prostor, kde budeš v zenu, a hlavně daleko od svého telefonu.
Pokud k tomu, aby ses soustředil, přeci jen potřebuješ nějaký zvuk do pozadí, pusť si hudbu. Ale rozhodně ne Rihannu! Zkus například Alfa waves music, soundtracky k filmům nebo barokní hudbu (Bacha, Händela, Vivaldiho).